Stahujte: Oficiálně nastupují covid aplikace Tečka a čTečka

aplikace Tečka čTečka covid pas pass ČR Android stažení download

Aplikace Tečka a aplikace čTečka. Dva mobilní nástroje s velmi podobným názvem, účelem i datem vydání. Za oběma stojí Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci projektu Chytré karantény proti šíření nemoci Covid-19 a mají obyvatelům naší země v digitální formě usnadnit “návrat do normálu”. A to jak při trávení času v tuzemsku, tak i v zahraničí. Oficiálně od 1. července 2021 a v rámci pravidel nastavených pro celou EU.

Aplikace Tečka a čTečka alias covid pas po česku

Oba nástroje mají za úkol přenést do mobilních telefonů evidenční a kontrolní procesy spojené s očkováním či testováním a následně zpřístupněním služeb, vstupů na různá místa nebo do různých zemí. Dobrovolně pro ty, kteří se nechtějí spokojit jen s papírovou formou. Každá z aplikací přitom má v této věci opačné poslání.

Tečka (Android / iOS)

Tato aplikace bude pro běžné občany tou důležitější a používanější, jelikož se do ní nahrávají certifikáty obdržené po testování či vakcinaci. Jejím prostřednictvím je možné do mobilu po zabezpečeném přihlášení (např. přes bankovní identitu, eObčanku či MojeID, ale třeba i SMSku a číslo OP) přenést veškeré potřebné údaje, kterými je a bude nutné se na určených místech prokazovat. Ve zkratce řečeno nahrazuje papírový dokument jednoduchým QR kódem, který stačí ukazovat na displeji.

Zatím se zdá, že vše bezvadně funguje, mně se vstup podařil na první dobrou (přes MojeID). V tuzemsku vyvinutá Tečka přitom rozšiřuje základní evropskou definici “covid pasu” jakožto aplikace potřebné pro volné cestování a v českém prostředí poslouží například i jako vstupenka na kulturní akce. Právě pro pořadatele společenských událostí nebo majitele podniků pak byla vyvinuta druhá aplikace.

Více lidí v jedné aplikaci

Do nástroje Tečka je možné nahrát údaje více osob, například členů rodiny. Prokazování větší skupiny lidí pak může být provedeno z jednoho mobilu.

čTečka (Android / iOS)

Jak už samotný název napovídá, aplikace má za úkol čtení údajů. Těmi je v tomto případě myšleno ověření, zda návštěvník akce, turista nebo zájemce o danou službu splňuje aktuální podmínky dané EU či členským státem. Nástroj skrze fotoaparát čte předložené QR kódy a rozsvícením zelené či červené barvy okamžitě informuje o (ne)přijatelnosti požadavku. čTečce přitom může být předložen jak kód z papíru, tak i ze sesterské Tečky.

Zatímco do Tečky zadává uživatel vlastní osobní údaje (které mimochodem nijak neopouštějí telefon), čTečka funguje úplně nezávisle na účtech či přihlášení. Má skutečně jen ověřovací poslání. Databáze toho, jaké testy či očkování a na jak dlouho platí, se aktualizuje zhruba jednou za den. Nebo po manuálním stisknutí tlačítka. Načtené údaje si neukládá a ani nepotřebuje být připojená k internetu (kromě aktualizace parametrů platnosti).

Máte neplatný test nebo záznam z očkování?

Pokud vám Tečka či čTečka ukazuje neplatný záznam z očkování nebo ukazuje červenou barvu i u zapsaného očkování, klepněte v Tečce na vygenerovaný QR kód. Na obrazovce se pak přesně dozvíte, proč je záznam neplatný.

Aplikace Tečka má v tuto chvíli v Obchodě Play velmi slušné hodnocení, i když zatím jen od malého množství uživatelů. čTečka, která je dostupná o pár dní déle, na tom tak dobře není. Uvidíme, jak se bude obliba těchto covidpass aplikací (a obecně počty jejich stažení) hýbat dál. Také jsme zvědaví, jak moc budou vývojáři naslouchat recenzím. Mezi dobré nápady patří například ověřování údajů mezi Tečkou a čTečkou prostřednictvím NFC. Oficiální nápověda k oběma aplikacím je na webu GOV.cz.

Máte staženo? Co na aplikace říkáte?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V kapse stále nosí starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)