Aplikace Tečka osekala barvy. Jak se změní prokazování?

Tečka barvy aktualizace

Mobilní aplikace Tečka, která slouží k prokazování absolvovaného očkování, negativního otestování či prodělání nemoci Covid-19, změnila v rámci poslední aktualizace vizuální styl. Ten díky tomu, že je nástroj částečně postavený na prokazování červenou a zelenou barvou, zasáhne i do dosavadního způsobu používání. Vývojáři a Ministerstvo zdravotnictví změnami velmi pravděpodobně reagují na nedávné zjištění, že zabarvení aplikace se dá velmi oklamat. Barvy, které mohly být v určitých situacích efektivně zneužity, z důležitých míst aplikace zmizely.

Ač se původně mluvilo o tom, že se opravy řešící zmíněnou trhlinu nechystají, stalo se tak. Poměrně lišácky nakonec vývojáři nesahali na obranu proti změně času, ale Tečku zbavili barev na vhodných místech. Konkrétně na kartě, kde se objevuje QR kód, případně další podrobné evidenční záznamy. Právě tato část byla zmíněným fíglem snadno zneužitelná. Zelenou či červenou nahradila neutrální modrá. V oznámení o aktualizaci navíc autoři připomínají, že ověření pravosti se má provádět načtením QR kódu.

Kromě této designové změny přišlo i několik funkčních. Například testovací certifikáty načtené mobilem přes kód se nebudou automaticky aktualizovat. To bude umožněno jen těm, jejichž data aplikace získá z databáze ocko.uzis.cz po přihlášení přes e-identitu či SMSku. Nově bude také možné kódy načítat z uloženého PDF či obrázku.

Jak jste zatím využili aplikaci Tečka?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)