TOPlist

Zčervenala vám nečekaně Tečka? A víte, že ji můžete ošálit?

Tečka covidpass platnost QR kód datum

Od začátku prázdnin začaly v České republice i zbytku EU oficiálně platit nové „covidpass“ aplikace, v tuzemském případě Tečka a Čtečka. Obě jsme vám detailně představili. V případě první jmenované jde o nástroj pro prokazování (pravděpodobné) bezinfekčnosti, což je na první pohled vizualizováno hlavně zelenou barvou na displeji. Aniž by uživatel či případný kontrolor zkoumal QR kód nebo třeba datum očkování, zabarvení aplikace hned prozradí, zda je platnost jednotlivých položek v pořádku. V posledních dnech se ale kolem tohoto principu objevily dvě zvláštnosti.

První „problém“ je založený na samotných pravidlech aplikace, potažmo nařízeních Ministerstva zdravotnictví. Jak se změnily povinnosti a možnosti kolem první či druhé dávky očkování, spoustě lidem se u této položky obratem přepnula Tečka na červenou barvu. Systém (a tedy i české úřady nebo jiné země) totiž v současné době považuje za kompletní až očkování oběma dávkami. Kdo měl tedy zatím jen jednu, měl v aplikaci zelenou barvu jen na pár dní.

Druhou věc můžeme přímo nazvat chybou a týká se hlavně evidence testování. Zjistilo se, že i když má uživatel „prošlý“ test s ohledem na termín jeho provedení, pouhá změna data v telefonu jej umí znovu dostat do zelené barvy. Ministerstvo prý tento problém opravovat nehodlá, takže se otevřela teoretická možnost, jak aplikaci skrze tuto simulovanou platnost zneužít. Pokud například nebude organizátor koncertu nebo majitel restaurace skenovat přímo QR kódy a bude jej zajímat jen zabarvení aplikace.

Používáte aplikaci Tečka? Kolik tam máte položek?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)