Aplikace pro sdílení dat přes SMB

pdanet

Na začátku roku jsme si představili aplikaci ES Správce souborů, ve které jsme se věnovali bezdrátovému sdílení dat přes protokol SMB. Tento program však není jediný a dnes si ukážeme další alternativy, jejichž jména zazněla ve Vašich komentářích. Představíme si aplikace, díky kterým lze snadno a pohodlně přistupovat k datům umístěných na Vašem počítači nebo síťovém disku (NASu).

Úvod

Pod zkratkou SMB (Server Message Block) se skrývá protokol, který slouží ke sdílenému přístupu k souborům, tiskárnám, sériovým portům a další komunikaci mezi uzly na síti. V praxi to znamená, že na svém telefonu můžete přes Wi-Fi pomocí SMB přenášet a přistupovat ke svým datům, která jsou fyzicky umístěna na jiném zařízení. Další velice využívanou funkcí je přehrávání multimédií v reálném čase, kdy nemusíte čekat, až se Vám celý soubor (film, hudba) zkopíruje do telefonu, což šetří čas a paměť telefonu.

Vše zní jednoduše a jednoduché to opravdu je. Jediným háčkem může být nastavení práv a sdílení na počítači. Pro funkčnost je zapotřebí povolit sdílení souborů a složek, data nasdílet a nastavit patřičná práva pro přístup. Jednoduché nastavení jsem nastínil v předchozím článku. Je nutno poznamenat, že v případě povolení sdílení chráněného heslem (což doporučuji) je zapotřebí k přístupu použít účet, který má vytvořené heslo. Máte-li tedy účet bez hesla, je nutno heslo vytvořit (a poté třeba nastavit automatické přihlášení účtu do Windows) nebo vytvořit účet jiný s heslem. Nebudete-li tuto ochranu používat, není ke čtení souborů ani nutno vyplňovat uživatelské jméno a budete přistupovat jako Anonymní uživatel.

File Expert

Souborový expert, jak název napovídá, obsahuje téměř všechny funkce a vymoženosti, které by mohl souborový manažer obsahovat. Protokol SMB není výjimkou, stejně tak File Expert zvládá FTP, Cloud (Dropbox atp.), přímé posílání souborů přes Wi-Fi, NFC a další. Nechybí ani správce aplikací, práce s archivy, root přístup, prohlížeč textu a multimédií a spousta dalších možností. Tento funkcemi nabitý nástroj je přitom k dispozici zdarma.

Vzhled a ovládání

Prostředí programu tak trochu připomíná internetové prohlížeče, neboť jednotlivé stránky jsou řazeny a zobrazeny jako záložky, mezi kterými lze jednoduše přepínat. Ve spodní části je pak neustále zobrazena lišta s nejčastějšími úkony (vybrat vše, vložit, kopírovat atp.). Při přidání nové záložky však musíme dát pozor, že se velikost záložek nemění a nepřizpůsobuje počtu, takže již třetí záložka zmizí z oblasti displeje a je nutné se na ni prstem posunout. Ze začátku jsem tak měl podezření, že program s více než dvěma okny pracovat neumí, protože po přidání se viditelně nic nestalo.

20120206_162254

Program je barevně velmi skromný, což působí příjemně a při nespokojenosti existují na Marketu jiná témata ke stažení.

20120206_164035

Samba

Pro přidání serveru slouží volba Network -> Windows/Samba sharing. Máme na výběr, zda zadáme údaje ručně (Create New Account), nebo zda chceme nechat program automaticky vyhledat dostupné servery (Search Existing Servers). Při automatickém skenu program prohledá celou podsíť a vypíše počítače, které jsou dostupné. Po kliknutí se pokusí připojit jako anonymní uživatel, tedy bez znalosti uživatelského jména a hesla.

20120206_164229

Podaří-li se nám počítač úspěšně přidat, zobrazí se mezi servery. Pouhým kliknutím na něj se telefon pokusí připojit a zobrazit seznam sdílených složek. Práce se sdílenými soubory je stejná jako práce s daty na počítači (nezasáhne-li omezení práv). Při pokusu o spuštění videa nám File Expert nabídne spuštění internetového prohlížeče a až prohlížeč nám umožní spustit video v nějakém přehrávači, takže oproti jiným programům je tu jeden klik navíc.

File Expert - file manager
File Expert - file manager

Závěr

Přínos SMB je jasný – přístup k datům je neskutečně pohodlný, protože nemusíte hledat žádný kabel, ani manipulovat s paměťovou kartou. Přehrávání multimédií bez nutnosti stahování je taktéž velmi praktické. Naopak nevýhodou je menší rychlost, která navíc závisí na kvalitě signálu bezdrátového připojení.
Používáte-li některý z výše uvedených programů a o podpoře SMB jste nevěděli, článek by Vám pomohl pomoci. Hledáte-li funkcemi napěchovaný souborový manažer bez kompromisů, doporučuji File Expert nebo ES Správce souborů. Zejména File Expert je skutečný odborník ve svém oboru. Přežijete-li problém s přehráváním videí přes SMB, chybu neuděláte ani s X-plore, který mě uchvátil svým vzhledem a ovládáním. Ostatní dva programy i přes svojí oblibu a rozšířenost nemají z mého pohledu moc co nabídnout oproti zmiňované trojici.

Máte nějaký další tip na program, ve kterém používáte přístup k souborům přes SMB? Podělte se s námi v komentářích.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)