Menu

Aplikace pro sdílení dat přes SMB

Na začátku roku jsme si představili aplikaci ES Správce souborů, ve které jsme se věnovali bezdrátovému sdílení dat přes protokol SMB. Tento program však není jediný a dnes si ukážeme další alternativy, jejichž jména zazněla ve Vašich komentářích. Představíme si aplikace, díky kterým lze snadno a pohodlně přistupovat k datům umístěných na Vašem počítači nebo síťovém disku (NASu).

Úvod

Pod zkratkou SMB (Server Message Block) se skrývá protokol, který slouží ke sdílenému přístupu k souborům, tiskárnám, sériovým portům a další komunikaci mezi uzly na síti. V praxi to znamená, že na svém telefonu můžete přes Wi-Fi pomocí SMB přenášet a přistupovat ke svým datům, která jsou fyzicky umístěna na jiném zařízení. Další velice využívanou funkcí je přehrávání multimédií v reálném čase, kdy nemusíte čekat, až se Vám celý soubor (film, hudba) zkopíruje do telefonu, což šetří čas a paměť telefonu.

Vše zní jednoduše a jednoduché to opravdu je. Jediným háčkem může být nastavení práv a sdílení na počítači. Pro funkčnost je zapotřebí povolit sdílení souborů a složek, data nasdílet a nastavit patřičná práva pro přístup. Jednoduché nastavení jsem nastínil v předchozím článku. Je nutno poznamenat, že v případě povolení sdílení chráněného heslem (což doporučuji) je zapotřebí k přístupu použít účet, který má vytvořené heslo. Máte-li tedy účet bez hesla, je nutno heslo vytvořit (a poté třeba nastavit automatické přihlášení účtu do Windows) nebo vytvořit účet jiný s heslem. Nebudete-li tuto ochranu používat, není ke čtení souborů ani nutno vyplňovat uživatelské jméno a budete přistupovat jako Anonymní uživatel.

File Expert

Souborový expert, jak název napovídá, obsahuje téměř všechny funkce a vymoženosti, které by mohl souborový manažer obsahovat. Protokol SMB není výjimkou, stejně tak File Expert zvládá FTP, Cloud (Dropbox atp.), přímé posílání souborů přes Wi-Fi, NFC a další. Nechybí ani správce aplikací, práce s archivy, root přístup, prohlížeč textu a multimédií a spousta dalších možností. Tento funkcemi nabitý nástroj je přitom k dispozici zdarma.

Vzhled a ovládání

Prostředí programu tak trochu připomíná internetové prohlížeče, neboť jednotlivé stránky jsou řazeny a zobrazeny jako záložky, mezi kterými lze jednoduše přepínat. Ve spodní části je pak neustále zobrazena lišta s nejčastějšími úkony (vybrat vše, vložit, kopírovat atp.). Při přidání nové záložky však musíme dát pozor, že se velikost záložek nemění a nepřizpůsobuje počtu, takže již třetí záložka zmizí z oblasti displeje a je nutné se na ni prstem posunout. Ze začátku jsem tak měl podezření, že program s více než dvěma okny pracovat neumí, protože po přidání se viditelně nic nestalo.

Program je barevně velmi skromný, což působí příjemně a při nespokojenosti existují na Marketu jiná témata ke stažení.

Samba

Pro přidání serveru slouží volba Network -> Windows/Samba sharing. Máme na výběr, zda zadáme údaje ručně (Create New Account), nebo zda chceme nechat program automaticky vyhledat dostupné servery (Search Existing Servers). Při automatickém skenu program prohledá celou podsíť a vypíše počítače, které jsou dostupné. Po kliknutí se pokusí připojit jako anonymní uživatel, tedy bez znalosti uživatelského jména a hesla.

Podaří-li se nám počítač úspěšně přidat, zobrazí se mezi servery. Pouhým kliknutím na něj se telefon pokusí připojit a zobrazit seznam sdílených složek. Práce se sdílenými soubory je stejná jako práce s daty na počítači (nezasáhne-li omezení práv). Při pokusu o spuštění videa nám File Expert nabídne spuštění internetového prohlížeče a až prohlížeč nám umožní spustit video v nějakém přehrávači, takže oproti jiným programům je tu jeden klik navíc.

File Expert
Geek Software Technology Inc.
Verze4.1.0 (1. 2. 2012)
Velikost2,6 MB
2.0+

Zdarma

X-plore

Velice zajímavý souborový manažer tak trochu ve stylu desktopového Total Commanderu, na který ve své zprávičce upozornil kolega Tomáš Očadlý. Nechybí podpora SMB, FTP, root přístupu, práce s archivy, zobrazování Vašich alb na Picase včetně velikosti  a mnohé další. Stejně jako v předchozím případě za něj nemusíte utratit jediný halíř.

Vzhled a ovládání

Pro práci máte k dispozici dvě okna, mezi kterými lze snadno přepínat tahem prstu do stran. Práce ve dvou separátních oknech je onou podobností mezi Total Commanderem. Jednotlivá umístění jsou řazena ve formě stromové struktury, což je v mých očích velice chytrý a efektivní způsob přístupu ke složkám a souborům. Po pravé, resp. levé straně se nachází lišta s tlačítky a možnostmi, ve které lze tahem prstu ve vertikálním směru listovat.

V nastavení je možné aktivovat tmavší téma a prohlížení na celou obrazovku.

Samba

Pro přístup k našim sdíleným datům slouží možnost LAN, ve které najdeme položku Přidat server. Jako v předchozím případě nabízí aplikace možnost ručního nastavení, nebo automatického skenování, která však na mém přístroji žádný server nenašla. Ruční nastavení proběhlo bez problémů a server se přidal.

O přehrávání multimédií se standardně stará vlastní přehrávač X-ploru, v nastavení je potřeba deaktivovat volbu Použít vlastní prohlížeče, kvůli které se nás jinak telefon pokaždé zeptá, ve které aplikaci chceme daný soubor spustit. V mém případě nešlo video přehrát, přehrávač skončil na nekonečném načítání. Doufejme, že to opraví nějaká aktualizace programu.

X-plore file manager
Lonely Cat Games
Verze2.48 (3. 2. 2012)
Velikost1,2 MB
2.1+

Zdarma

Total Commander

Program, který se trvale vepsal do paměti většiny uživatelů PC, se dočkal i své verze na mobilní systém Android. Na programu se stále pracuje a výrobci zatím uvolnili jen veřejnou betu, která je ke stažení na oficiálním fóru. Na Marketu byste jej hledali marně. Podpora protokolu SMB je přidána v podobě pluginu. Stejně tak podporu protokoů FTP a WebDAV je možné rozšířit pluginy.

Vzhled a ovládání

Stejně jako v X-plore je práce se soubory rozdělena na dvě oddělená okna, mezi kterými lze tahem prstu přepínat. Nastavit lze dokonce oba panely na jedno okno, čímž se program podobá desktopové verzi, ale na malém displeji mobilního telefonu je to téměř nepoužitelné. Stromovou strukturu vystřídalo klasické řazení složek pod sebou. Tlačítka pro ovládání se nacházejí ve spodní části obrazovky.

Samba

Volba Přidat pluginy nás odkáže na internetové stránky, ze kterých je možné nainstalovat plugin SMB (případně FTP a WebDAV). Po nainstalování přibude volba LAN, ve které možností <Nový server> přidáme sdílené umístění. Možnost Zabezpečit hlavním heslem způsobí, že při každém přístupu na server budete muset zadat Vámi definované heslo.

Se streamováním multimédií však nepočítejte. Jedinou možností programu je Stáhnout a otevřít. Škoda.

Ghost Commander

A do třetice manažerů, kteří pracují s dvěma okny. Podpora FTP je už v samotném programu, Samba plugin se však musí doinstalovat z Marketu.

Vzhled a ovládání

Vzhled je velice skromný. Pro přepínání mezi dvěma panely slouží vrchní lišta, spodní posuvná pak obsahuje základní úkony, přístup do nastavení a možnost řazení. Netradiční je však výběr a otevření složek. Složky se totiž otvírají rychlým dvojklikem, jeden klik slouží pouze k označení.

Samba

Po instalaci pluginu nám Ghost Commander nabídne na úvodní obrazovce volbu Samba (Windows) share. Přidat lze jen jeden server a při každém otevření je nutné znovu zadat heslo.

Přehrávání multimédií v reálném čase je věc, se kterou programátoři Ghost Commanderu nepočítali.

Ghost Commander – Souborový ma
Ghost Squared
Verze1.40.1 (5. 2. 2012)
Velikost559 kB
1.6+

Zdarma

Závěr

Přínos SMB je jasný – přístup k datům je neskutečně pohodlný, protože nemusíte hledat žádný kabel, ani manipulovat s paměťovou kartou. Přehrávání multimédií bez nutnosti stahování je taktéž velmi praktické. Naopak nevýhodou je menší rychlost, která navíc závisí na kvalitě signálu bezdrátového připojení.
Používáte-li některý z výše uvedených programů a o podpoře SMB jste nevěděli, článek by Vám pomohl pomoci. Hledáte-li funkcemi napěchovaný souborový manažer bez kompromisů, doporučuji File Expert nebo ES Správce souborů. Zejména File Expert je skutečný odborník ve svém oboru. Přežijete-li problém s přehráváním videí přes SMB, chybu neuděláte ani s X-plore, který mě uchvátil svým vzhledem a ovládáním. Ostatní dva programy i přes svojí oblibu a rozšířenost nemají z mého pohledu moc co nabídnout oproti zmiňované trojici.

Máte nějaký další tip na program, ve kterém používáte přístup k souborům přes SMB? Podělte se s námi v komentářích.

 

Komentáře

Fandalf

Fandalf

14.2.2012 7:20

Zdravím,
Stejně mi přijde nejlepší ES správce souborů, akorát nevíte někdo, jak je to s tím Dropboxem? Dá se tam taky nějak nastavit, popř. jak? Díky

lojza

lojza

14.2.2012 7:45

Zdravim,
clanek se jmenuje Aplikace pro sdílení dat přes SMB, ale tak nejak v nem nevidim jedinou aplikaci pro sdileni dat:(
Nejaka chyba v pojmech server/client?

Libb76

Libb76

14.2.2012 7:55

Umí některý z nich přehrát video přímo ze sdíleného úložiště včetně titulků, resp. to podat nějakému přehrávači? A nemyslím tím, že se to nejdřív celé stáhne na lokální úložiště a přehraje z něho…

Jinak já používám CIFS Manager, který to umí, ale potřebuje root :-(

Mem

Roman Nepšinský 0

14.2.2012 8:28

Libb76: Ano, umí, už jsme to párkrát psali. Zřejmě pro to ale musí mít podporu i videopřehrávač (aby se na té SMB cestě dokázal podívat i po titulcích), funguje např. kombinace Es File Explorer + Dice Player nebo Mx Player (pokud se nepletu)

lojza: Je pravda, že přesnější by asi bylo něco ve stylu Aplikace pro využití sdílení dat přes SMB, ale to už je trochu dlouhé a kostrbaté. Navíc to sdílení funguje oběma směry, z Androidu můžu přes správce souborů nahrávat soubory i do SMB úložiště

Dresinek

Dresinek

14.2.2012 8:33

Ať použiji co použiji. Tak server (počítač) vidím, nasdílené složk také, ale dovnitř se prostě nedostanu. Nastavení sdílení mám myslím dobře. Nemá někdo podobný zádrhel prosím?

denkz0ne

denkz0ne

14.2.2012 8:49

existuje aj nejaky hudobny prehravac, co dokaze prehrat hudbu z SMB priecinkov?

Kicko

Kicko

14.2.2012 8:57

Fandalf: Ano, odskusane. Funguje to v pohode.

Karlos

Karlos

14.2.2012 9:03

@Libb76: Osobně jsem po problémech s kombinací ES File Explorer + jakýkoliv přehrávač, zkusil jen přehrávač se SMB podporou (BS Player lite) a funguje to fantasticky. Titulky načte a světe div se, ve videu se dá i seekovat.:)

ace

ace

14.2.2012 9:26

ja osobne to pouzivam opacne – na rootnutem telefonu pustim Samba Filesharing – https://market.android.com/details?id=com.funkyfresh.samba – a kopiruju na nej primo z total commandera

Libb76

Libb76

14.2.2012 10:17

Ano, BS Player Lite funguje velmi dobře, ale má jiné nedostatky – konkrétně vlastně jen dva hlavní: asiciuje si hrozně moc souborů, se kterými si pak neumí poradit – pdb, pdf apod. a dálo, seek na horní hraně displeje neposouvá ve video, ale skáče na další video – proto raději používám MX Player Pro, který navíc je i bez reklam, ale zase neumí tu sambu :-( Resp. umí v kombinaci s CIFS Managerem.

Roman: to se omlouvám, nepostřehl jsem to. Našel jsem jen zmínku, že Total Cmd to neumí, File Expert že pouští externí přehrávač a X-plore nefunguje :)

qwes

qwes

14.2.2012 11:08

SMB je pro mne nepoužitelný. Nepovažuji ho za příliš bezpečný a je vhodný hlavně na data v LAN. Chci se k datům dostat odkudkoliv – proto volím SFTP, který je součástí každé Linux distribuce. S file managery na Androidu a SFTP je bohužel problém že nejsou odolné na útoky man in the middle (bezpečnost je žel u těchto aplikací až na posledním místě).

Někdo tu zmínil přehrávání videa ze sítě. Po přehrávači videa chci zejména schopnost přehrávat různé streamy přes http – to umí Daroon player (https s heslem jsem zatím nezkoušel). Takže pak možno sledovat DVB-T streamované z VDR. Také není problém si pomocí VLC spustit streamování videa na netbooku s webkamerou a sledovat obraz pak na androidu – taková video chůvička.

Evžen

Evžen

14.2.2012 11:08

Libb76: Od včerejší aktualizace to umí i Dice Player.

Dome

Dome

14.2.2012 14:00

Pro přehrávání videa z USB disku připojeného k routeru používám file explorer v kombinaci s MX plyer. Zatím jsem ale nenašel žádné řešení, jak otevřít spolu s videem i titulky z disku.
Zatím to resim tak, že mám veškeré titulky nahrane v telefonu a v MX playeru je vždy manuálne připojím k streamovanemu videu. Nemáte někdo elegantnejsi řešení?

Dome

Dome

14.2.2012 14:04

Tak koukám, že o pár postu výše někdo doporučuje bs player. Vyzkouším..

jmacourek

jmacourek

14.2.2012 18:35

Nepisensky:
Zdravim. Taky by mne zajimalo jak je to s titulky. Dve veci mne trapi.
1) jak otevrit titulky ze site. Zkousel jsem mobo player dice player a mvideoplayer. Vzdy otevreno pres es file explorer. Bez uspechu. Jediny dice player umi otevrit soubor primo ze site, ale titulky nacita pouze z lokalniho uloziste. Tak bud delam neco spatne, a nebo to proste neumi :-)
2) existuje na android nejaky ansi to utf8 konvertor? Vsechny titlky z netu jsou v ansi a ceske znaky zlobi. Utf8 je vpoho, ale musim to predem zkonvertovat v notepadu na windows. To neni uplne pohodlny. Na cestach to neni neresitelne diky teamvieweru, ale je to nepohodlne…
Diky za odpoved.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 17

14.2.2012 18:54

jmacourek
Kombinaci Dice Player + ES File explorer nečiní zobrazení titulků u mě žádný problém. Jen spustím z disku soubor s filmem a titulky běží automaticky. Ovšem problém mají s háčky, jak píšete.

karlik

karlik

14.2.2012 20:38

to Jan Dolejš : skusit nastavit titulky a encoding na windows1250

Me

Me

14.2.2012 23:56

@lojza musím souhlasit, taky koukám a nějak se nadpis minul účinkem. Tyto aplikace neumí nic sdílet, umí se maximálně připojit na SMB…

bizi

bizi

15.2.2012 10:54

File expert umi slozky i sdilet jako ftp nebo samba server. Funguje i bez roota. Ocekaval jsem, ze clanek bude presne o tomhle.

Mem

Roman Nepšinský 0

15.2.2012 12:59

jmacourek: Mně titulky Dice player načítá v pohodě (tablet A500 s 3.2, telefon Nexus S s 2.3.6), a to kódování jde v něm nastavit (přepnout z UTF-8 na ANSI) jak píše karlik

Jiri Macourek

Jiri Macourek

15.2.2012 13:05

jan dolejs: A nejsou ty titulky nahodou primo v tom .mkv souboru? Nebo Staci mit titulky se stejnym nazvem ve stejnem adresari jako film? Ja totiz mam typicky titulky v jinem adresari nez stazene filmy/serialy. Ciste z duvodu me pohodlnosti pri stahovani je firefox ulozi nekam a uTorrent stahuje data jinam. Navic titulky se v 99% pripadu jmenuji jinak nez soubor s filmem.

nepisensky: Noo tak to kazdopadne zkusim. Vim, ze jsem drive laboroval s tim mvideoplayerem a moboplayerem a tam sem funkcnich titulku s hacky a carky nedosahnul. Dice player sem instaloval relativne nedavno, protoze se o nem hodne mluvi a nakonec se mi docela zalibil tak si ho asi necham. Jenom skoda, ze nejde koupit, ty reklamy mi docela vadi…

Jiri Macourek

Jiri Macourek

15.2.2012 13:27

Tak si castecne odpovim sam. Pokud titulky prejmenuji a umistim do stejneho adresare, tak je diceplayer vidi a automaticky zobrazuje. Bohuzel jsou stejne rozhozene. Pokud zmenim kodovani na windows1250, tak jsou rozhozene taky. Sice jinak, jine znaky, ale taky se nezobrazuji ok. Poradi nekdo kdo to ma bezpecne odzkousene, jake presne kodovani mam nastavit? Na vyber jich je relativne dost :-)
Jinak standardne jsou titulky nastaveny na “default” … Jedine co zatim fungovalo bezpecne, je titulky preulozit do UTF8 a to pak vybrat v prehravaci (plati pro vsechny mozne prehravace).

Jiri Macourek

Jiri Macourek

15.2.2012 13:56

Aha. Tak jeste jednou a tentokrate snad naposledy. Po restartu dice playeru bezi titulky OK. Pouze zmenit kodovani titulku behem pusteneho videa nestaci. Je treba prehravac zavrit a znovu otevrit. Po tomto ukonu prehrava cestinu OK. Ze mne to nenapadlo driv :-) (nastaveno kodovani windows1250).

Joint007

Joint007

15.2.2012 19:32

Poradí někdo, jak ve Win 7 HP vypnout ověřování přes nový protokol SMB2.1, a nahodit tam starý?
Win by měl při připojení ke sdílenému adresáři sám určit, jaký protokol je vhodný, nicméně to nechce fungovat s žádným file managerem na Androidu, a furt mu cpe SMB2.1, což samozřejmě nefunguje.

Cesta vede přes Gpedit.msc, nicméně Home Premium tento nástroj nemají, a i přes registry dle šablony goo.gl/2zQM8 to nejde(odkazuje na neplatné klíče, a ani po jejich vytvoření se to nechytá)

Poradí někdo co s tím nějak jinak, než si sehnat Proff/Ultimate edici?

Nebo spíše funguje to někomu s Win 7, aniž by měnil verzi protokolu SMB?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 17

15.2.2012 19:34

Joint007
Win 7 64b Professional, rozhodně jsem nic neměnil.

Joint007

Joint007

15.2.2012 19:39

Tak zrejme bude chyba v tom, ze nemam router, a pouzivam vytvoreni AP pres prikaz netsh.

Joint007

Joint007

15.2.2012 20:43

Dobře, kdyby měl někdo podobný problém, řešení je zde: http://goo.gl/FOkrW

ler0

ler0

16.2.2012 22:00

Zdravím všechny…. jen se chci zeptat jakou používate aplikaci na propojení mezi 2 androidy…. teda nevím jestli nemám nějak špatně nastavený wifi router ale přes LAN vidím pouze PC a to jen některé složky…

DÍK

zvirek

zvirek

26.9.2012 14:09

zdar,
nevíte jestli je nějaká apliakce, která umí přehrát data z tabletu s androidem 4 na AVRecieveru v domácí síti ? ( DLNA ). Umí to např. WMPlayer ve win 7, ale nevím , jeslti něco podbného existuje i na Androidu. Díky.

Don

Don

30.12.2012 19:58

Zdravíčko
Měl bych dotaz ohledně FileExperta a SMB – za boha se nemohu připojit k mému pc, ikdyž v ES to funguje skvěle. I když zadám IP adresu, jméno a heslo, FE PC nevidí a nemůže se připojit. Stejně tak Solid explorer. Kde může být problém? Jediný ES funguje a ten mi zrovna 2x pod kůži nevlezl =)

marty75p

marty75p

16.6.2013 23:23

ahoj, pouzivam na tabletu i mobilu ES a jede fajn, resim ale proc neni tablet ani mobil videt v siti také. jako ze bud na ps vydim vsechny pocitace ale bral bych i kdyby se zobrazovali i tablet a mobil, preci to nemuze byt problem kdyz na tabletu i mobilu v siti vidim vsechny kompy, proc opacne na pc nevidim v siti android? vim ze je spousta wifi transferu ktere bezi z androidu na android a i na pc ale je to pro me krkolomna cesta, kdyz si pustim bez problemu na androidu pres sit jaky koli soubor co mam v pc tak bych to bral i opacne , prosim zdrzte se pripominek na co to potrebuju a zkus air ttansfer a podobne mimo odpovedi :-). dekuji, drzte setematu nereste proc a podobne :-). diky moc lidicky

RSS (komentáře k článku)