Aplikace Phound! od Kaspersky Lab najde váš ztracený telefon

kaspersky_ico

Ztratili jste nebo vám byl odcizen telefon? Pokud je připojený k síti a Internetu, pak máte určitou šanci na opětovné shledání! S příslušnou aplikací můžete zjistit polohu, zablokovat přístup, spustit alarm, nebo provést kompletní vymazání obsahu zařízení. Jednou z mnoha alternativ je Phound!, za kterým stojí známá firma na poli kybernetické bezpečnosti – Kaspersky Lab.

Co Phound! slibuje?

Vývojáři z renomované společnosti Kaspersky Lab jsou v popisku aplikace poměrně struční. Na prvním místě zdůrazňují skutečnost, že jejich program, který vám pomůže s nalezením ztraceného mobilu, poskytují zcela zdarma, což je jistě sympatické. Kromě vyhledání nabízí také možnost spuštění hlasitého alarmu a vzdálené uzamčení.

Seznam nabízených funkcí a schopností v bodech:

 • Uzamknutí a vyhledání – snadno a rychle zablokuje přístroj, čímž zabrání neoprávněnému přístupu. Následně můžete zařízení lokalizovat na mapě s pomocí GPS, okolních Wi-Fi či základnových stanic mobilní sítě.
 • Podívejte se na zloděje či nálezce – můžete vzdáleně vyfotit podezřelého nebo jeho okolí fotoaparátem telefonu.
 • Alarm – hlasité zvukové upozornění, které se aktivuje i v případě, kdy je zařízení v tichém režimu.
 • Vymazání obsahu zařízení – odstranění citlivých informací a veškerých osobních údajů, včetně kontaktů, zpráv a fotografií.

Jak Phound! funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.0.1.235 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. Trochu nás překvapila velikost instalačního balíčku – 17 MB je na aplikaci pro Android přeci jen poměrně hodně. Při prvním spuštění se zobrazí průvodce, který vysvětlí, k čemu aplikace slouží a jak se ovládá.

Aby vše fungovalo, je nutné si založit (nebo se přihlásit) k účtu My Kaspersky. K založení účtu vystačíte s e-mailovou adresou a dvojím zadáním hesla – velikost bot, ani příjmení vaší matky za svobodna aplikace nevyžaduje. S ohledem na to, jaké akce lze s tímto nástrojem provádět, je vyžadováno bezpečné heslo, sestávající alespoň z osmi znaků, ve kterých musí být alespoň jedno číslo, velké a malé písmeno. Účet je pak nutné ještě aktivovat klepnutím na odkaz, který vám přijde na zadanou e-mailovou adresu.

Dalším krokem je přidělení oprávnění správce zařízení, jež Phound! potřebuje ke své činnosti, konkrétně k uzamčení obrazovky vypnutí fotoaparátu a vymazání všech dat.

V našem případě pak ještě následovalo upozornění, že aplikace není kompatibilní s bezpečnostními softwary Cerberus a my Xperia, sloužícími ke stejnému účelu. V posledním kroku se dozvíte, že zařízení je připraveno a chráněno.

Pak se již ocitnete v rozhraní aplikace, jejíž vizuální stránka odpovídá posledním designovým trendům “Material”. Zde ale také možnosti mobilní aplikace jako takové končí – přímo v telefonu či tabletu se můžete podívat pouze na to, zda je zařízení chráněno, a jaké funkce jsou povoleny.

Jak již patrně správně tušíte, to hlavní se odehrává na webu, konkrétně na adrese https://center.kaspersky.com/. Zde se přihlásíte e-mailovou adresou a nastaveným heslem. Na výběr je z několika jazykových mutací, bohužel čeština ani slovenština v nabídce není, takže jsme se museli spokojit s angličtinou.

Webové rozhraní odpovídá tomu, nač jsme zvyklí od produktů Kaspersky Lab – dominuje zde tedy tmavě zelená, šedá a bílá barva. V první sekci si můžete zvolit bezpečnostní otázku pro případ zapomenutí hesla, níže jsou pak zařízení, která jsou spojená s daným účtem. Telefony a tablety lze pro lepší přehlednost pojmenovat dle vlastního uvážení. Stiskem tlačítka Lock, locate or manage device se dostanete na stránku, kde můžete v sekci Protection status zkontrolovat stav ochrany, případně stiskem tlačítka Lost your device? nebo přes postranní nabídku přejít do sekce Commands.

Co Phound! nabídne v případě ztráty zařízení?

Co Phound! nabídne v případě ztráty zařízení? Co Phound! nabídne v případě ztráty zařízení?

 • Lock & Locate – provede vzdálené uzamčení telefonu či tabletu s možností odeslání zprávy na displej. Poté, co dojde k tomuto opatření, následuje zjištění polohy a její zobrazení v mapových podkladech Google. Jedním krokem tak přístroj zabezpečíte před neoprávněnou manipulací, informujete případného nálezce a ještě zjistíte, kde se nalézá. Na obrazovce zařízení se pak zobrazuje uživatelem zadaná zpráva a odemčení zařízení je možné pouze s kódem, který se dozvíte na webu v sekci Secret code.

 • Alarm – opět jako první provede vzdálené uzamčení zařízení. Následně rozezní zvuk, který by měl být slyšet i v případě, kdy je telefon či tablet v tichém nebo prioritním režimu.
 • Mugshot – i v tomto případě dojde v první řadě k zablokování zařízení. Podle popisku by mělo dojít k pořízení fotografie předním fotoaparátem telefonu. Během záměrně neúspěšného pokusu o odemknutí zařízení obrazovka viditelně poblikávala, za několik okamžiků jsme ve webovém rozhraní mohli vidět kýžené snímky.

  Pořízení fotografií foťákem telefonu Pořízení fotografií foťákem telefonu

 • Wipe All Data – kompletní smazání všech informací, aplikací a dat z telefonu. Tento krok nelze po potvrzení vrátit a přijdete jím i o možnost vzdálené správy zařízení.
 • Wipe Personal data – smaže osobní data ze zařízení.

Vše by fungovalo na jedničku, kdybychom nenarazili na drobný, ale nepříjemný problém. Pokud je totiž telefon vzdáleně uzamčen, je k jeho odemknutí vyžadován PIN, který, jak jsme si řekli, najdete na webu. Když přístroj úspěšně odemknete, nabídne vám deaktivaci tohoto bezpečného způsobu odemykání obrazovky. Bohužel v systémovém nastavení je možné změnit odemykání pouze na heslo nebo gesto. Možnost odemknout zařízení tahem či nezabezpečovat tento krok je zakázána správcem zařízení. V tomto směru nepomohlo odebrání práv správce zařízení aplikaci Phound!, ba dokonce ani odinstalace.

Resumé

Celkově vzato asi není na škodu zajistit svůj telefon či tablet více způsoby a kromě Správce zařízení Android od Googlu přidat ještě nějakou alternativu. Phound! od Kaspersky Lab nabízí proti řešení od vyhledávacího giganta jen možnost pořízení fotografie fotoaparátem zařízení, což může být užitečná, nikoli ale zásadní funkce.

Uživatelské prostředí webového rozhraní je jednoduché, přehledné, snadno pochopitelné, nicméně ocenili bychom jeho lokalizaci do češtiny, kterou má Správce zařízení Android zmáknutou na jedničku.

Za asi největší chybu považujeme zablokování odemykání obrazovky zabezpečeným způsobem, které není možné uživatelskou cestou jednoduše změnit. S podobným problémem se, soudě z reakcí v Obchodě Play, potýkají i další uživatelé. V tomto případě jsme museli řešení najít na webu. Není složité – v sekci Zabezpečení v části Úložiště pověření klepnete na Vymazat pověření. Pak již lze zvolit jako zámek obrazovky Tažením nebo Nic.

Pokud pomineme výše probíranou chybu, pak se nám Phound! docela líbil, především díky přívětivému uživatelskému rozhraní. V oblasti ochrany našich mobilních zařízení se ale raději dále budeme spoléhat na Cerberus, který je sice placený, ale nabízí výrazně širší paletu funkcí. Hledáte-li alternativu, za kterou nemusíte platit, doporučíme celkem spolehlivého a ověřeného Správce zařízení Android, případně můžete zkusit právě Phound!.

Phound! si dosud stáhlo jen něco přes deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 3,8. 17 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 3.0 a vyšším.

61dca3b0860025fc167dd9d19ad31f09?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)