Aplikace FaceApp pod palbou: Kvůli rasismu se rušily filtry na tvář

Aplikace FaceApp nabízela filtry, které vám umožnili změnit si barvu své kůže.

Jedna poměrně populární aplikace sloužící na úpravu selfie fotek se potýká s problémy. Aplikace FaceApp představila filtry, které vám umožnily změnit si barvu své kůže. Vývojáři se setkali s nařčením z rasismu, a proto tyto filtry za méně než 24 hodin stáhli.

Aplikace FaceApp neměla podobný problém poprvé

FaceApp se už delší dobu těší značné popularitě. O výsledcích mluví za vše přes 40 miliónů stažení napříč systémy Android a iOS. Minulý týden však vyšel update ve verzi 2.0, který přinesl nové filtry.

Aplikace FaceApp do té doby umožňovala po vyfocení změnit vaši tvář k nepoznání. Mohli jste se tak podívat, jak byste vypadali, až vám bude 70 let, nebo jak by vám to slušelo jako opačnému pohlaví. S filtry měnícími barvu kůže však přišly i problémy. Uživatelům se zdálo, že aplikace spíše měnila rasu, než jen odstín tváře. V náhledu pod odstavcem můžete vidět ukázku odstraněných filtrů.

https://twitter.com/lucasmtny/status/895344807102394368

V anglosaském světe je to příliš citlivé téma, především v USA. Když si běloch namaluje svou tvář na černo, tzv. “blackface”, je to považováno za nanejvýš rasistické a xenofobní. Má to úzkou souvislost i s otroctvím. V minulosti se totiž takto Američané evropského vzhledu bavili a zesměšňovali tím afroameričany.

Vývojáři čelili velké vlně kritiky, která požadovala tyto filtry odstranit kvůli rasistickému podtextu. Nakonec své pochybení uznali a dali uživatelům za pravdu, že tento druh humoru nemá v roce 2017 své místo. Není to poprvé, co aplikaci uživatelé vinili FaceApp z rasismu. Podobný případ se stal již v dubnu, kdy vylepšující filtr označený jako “Hot” příliš vyběloval pokožku.

FaceApp: editor tváří
FaceApp: editor tváří

Vyzkoušeli jste si někdy aplikaci FaceApp?

Zdroj: techcrunch.com

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)