S aplikací Button Mapper si můžete nastavit tlačítka mobilu, jak chcete

button-mapper

Nevyhovuje vám nastavení či funkce hardwarových (fyzických i dotekových) tlačítek vašeho telefonu? Pomocí aplikace Button Mapper, kterou vám představíme v této recenzi, si můžete vše nastavit podle svých představ.

Obsah článku

Co aplikace Button Mapper slibuje?

Dle popisku v Obchodě Play dokáže Button Mapper přemapovat funkce většiny fyzických nebo kapacitních tlačítek, jako jsou tlačítka pro nastavení hlasitosti, tlačítko Bixby na zařízeních Samsung Galaxy a další. Tlačítkům můžete nastavit vlastní funkce, akce a zkratky. Výhodou je, že ke správnému fungování základních funkcí nejsou potřeba práva roota.

Co můžete pomocí tohoto programu provádět? Autoři uvádějí několik názorných příkladů:

  • dlouhým stiskem tlačítka pro nastavení hlasitosti zapnout přisvětlovací LED
  • dvojím poklepáním na domovské tlačítko spustit oblíbenou aplikaci nebo zástupce
  • stisknutím tlačítka Domů zhasnout obrazovku
  • dvojím stiskem tlačítka Zpět otevřít oznámení
  • používat tlačítka hlasitosti pro nastavení jasu obrazovky
  • dlouhým stiskem tlačítka Domů přepnout režim „Nerušit“
  • a mnohem více – možnosti jsou nekonečné

Seznam možných akcí je skutečně dlouhý a jeho výčet by přesahoval rámec této recenze. Zmínit můžeme spouštění aplikací, pořízení snímku obrazovky, přeskakování mezi hudebními skladbami, nastavení jasu obrazovky, vypínání/zapínání modulů Wi-Fi i Bluetooth a mnoho dalších.

Jak Button Mapper funguje v praxi?

Aplikace po prvním spuštěním představí základní funkce a upozorní, že funguje pouze s hardwarovými (tj. fyzickými a senzorovými) tlačítky. Nepodporuje tedy softwarová tlačítka, vykreslovaná v rámci operačního systému v navigační liště.

Aby mohl Button Mapper fungovat, vyžaduje povolení ovlivňovat přístupnost. Pokud ho udělíte (nic jiného ostatně nezbývá), ocitnete se na základní obrazovce se seznamem tlačítek, na která lze vázat nejrůznější akce.

Princip ve své podstatě připomíná programy pro automatizaci, kde si nejdříve vyberete podmínku a následně na ní navazující akci. Zde tedy zvolíte tlačítko a zapnete volbu Přizpůsobit. Následně můžete nastavit akce pro jedno klepnutí, dvě klepnutí a dlouhé stisknutí.

Nastavujeme akce a reakce

Seznam nabízených akcí je skutečně dlouhý – čítá několik desítek položek, z nichž drtivá většina je dostupná v bezplatné verzi. Jen malá část funkcí je k dispozici v placené verzi Pro, kterou můžete pořídit za cenu od 75 do 350 korun (záleží jen na vás, jakou částkou budete chtít přispět).

V dalším nastavení aplikace Button Mapper je například možné aktivovat praktickou Detekci v kapse, která zabrání provádění akcí v případě, že se telefon nachází v kapse. Lze také povolit provádění příkazů při zhasnuté obrazovce, což funguje především s tlačítky pro nastavení hlasitosti.

V podrobném nastavení lze definovat, kolik milisekund má trvat „dlouhý stisk“ či prodlevu mezi dvěma klepnutími. Je také možné určit, v jakých situacích se Button Mapper nemá aktivovat (například při pořizování fotek nebo během hovorů).

 

Resumé

Aplikace dělá přesně to, co slibuje: dovoluje nastavit různé akce, navázané na stisky nebo podržení hardwarových tlačítek telefonu. Tímto způsobem můžete pohodlně a rychle vyvolávat funkce, které používáte nejčastěji.

Kromě takřka úplné lokalizace do češtiny musíme ocenit i velmi jednoduché a intuitivní ovládání. Příjemné je, že naprostá většina funkcí je k dispozici zdarma, další jsou pak dostupné za volitelný poplatek

Button Mapper je v Obchodě Play od roku 2016 a za tu dobu si ho stáhlo a nainstalovalo více než milion uživatelů. O jejich převažující spokojenosti svědčí velmi pěkná průměrná známka 4,1. Balíček velký jen 4,6 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.3 a novějším.

Button Mapper: Remap your keys
Button Mapper: Remap your keys

K čemu používáte hardwarová tlačítka svého telefonu?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)