TOPlist

Telefon místo pravítka či metru? S aplikací ARuler je to možné

Telefon-místo-pravítka-či-m

Napadlo vás někdy, že byste mohli používat telefon místo pravítka či metru? Možná to zní neuvěřitelně, pravděpodobně to vyvolá i pochyby, ale možné to je. Stačí si nainstalovat aplikaci ARuler a můžete začít měřit v rozšířené realitě.

Obsah článku

Co aplikace ARuler slibuje?

Autoři deklarují tento program jako první bezplatný nástroj pro měření v rozšířené realitě. Funguje úplně jednoduše: stačí zamířit fotoaparát zařízení na zvolený objekt, respektive vodorovný či svislý povrch, vybrat body a ARuler vám na obrazovce ukáže jeho rozměry.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

 • Pravítko – měří velikosti v centimetrech, metrech, milimetrech, palcích, stopách, yardech.
 • Vzdálenost – změřte vzdálenost od fotoaparátu přístroje ke zvolenému bodu.
 • Měření úhlu ve 3D prostoru.
 • Měření plochy a obvodu prostoru.
 • Výpočet objemu trojrozměrného objektu.
 • Nástroj pro měření trasy – ARuler měří vzdálenost a zobrazuje trajektorii pohybu.
 • Měření výšky dveří, oken, nábytku nebo člověka.
 • Pravítko na obrazovce – přesné měření malých objektů přímo na obrazovce smartphonu.

 

Poměrně jasnou představu si můžete udělat na základě následujícího dvouminutového videa.

ARuler – Measure anything with Augmented Reality and your phone

ARuler - Measure anything with Augmented Reality and your phone

Jak funguje měření v praxi?

Aplikace po spuštění požádá o přístup k fotoaparátu a úložišti fotek. V případě, že v telefonu nemáte platformu Google ARCore, nabídne vám její instalaci. Z toho také plyne omezení, že aplikace bude fungovat jen na podporovaných telefonech.

Následně ARuler identifikuje podlahu a nabídne rozhraní se třemi tlačítky v dolní liště. Tlačítko vlevo slouží ke sdílení provedených měření. Snímek můžete buď uložit do galerie, nebo sdílet přes další nainstalované aplikace. Prostředním tlačítkem budete provádět měření – tedy vymezovat body v prostoru, které mají být použity.

Nejdůležitější je pravé tlačítko, kterým definujete, co vlastně chcete měřit:

 • Line – měření vzdálenosti mezi dvěma a více body.
 • Angle – měření úhlu, daného třemi body.
 • Poly – výpočet plochy zadaného n-úhelníku.
 • Volume – měření rozměrů a objemu zvoleného trojrozměrného objektu.
 • Path – měření ušlé trasy a její zobrazení v trojrozměrném prostoru.
 • Height – měření výšky objektů.

 

Dalším ovládacím prvkem je nenápadné tlačítko v pravém dolním rohu obrazu. Slouží k zobrazení měřítka na obrazovce telefonu, díky čemuž lze měřit objekty jejich přiložením. Ouško při horní hraně obrazovky umožňuje vygenerování obrázku se zachycením všech provedených měření, což využijete například pro export plánku pokoje ve formátu JPG či PDF.

Celkově vzato je ARuler hodně podobný dříve recenzované aplikaci IKEA Place, která taktéž používá platformu Google ARCore. Víceméně identické jsou tak klady i nedostatky. Kladem je nesporně inovativní měření za použití rozšířené reality, v mnoha případech nabízející funkce, ke kterým byste potřebovali hned několik nástrojů (např. pro výpočet objemu). Nedostatkem však může být přesnost měření, neboť ARCore vyžaduje ke svému fungování ideální podmínky. Stačí například odlesk světla z okna a přesnost naměřených hodnot radikálně klesne.

Resumé

ARuler je pěknou ukázkou praktického využití takzvané rozšířené reality v běžném životě. Představa, že místo pravítka a dalších prostředků vystačíme s mobilní telefonem, vypadá velice lákavě. Bohužel dosažení ideálních podmínek není úplně snadné, takže spíše, než pro reálné uplatnění, vnímáme význam tohoto programu v rovině praktické ukázky toho, co budou umět mobilní telefony už za pár let.

Program je v Obchodě Play měsíc a půl a za tu dobu zaznamenal více než sto tisíc instalací. Uživatelé ho hodnotí průměrnou známkou 4,1, což je velice slibné. Instalační balíček velký 3,3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 7.0 a vyšším.

AR Ruler App: Tape Measure Cam
AR Ruler App: Tape Measure Cam
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)