Menu

Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon snadno a rychle!

S aplikací Raccoon je vyhledávání, nalezení a stažení instalačních balíčků APK z Obchodu Play tak jednoduché, jak si jen lze představit.

Tématu stahování instalačních balíčků APK z Obchodu Play pro pozdější použití se na SvětAndroida.cz nevěnujeme poprvé – v roce 2012 Honza Dolejš popisoval postup pro doplněk prohlížeče Chrome APK Downloader, o rok později pak svůj návod rozšířil a doplnil. Existují ale i jiné cesty – dnes se podíváme na aplikaci Raccoon, která ke svému běhu nevyžaduje webový prohlížeč, ovšem některé uživatele nepotěší nutností instalace Javy.

Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon!

Jak stahovat APK soubory z Obchodu Play? S aplikací Raccoon!

Co Raccoon slibuje?

Raccoon je desktopový klient Obchodu Play, který vám umožní ukládat instalační soubory APK do počítače, odkud je můžete dále distribuovat do telefonů a tabletů. Aplikace je zdarma, navíc open source, takže její autor dává k dispozici i zdrojové kódy.

Minimální požadavky programu Raccoon

 • Nainstalovaný Java Runtime Environment 1.7 nebo vyšší.
 • Platný účet Google (pro účely používání tohoto programu doporučuje sám autor registraci nového účtu).

Důvody, proč používat program Raccoon

Pochopitelně se skýtá otázka, proč stahovat a instalovat programy z Obchodu Play tak složitě, když prakticky každý telefon a tablet má v základní výbavě klientskou aplikaci repozitáře Google? Posuďte sami z následujícího výčtu důvodů, zda je Raccoon programem, který využijete.

 • Pokud chcete vyzkoušet aplikace anonymně bez toho, aby Google věděl, že jste je nainstalovali.
 • Jestliže nechcete svým dětem poskytnout přístup do Obchodu Play, kde by mohly plenit vaši bankovní kartu.
 • Chcete-li instalovat aplikace na zařízení bez přístupu do Obchodu Play (zejména levnější tablety aplikace Google neobsahují).
 • Pokud váš telefon nebo tablet není v seznamu podporovaných zařízení (v takovém případě je ale možné, že nepůjde nainstalovat ani samostatně stažený APK balíček).
 • Jestliže chcete mít možnost návratu k předchozím verzím programů, pokud aktualizace způsobila nějaké problémy.
 • Nemáte-li ze zařízení přístup k Internetu, můžete postahovat instalační soubory do počítače a nahrát je do telefonu/tabletu skrze paměťovou kartu či kabelem.
 • Chcete-li zkontrolovat oprávnění aplikace z vašeho stolního počítače.

Jak Raccoon funguje v praxi?

Program Raccoon jsme stáhli a spustili (neinstaluje se) na počítači s operačním systémem Windows XP SP3. Použili jsme přitom balíček Raccoon-2.3.exe, velký 3,1 MB. Po prvním pokusu o nastartování jsme se skrze dialogové okno dozvěděli, že aplikace vyžaduje knihovny Java Runtime Environment 1.7.0_51. Po odklepnutí se ve výchozím webovém prohlížeči automaticky otevřela stránka s odkazem na stažení.

Aplikace vyžaduje knihovny Java Runtime Environment 1.7.0_51

Aplikace vyžaduje knihovny Java Runtime Environment 1.7.0_51

Po instalaci Javy jsme zkusili aplikaci spustit znovu a tentokrát jsme byli úspěšní.

Probíhající instalace Javy

Probíhající instalace Javy

Probíhající instalace Javy

Probíhající instalace Javy

Po prvním spuštění vás Raccoon vyzve k zadání platného účtu Google (může to být váš běžně používaný účet, nicméně autor doporučuje založení samostatného účtu) a (volitelně) identifikátoru Android ID. Jestliže budete k přihlašování používat již existující účet, měli byste použít Android ID jednoho ze svých zařízení. Nezadání identifikátoru bude mít za následek, že Raccoon vytvoří nový a propojí ho s “virtuálním” zařízením, které se vám později objeví v nabídce zařízení webové verze Obchodu Play.

Raccoon vyzve k zadání platného účtu Google

Raccoon vyzve k zadání platného účtu Google

Po přihlášení se ocitnete v jednoduchém, možná až primitivním rozhraní. Hledání aplikací funguje stejným stylem, jako v běžném Obchodě Play (ve skutečnosti používá stejný backend) – stačí na záložce Search zadat hledaný výraz a stisknout Enter.

Jednoduché, možná až primitivní rozhraní aplikace

Jednoduché, možná až primitivní rozhraní aplikace

Výsledky jsou zobrazeny ve formě seznamu, mezi stránkami se listuje nabídkou vpravo od řádku pro vyhledávání. Proti běžnému hledání v Obchodě Play nejsou načítány popisky, obrázky, ani ikony a k dispozici je maximálně deset stránek výsledků, což má vést k rychlejší práci s programem. Raccoon umí hledat pomocí obecných klíčových slov, v názvech balíčků (např. eu.inmite.sa.reader) nebo jména vývojáře (např. Svet Androida).

Výsledky jsou zobrazeny ve formě seznamu

Výsledky jsou zobrazeny ve formě seznamu

U jednotlivých položek najdete tyto údaje:

 • Název aplikace.
 • Jméno autora/vydavatele/vývojářského studia.
 • Název balíčku.
 • Velikost souboru.
 • Datum publikace v Obchodě Play.
 • Cena.
 • Počet instalací.
 • Hodnocení (s přesností na dvě desetinná místa).

Tři tlačítka vpravo mají následující význam:

 • Download – stažení instalačního balíčku APK (ukládá se automaticky do složky Downloads\Raccoon\apk_storage\ v dokumentech). Aplikace se následně sama přepne do sekce Downloads, kde najdete informace o místě, kam byl soubor uložen.
Sekce Downloads

Sekce Downloads

 • Google Play – otevře odkaz na příslušnou stránku Obchodu Play.
 • Permissions – požadovaná oprávnění (hlavní požadované skupiny jsou prezentovány grafickými symboly, k podrobnějšímu výpisu se dostanete po klepnutí na toto tlačítko).

Přes nabídku File můžete zvolit složku pro vytvoření archivu (Open archive), případně zkontrolovat aktualizace již stažených souborů (Updates), nebo aplikaci ukončit.

Nabídka File

Nabídka File

Bonus pro geeky: příkazový řádek

Kromě grafického prostředí umí Raccoon fungovat také v rozhraní příkazového řádku, což oceníte například pro účely automaticky spouštěných skriptů (např. kontrolu aktualizací a automatické nahrání do telefonu). Chcete-li zobrazit možnosti, které Raccoon podporuje, stačí použít příkaz java -jar raccoon-2.3.jar -h (soubor raccoon-2.3.jar lze taktéž stáhnout z oficiálních stránek).

Možnosti, které Raccoon podporuje

Možnosti, které Raccoon podporuje

Přestože Obchod Play může z výsledků vyhledávání vyloučit aplikace na základě kompatibility zařízení a/nebo lokality, Raccoon je dokáže stáhnout pomocí přepínače -f. Příkaz by mohl vypadat například takto:

java -jar raccoon-2.3.jar -a path/to/my/archive -f de.onyxbits.listmyapps,14,1

Stažení souboru požadované verze

Stažení souboru požadované verze

Za přepínačem -f jsou uvedeny:

 • Název balíčku.
 • Číslo požadované verze.
 • Typ nabídky (zadává se 1).

Kontrolu dostupnosti aktualizací již stažených aplikací lze spustit příkazem java -jar raccoon-2.3.jar -u -a /path/of/my/archive.

Kontrola dostupnosti aktualizací již stažených aplikací

Kontrola dostupnosti aktualizací již stažených aplikací

Import aplikací z tabletu/telefonu do programu Raccoon

Pokud vlastníte zařízení s velkým počtem nainstalovaných aplikací, možná je budete chtít všechny importovat do programu Raccoon pro účely kontroly verzí a lokálního uložení. Nejjednodušší způsob, jak to udělat (který nevyžaduje práva uživatele root), je přes aplikaci List My Apps. Postupujte podle následujících kroků:

  1. Nainstalujte aplikaci List My Apps do vašeho přístroje a spusťte ji.
  2. Vyberte všechny aplikace, které chcete importovat, a sdílejte je jako Market URL do vašeho stolního počítače (například pomocí e-mailové aplikace nebo Dropboxu).

Nainstalujte a spusťte aplikaci List My Apps

Nainstalujte a spusťte aplikaci List My Apps

Vyberte aplikace ke stažení

Vyberte aplikace ke stažení

Vyberte aplikace ke stažení

Vyberte aplikace ke stažení

Přes systémové sdílení...

Přes systémové sdílení…

...odešlete seznam do počítače

…odešlete seznam do počítače

  1. Otevřete seznam na vašem stolním počítači v textovém editoru, najděte a nahraďte všechny tečky (“.”) Pomlčkou (“-“) a řetězec “market://details?id=” textem/příkazem “mkdir ” (respektive “md ” na MS Windows).
Otevřete seznam v textovém editoru

Otevřete seznam v textovém editoru

Nahraďte tečky pomlčkami

Nahraďte tečky pomlčkami

Nahraďte market://details?id= příkazem

Nahraďte market://details?id= příkazem

  1. Uložte tento seznam jako skript (soubor s příponou .bat) do složky apk_storage.
Uložte tento seznam jako skript

Uložte tento seznam jako skript

  1. Spusťte vytvořený soubor – mělo by dojít k založení všech požadovaných složek.
Založení složek

Založení složek

  1. Spusťte Raccoon v režimu příkazové řádky pro stažení nejnovějších souborů APK: java -jar raccoon.jar -u -a path/to/your/archive.
Stahování APK balíčků do počítače

Stahování APK balíčků do počítače

List My Apps
List My Apps
Developer: Onyxbits
Price: Free

Odpovědi na nejčastěji kladné otázky

Podívali jsme se za vás do sekce nejčastěji kladených dotazů, na které vývojáři odpovídají na oficiálních stránkách.

Proč nelze stahovat velké aplikace (50 MB +)?

Google vyžaduje, aby velké aplikace byly rozděleny do více souborů APK. Raccoon v současnosti podporuje pouze stažení hlavního APK souboru programu. Na řešení se pracuje.

Jaký je význam ikon v postranním panelu pod tlačítky?

Ikony poskytují rychlý přehled vybraných (citlivých) oprávnění, jež aplikace požaduje. Zastavením kurzorem myši nad obrázkem se zobrazí textový popis.

Proč Raccoon neukazuje ikony aplikací?

Obchod Play poskytuje pouze velké ikony aplikací (512 x 512 obrazových bodů), které obvykle mají velikost souborů v rozmezí od 20 KB do 200 KB. Stahování těchto ikon by značně zpomalilo vyhledávání. Vzhledem k tomu, že ikony obvykle neříkají nic o aplikaci, kterou představují, preferují vývojáři jednoduchost a rychlost zobrazení výsledků.

Co přesně se stane, když nevyplním Android ID?

Android ID je (pseudo) jedinečný identifikátor vašeho zařízení. Každý telefon a tablet vytváří tento identifikační řetězec náhodně při prvním nastavení a po obnovení do továrního nastavení. Bez tohoto ID nefunguje Obchod Play. Pokud nechcete poskytnout existující Android ID, Raccoon bude muset vytvořit vlastní a vytvoří tak k danému účtu virtuální telefon Samsung Galaxy SIII ze sítě T-Mobile. Z tohoto důvodu se důrazně nedoporučuje kombinovat běžný účet Google bez reálného ID zařízení. V opačném případě bude k danému účtu vázán nový telefon.

Proč Raccoon vyžaduje Android ID?

Samotná aplikace Android ID nepotřebuje – na vině je Obchod Play, který bez něj nefunguje. Mimo jiné tento identifikátor slouží jako hashovací klíč konfigurace vašeho zařízení, a je potřebný pro vyhledání kompatibilních aplikací.

Stáhnul jsem si aplikaci, ale jak ji mám nainstalovat na svůj telefon/tablet?

Android ve výchozím nastavení neumožňuje instalaci aplikací prostřednictvím jakýchkoli jiných prostředků kromě Obchodu Play. Musíte tedy nejprve v systémovém nastavení povolit instalaci APK souborů z “neznámých zdrojů”. Tuto možnost najdete v sekci Zabezpečení, zpravidla jako položku Neznámé zdroje.

Poté, co povolíte instalace, budete muset dostat soubor APK do zařízení. Jak to udělat, závisí na konkrétním modelu. Jednou z možností je jednoduše zkopírovat APK do složky Downloads na SD kartě a spustit odtud přes správce souborů.

Mohu stahovat i placené aplikace?

Ano! Stahování placených aplikací je podporováno od verze 2.3, nicméně:

 • Můžete stahovat jen ty aplikace, které jsou vázány na účet, který máte nastavený v Raccoonu.
 • Přes Raccoon si nekoupíte aplikaci. Nákup musíte realizovat buď přes webové rozhraní, nebo oficiální aplikaci Obchod Play.
 • Když si koupíte aplikaci, je její používání vázáno na uživatelský účet. Nejste oprávněni předat soubor APK nikomu jinému. Autor výslovně prosí, abyste nepoužívali Raccoon jako nástroj pro pirátství.

Změnil jsem heslo svého účtu Google. Jak ho změním v Raccoonu?

Raccoon ukládá pověření v souboru s názvem credentials.cfg v kořenové složce vašeho archivu. Jednoduše stačí upravit nebo smazat tento soubor.

Jsou mé přihlašovací údaje v bezpečí?

Údaje o účtu (uživatelské jméno, heslo, Android ID) jsou uloženy v souboru ve formátu prostého textu. Každý, kdo má přístup k počítači, můžete získat přístup k vašim pověřením. I proto je doporučeno pro Raccoon používat vlastní/samostatný účet Google.

Co je to Android ID a kde ho zjistím?

Android ID se používá k jednoznačné identifikaci telefonu/tabletu. Obchod Play používá tento identifikátor k nabízení jen kompatibilních aplikací.

Své Android ID zjistíte vytočením *#*#8255#*#* na číselníku telefonu. Pokud nechcete použít skutečné ID, stačí tuto položku vynechat a Raccoon si vytvoří vlastní.

Musím použít svůj skutečný účet Google?

Obchod Play neumožňuje anonymní stahování. Vždy je nutné zadat platný účet Google, nicméně máte možnost použít samostatný účet, což autor dokonce doporučuje.

Resumé

S aplikací Raccoon je vyhledávání, nalezení a stažení instalačních balíčků APK tak jednoduché, jak si jen lze představit. Kromě prostého stahování nabízí tento program také “bonusové funkce” navíc, jako je automatická aktualizace již stažených souborů, či spouštění v režimu příkazové řádky. Grafické uživatelské prostředí je minimalistické, prosté jakýchkoli výstřelků – slouží skutečně jen k vyhledání a stažení požadovaného souboru.

Jako drobnou nevýhodu vnímáme nutnost instalace Javy, kterou ale většina uživatelů na svém počítači má předinstalovanou. I přes jednoduchost UI by potěšila lokalizace aplikace do češtiny.

Každopádně pokud potřebujete stahovat APK soubory z Obchodu Play do počítače, je toto perfektní a funkční cesta.

Užitečné odkazy

 

Komentáře

Miroslav Šiler

z aplikace
12.7.2014 7:21

Uzitecne, dik! Zatim jsrm si vystacil s googlem, ale tahle sranda to umi hromadne – takze fajn.

Roman

Roman

z aplikace
12.7.2014 8:02

No, některé “Důvody, proč používat ….” jsou přitažené za vlasy, ale šlo hlavně o: “Důležité je umět si to zdůvodnit”.

Libor Foltýnek

12.7.2014 8:16

Pane Kiliáne, velké díky! Nejen, že tohle je super věc, ale také super článek, který hodně napravuje reputaci SvetAndroida! :)

Libor Foltýnek

12.7.2014 8:16

P.S. Ten kód na Device ID na S5 nějak nefunguje, ale tato aplikace to zjistí snadno: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.redphx.deviceid

Libor Foltýnek

12.7.2014 8:38

P.P.S. Nefunguje toho víc, nedaří se mně stáhnout všechny aplikace. Píše mně to chybu “Failure: Error=BadAuthentication”, přitom to spouštím z adresáře, kde je podadresář Racoon se souborem credentials.cfg, který obsahuje správné přihlašovací údaje.

Bananisin

z aplikace
12.7.2014 10:29

Článek mi dnes přesně Kápla dobrý noty. Potřeboval jsem stáhnout aplikaci, která není dle GP kompatibilní s mým zařízením, ikdyž po instalaci funguje bez problémů. Diky.

Bananisin

z aplikace
12.7.2014 10:30

Mělo být: přesně kápl do noty :)

Mitoush

Mitoush

12.7.2014 12:15

Nezlobte se na mě, ale nepřijde mi to moc legální a ještě dělat takový veřejný návod… tímto akorát podporujete zloděje co si začnou stahovat placené apky.

Dano

Dano

12.7.2014 13:18

Mitoush – nikto nikomu nekáže používať to na nelegálne účely. Ani človek nevie kedy sa mu to hodí aj na normálne veci… Napríklad Office od Microsoftu ide stiahnuť iba na telefón,na tablet vraj nieje podporovaný. Našťastie som si ho vytiahol z telefónu a žiadny problém rozchodiť to aj na Galaxy Tabe. Prečo to blbý MS nedovolí? Vďaka bohu za Android a jeho možnosti. Normálne by stačilo to uvolniť s upozornením že aplikácia je určená pre telefóny a hotovo…

marek

marek

z aplikace
12.7.2014 15:04

nova androidi TV sencor chce instalace jen z apk. takže pro neznalé uživatele je to jedna z voleb.a nebo po stahovat instal.pak z warezu atd….

oNMraz

oNMraz

12.7.2014 15:48

Děkuji. Hned jsem použil na CM Browser a jeho následnou instalaci do Nexusu 7. Který není podporován, ale i přes to v něm běhá parádně.

Shsh

Shsh

z aplikace
12.7.2014 18:59

. Apk soubory jsou uloženy v paměti telefonu, jsou myslím dostupné bez rootu tak proč tento článek?

oNMraz

oNMraz

12.7.2014 19:32

Shsh: A jak se do paměti dostane aplikace, kterou nenainstaluješ protože “oficiálně” nepodporuje tvoje zařízení? A bez rootu stejnak apk nevypreparuješ. Tak proto ten článek.

Helium

Helium

12.7.2014 20:07

to Shsh: Velká část telefonů tě nepustí do složky /data/app bez rootu. Zatím jsem zpozoroval že to umí jen cca 40% zařízení.
Jinak super věc, zrovna “kompatibilita” je hrozný googlí výmysl. Mnohokrát jsem stahoval aplikace odjinud protože údajně nebyly kompatibilní. I u her se to stává. A ten kdo mluví o nelegálnosti, z tohoto programu si nestáhnete nic placeného zadara samozřejmě :D

mikis

mikis

12.7.2014 20:40

Mnohem jednoduší je aplikace stahovat přes stránku : http://apps.evozi.com/apk-downloader/

Pluto

z aplikace
12.7.2014 21:42

Kompatibilita není rozhodně výmysl. Aplikace, které nejsou kompatibilní, mohou způsobit nesprávné fungování app, špatné zobrazení, nadměrnou konzumaci baterie, pád aplikace, systému apod.

Helium

Helium

13.7.2014 0:52

to Pluto: Teoreticky ano. Ale prakticky se neřídkakdy stává, že vývojář prostě tvoje zařízení nenapíše do seznamu kompatibilních protože to není nic z těch masově známých výrobků, ač mnohdy se stejným HW. V mojem případě to platilo u Note II u cca 5ti aplikací co jely mimo kompatibilitu v pohodě už měsíce. A v případě čínskcýh tabletů/telefonů fakt svoje zařízení v seznamu nenajdeš skoro nikdy :D

Roman

Roman

z aplikace
13.7.2014 16:20

oNMraz:
Dobrý souborový manager umí aplikace zálohovat.
Není třeba root a nějaká “preparace” se jednoduše nekoná.

DavidDol

DavidDol

13.7.2014 20:12

Fajn článek :), snad jich bude víc

Pavel S.

14.7.2014 12:38

@Mitoush: chce to nejprve číst a komentovat až poté, v článku se jasně píše, že jde stahovat placené aplikace jenom pokud je máš zaplacené pod účtem, kterým se přihlašuješ, tzn. přesně to samé co přímo v Google Play

RSS (komentáře k článku)