TOPlist

APK Downloader – stahujte instalační soubory apk přímo z Google Play (návod)

apk-big

Možná se i vy sami občas dostanete do situace, kdy váš smartphone nemá přístup na internet, ale přesto byste potřebovali nainstalovat aplikaci z Google Play. Hodil by se vám tedy instalační soubor apk, který však není snadné z Obchodu získat. My si ovšem dnes ukážeme, jak na to – stačí nám k tomu pouze počítač s internetem, který navíc dokáže přenést soubor do našeho mobilního přístroje.

Možná si někteří z  vás vybaví článek, který se zabýval stejným problémem, ale postupem času se stal návod uvnitř nefunkční. Rozhodli jsme tedy vydat drobný „refresh“ tohoto návodu a ukázat, jak skutečně apk soubory z Google Play stahovat.

EDIT: Pokračování tohoto doplňku naleznete v článku Jak snadno a rychle stáhnout APK soubory přímo z Google Play?

Co to jsou apk soubory a jak s nimi naložit?

Od dob virtuálních obchodů s aplikacemi se již pomalu vytratilo ponětí o tom, že vůbec nějaké instalační soubory do mobilních telefonů existují. Nainstalovat aplikaci je totiž dnes možné pouze několika kliknutími a zvládne to skutečně každý. I přesto ale instalační soubory stále existují, pouze s nimi uživatel nepřijde při používání Google Play do styku.

Aplikace jsou v Androidu ukryty do souborů s příponou .apk a jejich instalace je velmi snadná – pokud vlastníte nějaký souborový manažer (například skvělý X-Plore či ES Správce souborů), stačí na tento soubor pouze ťuknout prstem a nainstalovat. Během první instalace vám ještě nejspíše přístroj oznámí, že nejsou povoleny neznámé zdroje. Stačí je v nastavení povolit (přístroj vás navede) a znovu aplikaci nainstalovat.

Screenshot_2013-09-23-20-24-13

APK Downloader

Tento šikovný doplněk pro Google Chrome už se jednou stal terčem našeho článku, ovšem doba pokročila, a tak se na něj pojďme podívat znovu. Návod, jak tohoto pomocníka do prohlížeče nainstalovat, se trochu změnil. Pojďme si tedy ukázat, jak rozjet aktuální verzi rozšíření pro stahování apk souborů.

apk-big

Co budeme potřebovat?

1) Google Chrome

Jak jsme již nastínili v úvodu, APK Downloader je určen jen a pouze pro prohlížeč Chrome ve verzi 23 a novější, takže se bez něj prostě neobejdeme. Nejnovější verzi, se kterou jsme testovali, stáhnete zde.

google-chrome

2) Google účet a ID androidího přístroje

Jelikož tvůrci používají přímý přístup ke Google Play, potřebuje tento nástroj účet od Googlu, který k tomu využije. Navíc potřebujeme také androidí zařízení, které je s tímto účtem spjato. Použít samozřejmě můžete svůj osobní účet, ale pokud si myslíte, že by mohlo dojít k odcizení osobních dat, doporučujeme vytvořit účet nový. Účet by měl ovšem pocházet z androidího přístroje, jehož ID budeme také potřebovat.

Google účet můžete vytvořit například zde.

Druhým krokem je získání ID zařízení. To zjistíme jednoduchým trikem – do telefonu stáhneme aplikaci Device ID, která nám bezprostředně po spuštění prozradí žádané ID. Druhou možností je zadat do číselníku pro zadávání telefonního čísla znaky  *#*#8255#*#*. Spustí se aplikace, kde je možné ID dohledat. Bohužel tento postup na našem redakčním Notu 3 nešel, proto doporučujeme spíše zmíněnou aplikaci.

Android-ID

 

Jak nainstalovat doplněk?

Zde se návod od minulého článku trochu odlišuje. Chrome nám totiž nedovolí standardní cestou APK Downloader stáhnout a nainstalovat. Musíme si poradit jinak – z oficiálních stránek autora si uložme soubor s doplňkem například na plochu. Stahovat můžete odtud (klikněte pravým tlačítkem a zvolte Uložit odkaz jako).

apk-downloader-5

Nyní se v chromu podívejme do správy Rozšíření (tři vodorovné čárky v pravém horním rohu – NástrojeRozšíření). Okno prohlížeče si zmenšeme a přesuňme tak, abychom viděli na ploše náš soubor 1.4.3.crx a okno Chromu zároveň. Třeba takto.

apk-downloader-6

A konečně poslední krok instalace – uchopte myší soubor na ploše a přetáhněte ho do okna prohlížeče. Chrome by vám měl nyní nabídnout potvrzení přidání nového rozšíření. Potvrďme volbou Přidat.

apk-downloader-7

Jak nastavit doplněk?

Pokud se nám podařilo rozšíření správně nainstalovat, mělo by se objevit jako APK Downloader v seznamu rozšíření. V částech tohoto doplňku se také skrývá tlačítko Možnosti, které nám pomůže APK Downloader nakonfigurovat.

apk-downloader-1

Další průvodce po nás žádá údaje, které jsme si již v začátcích návodu připravili. Zadáme tedy platný Google účet, heslo a ID zařízení, se kterým je tento účet spárován. Upozorňujeme, že skutečně musí být vyplněny správné údaje – s vymyšleným ID číslem doplněk nebude fungovat! Potvrdíme tlačítkem Login.

apk-downloader-2

Pod položkou Show advanced settings se skrývá nastavení regionu a operátora. Toto nastavení však není nutné měnit.

apk-downloader-3

Jak používat doplněk?

Jak poznat, že jsme vše nastavili správně? Stačí v prohlížeči najet na Google Play, najít některou z free aplikací a podívat se do pravé části adresního řádku. Měla by tam přibýt ikonka APK Downloaderu.

apk-downloader-4

A to je vše dámy a pánové – nyní již stačí na tuto ikonku kliknout a příslušný apk soubor by se měl začít stahovat.

apk-downloader-8

Omezení a úskalí

Tento nástroj je možné použít pouze ke stahování aplikací, které jsou dostupné zdarma. Nelze jej tedy využít k nelegální činnosti. V nejdůležitější části návodu jsme nuceni zadat své přihlašovací údaje ke Google účtu, který máme přidaný v telefonu. Ačkoliv si nemyslíme, že by autoři aplikace chtěli zneužít vaše data, důrazně doporučujeme vytvořit speciální Google účet, který bude sloužit jen pro tento účel. Nepoužívejte tedy pro jistotu svůj osobní Google účet.

Upozorňujeme, že jsou používáním tohoto doplňku porušeny smluvní podmínky Google Play. Doplněk proto využíváte na vlastní riziko.

Závěr

Je zcela jasné, že tento doplněk použije každý z nás zcela výjimečně, neboť mobilní přístroj s Androidem bez připojení k internetu je poloviční, ale pokud taková situace nastane a nutně potřebujeme nainstalovat některou aplikaci, je nenahraditelný. Použití a instalace je navíc velice jednoduchá, jen je potřeba smířit se s prohlížečem Google Chrome, pro který je APK Downloader určen. Vzhledem k jeho oblibě mezi uživateli to ale nejspíše takový problém nebude.

Internetové stránky autora aplikace zde.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (42)