Android-x86 – vyzkoušejte Jelly Bean na svém počítači!

android-pc-ttj-logo

Ve větru již nějaký ten pátek poletuje myšlenka, že by se mobilní systém Android přesunul také na notebooky či stolní PC. Několik spekulací o chystaných přístrojích tuto myšlenku ještě přiživuje. Pojďme si dnes ukázat, jak dostat Android – tak jak jej známe – na svůj počítač a vyzkoušet si, jak by to mohlo za několik let s Androidem na PC vypadat.

Android-x86 – mobilní systém pro váš počítač

Největší překážka pro použití nynější podoby systému Android tkví v použitém procesoru a instrukční sadě. Zatímco drtivá většina smartphonů a tabletů používá procesory ARM, na stolních počítačích nalezneme architekturu x86. My se dnes zaměříme na projekt Android-x86, jehož autoři přizpůsobili jednotlivé verze systému Android pro použití na noteboocích či stolních PC s procesory architektury x86. Dnes se podíváme na nejnovější verzi systému Android Jelly Bean 4.2, která se již také dočkala své portace na stolní PC.

Android-x86

Jak vytvořit bootovací flash disk

Než se pustíme do samotné tvorby média, musíme Android stáhnout. Ten se nachází na stránce autorů projektu ve formátu ISO. My jsme sáhli po nejnovější verzi Android 4.2 (úplně nejnovější soubor se nepodařilo stáhnout, nejspíše chyba serveru). K dispozici jsou však také starší verze systému Android. Celý seznam naleznete zde.

V našich očích se jako nejsnazší řešení jeví vytvoření bootovacího USB Flash disku, který má u sebe jistě každý, a vytvoření je skutečně jednoduché. Skvěle nám poslouží nástroj UNetbootin – stahujte například zde. Po spuštění tohoto nástroje na nás čeká pouze výběr staženého ISO souboru (volba Obraz disku) a výběr USB zařízení ve spodní části (Typ a Zařízení). Potvrdíme volbou OK.

V UNetbootinu pouze vybereme obraz disku a zvolíme náš USB flash disk V UNetbootinu pouze vybereme obraz disku a zvolíme náš USB flash disk

Tvorba nějakou tu minutku potrvá, ale od nás se již žádná iniciativa nevyžaduje – po skončení procesu je již USB disk s Androidem připraven.

Tvorba bootovacího disku s Androidem trvá nějakou ti minutu. Je to však velmi snadné Tvorba bootovacího disku s Androidem trvá nějakou tu minutu. Je to však velmi snadné

Jak Android-x86 spustit

Kdo již někdy instaloval operační systém nebo spouštěl Live distribuce z bootovacího média, má vyhráno – postup je totiž úplně stejný. Po restartu počítače musíme nastavit bootování z našeho disku. To lze provést nastavením v Biosu nebo jednodušeji stiskem určité klávesy při startu PC a manuálním výběrem bootovacího média, v našem případě USB disku, který musí být samozřejmě zapojen do počítače. Detailněji se zde problematikou bootování nebudeme zabývat, vše potřebné naleznete v manuálu své základní desky a samotný internet je návody doslova přehlcen.

Se správným nastavením bootování omůže manuál k základní desce či spousta návodů na internetu Se správným nastavením bootování pomůže manuál k základní desce či spousta návodů na internetu

Pokud se podaří správně nabootovat, přivítá nás okno UNetbootinu, které nám naservíruje další volby spuštění systému Android. V našem případě chceme systém pouze vyzkoušet, a tak volíme volbu Default či Live CD – Run Android-x86 without installation.

Android nemusíme ihned instalovat, ale pouze spustit z Flash disku Android nemusíme ihned instalovat, ale pouze spustit z Flash disku

A to je vše, dámy a pánové. Pokud jsme vytvořili médium správně a náš hardware si s touto portací rozumí, přivítá nás úvodní nastavení systému Android, jak jej známe z telefonů a tabletů.

Pokud vše proběhne správně, přivítá nás úvodní nastavení systému Android Pokud vše proběhne správně, přivítá nás úvodní nastavení systému Android

Instalace systému

Pokud se někdo rozhodne, že by chtěl systém Android používat na svém počítači permanentně a bez nutnosti připojeného bootovacího média, může samozřejmě zvolit instalaci systému. Ta se nachází pod položkou Installation – Install Android-x86 to hardisk v nabídce po načtení média.

Systém Android-x86 lze nainstalovat také na pevný disk. Slouží k tomu volba Install Systém Android-x86 lze nainstalovat také na pevný disk. Slouží k tomu volba Install

Následuje výběr oddílu disku, na který chceme Android nainstalovat. V dalším kroku jej můžeme zformátovat (například do formátu ext3), čímž přijdeme o všechna data na oddílu (ale je ideální instalovat systém na čistý oddíl). V dalších krocích se instalátor zeptá, zda chceme nainstalovat také zavaděč Grub pro případ používání více operačních systému najednou a zdali chceme instalovat systémový adresář s možností zápisu (není nutné). Poté se již spustí samotná instalace, která vzhledem k malé velikosti systému trvá skutečně pár sekund.

IMG_20120113_154915

Pokud se instalace zdaří, nabídne nám instalační program také volbu Create a fake SD card. Tím vytvoříme falešnou SD kartu na disku – volba velikosti záleží na Vás (a samozřejmě na možnostech disku). Následuje restart počítače. Nyní pozor – systém již bootujeme z pevného disku, je tedy potřeba znovu upravit pořadí bootování.

IMG_20120113_155534

Krátké seznámení s „počítačovým“ Androidem

Samotné prostředí systému pro nás nebude žádnou neznámou, je totiž velmi podobné tabletovému rozložení – jediná odlišnost spočívá v liště zástupců a přístupu do menu aplikací. Celá tato část se totiž přesunula na pravou stranu obrazovky.

Domácí obrazovka připomíná tablety Domácí obrazovka připomíná tablety

Notifikační lišta a spodní navigační klávesy zůstaly na svém místě.

Notifikační lišta z Androidu 4.2 Notifikační lišta z Androidu 4.2

Nechybí ani několik systémových aplikací, jak jsme zvyklí.

android-x86 (13)

android-x86 (11)

android-x86 (8)

  android-x86 (6)

Svou práci udělá také Obchod Play, seznam aplikací je však o poznání tenčí – spoustu aplikací totiž náš přístroj nepodporuje.

Google Play nabízí znatelně méně aplikací - spoustu jich náš přístroj totiž nepodporuje Google Play nabízí znatelně méně aplikací – spoustu jich náš přístroj totiž nepodporuje

Pár poznatků z používání

  • na výběr je i český jazyk
  • systém pracoval poměrně svižně na jednojádrovém procesoru a 1GB RAM paměti
  • neustále máte nutkání matlat po displeji, ačkoliv není dotykový
  • ovládat systém lze i šipkami
  • internetové připojení přes Wi-Fi pracovalo správně
  • Bluetooth se nepodařilo zprovoznit
  • nebyl problém se zvukem
  • touchpad fungoval jako myš
  • problém nebyl ani s dalšími periferiemi – myš a klávesnice
  • Flash disk systém ovšem nenačetl
  • Videa se nám přes Youtube aplikaci nepodařilo spustit

Upozornění: Systém nemusí korektně fungovat na každém počítači. My jsme Android-X86 testovali na netbooku Asus EEE 901.

Ztratím svá data? Hrozí nějaké nebezpečí?

V případě, že budete postupovat podle našeho návodu a systém pouze spustíte z Flash disku, nic se nestane. Pokud ovšem zvolíte instalaci, hrozí smazání dat ve vašem počítači, proto jednejte s rozumem. Volba Live CD – Run Android-x86 without installation je tedy bezpečná.

Má Android na stolním počítači budoucnost?

Otázka, na kterou zatím neexistuje snadná odpověď. Podíváme-li se na Android-x86, je v fázi, kdy bychom si reálné nasazení na počítač asi představit neuměli. Na druhou stranu – pokud Google přijde s Androidem pro počítače, zcela jistě tomu bude tento systém uzpůsoben a bude pracovat o poznání lépe. A komu by se  takový systém hodil? Uživatelům, kteří chtějí to nejjednodušší prostředí na svém počítači a nechtějí na nic čekat. Android na PC by mohl být velmi rychlý a jednoduchý, stačil by tedy na tu nejjednodušší práci – internet, mail a sledování videí či poslech hudby. Víc si zatím asi představit neumíme. A upřímně? Android na PC se nám zatím příliš nezamlouvá. Jak to ale nakonec dopadne, ukáže až čas.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (61)