Proč jsou gesta v Android Q cestou ke zlepšení systému, vývojáři opodstatňují změny

android q gesta

Navigace gesty patří mezi největší a nejdiskutovanější změny v nejnovější verzi operačního systému Android – Android Q. Navigační gesta v Android Q mají za úkol uživatelům nahradit standardní ovládání pomocí virtuálních tlačítek. Tato změna se však u řady uživatelů setkala s nevolí. Vedoucí projektu se proto rozhodli věnovat prostor na svém blogu příspěvku, který hájí důvody pro volbu gest a snaží se poukázat na výhody jejich používání.

Proč se vývojáři v Android Q rozhodli pro gesta?

Gesta jakožto nástroj pro navigaci v systému mají celou řadu výhod. V první řadě se díky nim uvolní prostor, který by v normálním případě zabírala virtuální tlačítka. Uživatelé zařízení s Android Q tak budou moci pro manipulaci s aplikacemi využívat celou plochu displeje. Gesta obecně se v Androidu objevila již kolem roku 2009. Za tu dobu jsme se napříč nadstavbami jednotlivým výrobců i ve specializovaných aplikacích mohli setkat s celou řadou jejich využití. Android Q tak ve spolupráci s předními výrobci, jako jsou Samsung, Xiaomi a dalšími zahrnuje ta nejoblíbenější gesta již v základu a sjednocuje tak jejich použití. Čímž usnadňuje a sjednocuje jejich využívání napříč modely a značkami.

Android Q: Gestural Navigation

Android Q: Gestural Navigation

Kromě toho jsou gesta pro uživatele typicky přirozenějším a rychlejším způsobem, jak k navigaci v telefonu přistupovat. Gesta v Android Q také minimalizují možnost, že z aplikace vyjedete nechtěným stisknutím tlačítka, či špatným uchopením telefonu. Tvůrci pak berou ohled i na uživatele, kteří gesta na svém zařízení nechtějí, nebo nemohou i přes nový přístup k navigaci, tak budou moci majitelé zařízení s Android Q i nadále využívat tři známá navigační tlačítka.

Nevýhody ovládání zařízení s Android Q gesty

Stejně jako existují výše popsané výhody, mají použitá gesta také své nevýhody, a to nejen v Android Q, ale i v obecné rovině. Některým uživatelům tento způsob navigace zkrátka nevyhovuje a snaží se použití gest co možná nejvíce vyhýbat. Stejně tak může chvíli trvat, než si uživatel na nový způsob ovládání zvykne a naučí se ho používat tak, aby byla jeho práce co možná nejvíce efektivní. V neposlední řadě pak užití gest ovlivní chování v nejrůznějších aplikacích.

android q ovládání gestyPředchůdce navigace gesty - navigační tlačítka

Vše je ale jen otázka zvyku a přístupu. Pokud budou majitelé zařízení ochotní přizpůsobit své zvyky novému pojetí navigace, mohou se gesta stát šikovným nástrojem pro zlepšení uživatelského zážitku. A to je přesně důvod, proč se tvůrci pro gesta v Android Q rozhodli. Chtějí zlepšit a dále posouvat uživatelský zážitek svých uživatelů. Použitá gesta jsou tak výsledkem několikaletého výzkumu, který sledoval styl, jakým uživatelé drží svůj telefon a jaké části displeje nejvíce využívají. Následovala celá řada prototypů, jejichž výslednou podobu si již brzy budete moci sami vyzkoušet na svých zařízeních.

Těšíte se na ovládání gesty v Android Q?

Zdroj: Blog Google

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)