TOPlist

Android pro začátečníky #12: Jak správně nastavit synchronizaci?

Android pro zac-a-tec-ni-ky (0-00-00-00)

Data pohromadě, data všude a data na dosah. Taková je snaha u moderních technologií a chytrých přístrojů. Díky synchronizaci lze data velmi snadno a rychle sdílet mezi více zařízeními, díky čemuž nepřijdeme o žádnou novinku, ať jsme kdekoliv. V dnešním článku si ukážeme, co to vlastně synchronizace je, co lze synchronizovat a jaký to může mít dopad na baterii.

Synchronizace – nepřítel, nebo náš pomocník?

Tento proces lze chápat jako vzájemnou výměnu informací mezi zařízeními tak, aby nikdo nepřišel o žádná data. V praxi si lze představit například e-mailovou schránku v mobilním telefonu, která komunikuje se serverem, zda náhodou nepřišel nějaký e-mail, aby mohl být ihned zobrazen v telefonu. Stejně tak lze synchronizací chápat i sdílený Google kalendář – mobilní telefon i počítač komunikují se serverem, který zajistí, aby v telefonu i v počítači byla vždy aktuální data v podobě schůzek, událostí či upomínek. Pokud tedy na počítači přidám do kalendáře nějakou událost a synchronizace pracuje správně, během několika okamžiků se ta samá událost objeví také v mobilním telefonu. A o tom to celé vlastně je. Jen nutné upozornění – synchronizace vyžaduje internetové připojení (tedy Wi-Fi či mobilní data).

Android pro začátečníky 12 - synchronizace

Jak synchronizaci aktivovat?

Android umožňuje globálně zapnout či vypnout synchronizaci, tzn., že po vypnutí nepřijdou automaticky žádné nové e-maily, nestáhnou se nové kontakty apod. Tuto volbu tedy doporučujeme mít aktivní – většinou ji naleznete přímo ve vysouvací notifikační liště, případně v NastaveníÚčty.

Android pro začátečníky 12 - sync

Synchronizaci lze chápat jako vzájemnou výměnu informací

Synchronizace zajistí, že jsou všechna data v telefonu aktuální. Může se jednat o e-maily, telefonní kontakty, události v kalendáři a dokonce i fotografie, videa a další soubory.

E-mail a G-Mail – elektronická pošta vždy připravena

Zřejmě vůbec nejpoužívanější synchronizací v mobilním telefonu je elektronická pošta. Zpráva totiž nedorazí přímo do telefonu, ale na server, ze kterého si zprávy jednotlivá zařízení následně stahují. Díky tomu je zaručeno, že do počítače i telefonu dorazí stejné zprávy. Automatická synchronizace zajistí, že se o stahování zpráv ze serveru nemusíte starat – Android komunikuje se serverem automaticky a v případě, že se objeví nová zpráva, vás co nejdříve upozorní. V případě GMailu, který je součástí Google účtu, se o nastavení synchronizace nemusíte vůbec starat – zpráva dorazí takřka ihned po tom, co ji server obdrží.

V případě, že používáte aplikaci E-mail (či jiného klienta), lze dobu, kdy bude mobilní telefon zprávy na serveru kontrolovat, nastavit. Povětšinou je nastaven interval 10 či 15 minut, což znamená, že každých 10 (15) minut se telefon zeptá serveru, zda se něco nezměnilo – nepřišel e-mail apod. Tento čas lze nastavit podle vašich potřeb.

Android pro začátečníky 12 - email

Interval synchronizace e-mailu je nutné volit pečlivě

Krátký interval bude udržovat náš telefon stále aktuální, ale bude více spotřebovávat energii telefonu. Delší interval zase naopak způsobí, že se o nových e-mailech dozvíme později. Chce to najít kompromis, běžně se používá 10 minut až 1 hodina.

Synchronizace kalendáře, kontaktů, ale i fotografií

Pokud používáte více zařízení najednou, jistě nám dáte za pravdu, že přenos a výměna dat mezi jednotlivými zařízeními je v případě ručního přenosu zbytečné zdržování. Když lze pohodlně synchronizovat e-mail, proč by nemohl být sdílen třeba kalendář, telefonní kontakty či třeba rovnou obrázky a videa? A proč vlastně ne?

Samotný Google účet v sobě ukrývá hned několik služeb, které lze velmi snadno a rychle synchronizovat. Namátkou již několikrát zmíněný kalendář, ale i záloha kontaktů (abyste nemuseli při koupi nového telefonu přetahovat ručně kontakty) či třeba Google Disk. Právě poslední zmiňovaná služba představuje cloudové úložiště, tedy možnost uložení libovolných souborů na server, ke kterému se lze připojit odkudkoliv. Jak synchronizaci těchto služeb povolit či zakázat? Tuto možnost lze najít v nastavení účtů pod konkrétním Google účtem.

Fotky Google – automatické zálohování fotografií z telefonu

Kapitolou sama pro sebe je aplikace Google Fotky, která může být předinstalována ve vašem mobilním telefonu. Ta dokáže automaticky synchronizovat fotografie z vašeho telefonu s úložištěm Google Drive, což ve výsledku představuje jakési automatické zálohování. Tato funkce je volitelná. Pokud máte aplikaci Fotky nainstalovanou, stačí ji spustit, ikonou tří čárek v levém horním rohu vytáhnout lištu a zvolit Nastavení. V sekci Zálohování a synchronizace pak určíte, zda je tato funkce aktivní, k jakému účtu bude přiřazena (používáte-li v telefonu více Google účtů) a kdy má dojít k nahrávání obrázků na serveru. Pokud tuto funkci oceníte, rozhodně nezapomeňte zkontrolovat volbu, zda se obrázky nahrávají pouze na Wi-Fi. Ušetříte tím tolik spoustu dat při mobilním připojení.

Automatická záloha fotografií skrze Fotky

Nahrávání fotografií z telefonu na serveru může být užitečné, pozor ale na nastavení nahrávání na server.

Synchronizace a její dopad na baterii

Na internetu se možná dočtete, že automatická (vlastně jakákoliv) synchronizace má nepříjemný dopad na výdrž smartphonu. Všechny tyto zprávy jsou pravdivé. Při synchronizaci totiž dochází k využívání datového připojení či Wi-Fi a některé procesy běží na pozadí i při vypnutém displeji telefonu. To vede samozřejmě k vyššímu odběru energie, než kdyby telefon jen spal. Nelze předem říci, jak moc se automatická synchronizace podepíše na úbytku baterie, protože se to liší používanými službami, využitím apod. Dá se ale s jistotou říci, že když intervaly synchronizací u jednotlivých služeb prodloužíte (zejména e-mail u jiného poskytovatele než od Googlu), lze baterii ušetřit. V tomto případě si ale sami musíte uvědomit, zda je pro vás kontrola nových mailů každých 5 minut nezbytná, nebo zda se spokojíte například s hodinovou kontrolou.

Někteří čtenáři dokonce synchronizace vypínají, aby šetřili baterii. I to je samozřejmě možnost, ale zbytečně to pak sráží funkce chytrého telefonu, a proto tento krok příliš nedoporučujeme. Mobilní telefon nám má práci především usnadnit.

Baterie_uvod

Synchronizace má nepříjemný dopad na baterii

Velmi častá synchronizace dat může mít za následek vyšší spotřebu energie. S tímto faktem je ale nutné o smartphonů počítat.

Závěr

V 12. pokračování našeho seriálu Android pro začátečníky jsme si vysvětlili, co to je synchronizace, jak ji nastavit a jaký může mít dopad na baterii. V dalším díle si ukážeme, jak zálohovat důležitá data v telefonu.

Android pro začátečníky

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)