Android má super funkci, kterou výrobci ignorují! Znáte ji?

Android
  • Čistý Android má své kouzlo, nástavby výrobců ale mají více funkcí
  • Nemusí to ale platit na sto procent, některé funkce výrobci ignorují
  • Historie oznámení je užitečná věc, kterou ale v telefonu spíše nemáte

V minulosti jsem nebyl velkým fanouškem čistého Androidu, systém jako takový toho moc neuměl a aby se chybějící věci naučil, museli jste nainstalovat tolik aplikací, že už to čistý Android zkrátka nebyl. Dnes je situace úplně jiná, Android dospěl a nabízí řadu skvělých funkcí.

Nadále ale platí, že uživatelská rozhraní jednotlivých výrobců toho většinou nabízí o dost více. Více funkcí ale nemusí nutně znamenat lepší uživatelský zážitek, daní za komplexní uživatelská rozhraní mohou být například pomalejší aktualizace. Občas navíc výrobci skryjí nebo odstraní skvělou funkci!

Typickým a smutným příkladem je Historie oznámení. Tato užitečná funkce nabízí přehled o všech notifikacích za posledních 24 hodin. K dispozici máte kompletní přehled dle času, současně je možné si nechat jednotlivé notifikace rozdělit dle aplikací. Je to šikovné a přehledné, snadno se můžete vrátit k oznámení, které jste například omylem z klasické listy zahodili.

Android 14 je skvělý operační systém!

Například Samsung má funkci schovanou, ale můžete si ji aktivovat v Nastavení oznámení. U telefonů Xiaomi je situace horší, tady nenajdete Historii oznámení vůbec a bohužel se nic nezměnilo ani v HyperOS, který je postavený na Androidu 14. OnePlus u své nástavby OxygenOS umožňuje funkci Historie oznámení aktivovat, z přehledu oznámení se ale nemůžete do historie jednoduše prokliknout, uživatelsky to není vůbec pohodlné.

OnePlus

Naproti tomu u čistého Androidu zkrátka kliknete na tlačítko v roletce a procházíte notifikace, elegantní a jednoduché a především funkční. Docela by mě zajímalo, co se jednotlivým výrobcům na této funkci nelíbí. Nedávno jsme vás informovali, že POCO X3 NFC (stejně jako POCO X3 Pro) neobdrží Android 14, přitom neoficiální verze existuje a skvěle funguje. A samozřejmě, v této alternativní ROM nechybí Historie oznámení.

A poznámka na závěr – jsem si vědom toho, že pojem čistý Android nepoužívám úplně správně, například telefony Google Pixel nemají čistý Android v podobě, jak je definován. Přesto se nebojím označit tyto přístroje za telefony s čistým Androidem. Podobně jako například telefony Motorola, kde je minimum doplňků ze strany výrobce.

Máte a používáte Historii oznámení?

Zdroj: Vlastní

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)