Menu

Android L zlepšuje výdrž baterie o 36 %

Připravovaný Android L bude patrně jednou z největších a nejzásadnějších aktualizací mobilního operačního systému od Google za celou dobu jeho existence. Očekáváme velké změny v designu, výrazně lepší výkon a řadu nových funkcí. Média ale zatím nevěnovala příliš velkou pozornost výdrži baterie, kde se neočekávaly žádné významné rozdíly proti stávajícím verzím Androidu.

Android L zlepšuje životnost baterie o 36 %

Android L zlepšuje výdrž baterie o 36 %

Google před časem rozjel “projekty”, které mají za cíl vyladit systém směrem k vyšší plynulosti a lepšímu uživatelskému zážitku. Prvním byl “Project Butter”, který byl představen společně s verzí Jelly Bean a přinesl výrazně plynulejší uživatelské rozhraní. S KitKatem následoval “Project Svelte”, jehož cílem byl efektivnější běh softwaru na méně výkonných zařízeních s 512 MB operační paměti. Další na řadě je “Project Volta”, který se snaží zvýšit výdrž baterie zařízení se systémem Android. Stejně jako u předchozích projektů, i za projektem Volta stojí velké úsilí vývojářů, které se dotýká mnoha různých částí operačního systému.

Project Volta se snaží zvýšit životnost baterie zařízení

Project Volta se snaží zvýšit výdrž baterie zařízení

Google svými testy zjistil, že probuzení zařízení na jednu sekundu “spálí” dvě minuty v pohotovostním režimu. Nemluvíme přitom pouze o rozsvícení obrazovky, ale také probuzení procesoru, aplikací či běžné kontrole aktualizací.

Test odhalil příjemnou pravdu!

Poslední testy, provedené redaktory serveru Ars Technika, dokázaly, že nejnovější verze operačního systému Android prodlužuje výdrž asi o 36 %! Nešlo přitom o běžný test výdrže baterie – výsledky jsou údajně velmi přesné a získané za shodných podmínek. Testování probíhalo na jediném telefonu Nexus 5, aby výsledky neovlivnily různé stavy akumulátoru. Podsvícení obrazovky bylo nastaveno na hodnotu 200 cd/m2, která byla ověřena kolorimetrem. Zkouška probíhá tak, že na telefonu s rozsvíceným displejem se každých 15 sekund automaticky načítají webové stránky. Zařízení je připojeno přes Wi-Fi a testování končí v okamžiku, kdy se telefon vypne z důvodu vybité baterie. Test byl nejprve dvakrát proveden s oficiálním Androidem 4.4.4 pro Nexus 5, poté byl do telefonu flashnut Android L a celý pokus opět dvakrát zopakován.

36 % výdrže navíc znamenalo reálně dvě hodiny aktivní práce

36 % výdrže navíc znamenalo reálně dvě hodiny aktivní práce

36 % výdrže navíc znamenalo reálně dvě hodiny aktivní práce s telefonem navíc, což je pro spotřebitele rozhodně zajímavá hodnota.

V čem je Android L odlišný?

“Project Volta” využívá různé techniky, jejichž cílem je prodloužení výdrže baterie. Nový režim šetření elektrické energie, který snižuje výkon přístroje a omezuje datové přenosy na pozadí a jas displeje, má údajně přinést až o devadesát minut delší výdrž na jedno nabití, nicméně během testu se tato funkce nevyužívala, protože ji autoři zakázali.

Nový režim šetření elektrické energie

Nový režim šetření elektrické energie

Asi nejzásadnějším krokem k úsporám je kumulování požadavků na probuzení zařízení z režimu spánku – zatímco ve starších verzích si aplikace mohly probouzet přístroj dle svých představ (respektive dle představ svých autorů), Android L přichází s novým API JobScheduler. To umožňuje seskupovat tyto a další úkoly místo toho, aby probíhaly individuálně pro každou aplikaci. Zařízení se přitom nebude pokoušet o síťové operace, pokud není v daném okamžiku připojeno k Internetu. Další funkcí je provedení vybraných operací, jako je čištění databáze nebo odeslání LOGů až v okamžiku, kdy je telefon připojen k nabíječce.

Android L zlepšuje životnost baterie o 36 %

Android L zlepšuje výdrž baterie o 36 %

Google také vylepšil statistiky a sledování spotřeby, kde přidal spoustu nových možností a představuje všechny údaje v přehledném grafu. Lepší analýza poskytuje přesnější informace o tom, co a jak spotřebovává drahocennou energii, takže uživatel může vyladit systém směrem k lepší výdrži baterie.

Android L používá kompilátor ART místo stávajícího Dalviku

Android L používá kompilátor ART místo stávajícího Dalviku

Je také důležité si uvědomit, že Android L používá kompilátor ART místo stávajícího Dalviku, přičemž nový systém nabízí lepší energetickou účinnost především jednorázovou kompilací aplikací místo opakované. ART je obecně rychlejší a efektivnější než Dalvik, což znamená méně času stráveného zpracováním operací a nižší spotřebu energie.

Shrnutí

Jedná se jen o jednu z mnoha novinek, které Android L nabízí. Je jasné, že významný podíl na spotřebě baterie mají aplikace, které si do telefonu či tabletu stáhne a nainstaluje uživatel. Pokud nebudou tyto programy optimalizovány pro Android L, výhody energeticky úspornějšího systému mohou být méně výrazné či dokonce žádné. Každopádně již nyní můžeme konstatovat, že “Project Volta” zjevně přinese své ovoce a uživatelé se tak mohou těšit na to, že jejich křemíkoví miláčci vydrží alespoň o něco déle.

Zdroje: Android Authority, Ars Technica.

 

Komentáře

Borec

Borec

2.7.2014 12:08

Mé priority jsou následující : USB 3.1 a nějaká pořádná vyfikundace v Android OS ( myšleno ovládání českým hlasem a pod. ) do té doby žádné nové zařízení nekupuji.

mangekiu

z aplikace
2.7.2014 12:13

to nastaveni misto dalvik bych chtel

adsamcik

2.7.2014 12:24

Nechápu proč byste všichni nutně potřebovali Dalvik. V době vydání bude většina aplikací již optimalizovaných a do konce roku snad všechny, které ještě mají nějakého vývojáře za sebou.

bzum

z aplikace
2.7.2014 12:38

Kdo píše, že potřebuje Dalvik? ART už používán docela dlouho a že by nějak výrazně šetřil baterií, toho jsem si nevšiml, ale je možné, že už jsem su zvyk a tak nic nepozoruji.

prasátko

prasátko

2.7.2014 12:40

36% A králík v klobouku k tomu

Pavel Landa

Pavel Landa

2.7.2014 12:56

Jen takova poznamka. Zivotnost baterie neni to same jako vydrz baterie.

AntiApple

AntiApple

2.7.2014 13:01

Pozerám a čudujem sa.
Nemám rád Apple, lebo je drahý, ale má vo výdrži batérie na vrch.
Testoval som výdrž kamarátovej batérie na iPhone 5C (1507mAh) presne podľa tohto testu, ktorý zverejnil Android Authority.

Wi-Fi Browsing TEST – podsvietenie obrazovky sme znížili na 250-300 cd/m2
iOS 7.1.x – 8h. 5min. = 485 min.

Tiež sme brali do úvahy aj to, že LG Nexus 5 má batériu 2300mAh na o 0.95″ väčší displej oproti iPhone 5C a väčšie rozlíšenie, ak by niekto vravel, že sme to nespomenuli.

PCKarlos

PCKarlos

2.7.2014 13:57

A jéje, lepší výdrž o 36% …. takže co asi tak můžeme od výrobců čekat …… typnul bych snížení kapacity baterie, právě kvůli tomu, že Android L vydrží o 36% více, v honbě za co nejtenčím mobilem ;-) Ale zase super, nemusím si kupovat žiletky, oholím se mobilem :-D

uzmezacinatestvat

uzmezacinatestvat

2.7.2014 13:58

Pavel Landa: Prosím Vás, nezatěžujte redaktory. Mají teď mnoho práce s recenzováním spyware aplikací plných malware a následně testováním něčeho, co si může v současné verzi nainstalovat jen idiot. Chtít po nich nějaké základní znalosti z dané problematiky … ale jděte.

Roris1973

roris1973 0

2.7.2014 13:59

Je možné použít kompilátor ART místo stávajícího Dalviku na CM11 ? V nastavení to mám ale zatím jsem to nezkoušel a jaké jsou výhody ART ?

MrWocas

MrWocas

z aplikace
2.7.2014 14:13

u S4 mi s kitkatem sla vydrz baterie o 30% dolu, ted možná půjde o 30% nahoru (pokud se toho vůbec dočkám). Opravdu pokrok :)

Honzaaaaaaaaaa

z aplikace
2.7.2014 14:25

MrWocas: Tydle mam nejradsi… Nadavaj ze se snizila vydrz oni to opravej a nadavaj ze to opravili malo :-D

Honzaaaaaaaaaa :

Honzaaaaaaaaaa :

z aplikace
2.7.2014 16:29

Ja MrWocas naprosto chapu. Tady totiz to opraveni chyby prilisneho zrani energie v podani kitkat neni prezentovano jako oprava chyby, ale jako prevratny vylepseni v androidu L. A nezlob se na me, ale neco zmrvit jen proto, abych to pak mohl opravit a mluvit o tom jak jsem dobrej, to není v pohode. Kdybych takhle fungoval v praci, tak praci nemam…

Wetrak

Wetrak

z aplikace
2.7.2014 16:31

Ten prispevek pod timhle jsem psal ja. Ne honzaaaaaaaaaa. Na Honzu jsem chtel jen reagovat. Napsal jsem to do blby kolonky. Omlouvam se

Jméno (vyžadováno)

Jméno (vyžadováno)

2.7.2014 17:17

Jé uzmezacinatestvat už zase komentuje a ukazuje své kvality, raději nám odpověz do článku s launchery. :D

Woji

woji 0

z aplikace
2.7.2014 17:40

hezky skoda ze muj mobil nebude mit nikdy android L
to: PCkarlos muhehehee

Jakub p.

Jakub p.

z aplikace
2.7.2014 19:12

Právě ode dneška testuju slavné “L” ko :D

bkf1

bkf1

3.7.2014 11:06

Skoda ze bude trvat zase tisic let, nez se dockame nejakeho telefonu s Lkem… a o aktualizacich na telefony vyjma Nexusu radsi ani nemluve, tam se to pocita na doby ledove :D

Jméno (vyžadováno)

Jméno (vyžadováno)

3.7.2014 18:45

Od čeho tu je xda :-)

RSS (komentáře k článku)