Menu

Android sbírá desetkrát více dat než iOS, tvrdí studie. Google nesouhlasí

Podle nové studie, za kterou stojí profesor Douglas Schmidt z Vanderbiltovy univerzity v Nashvillu, sbírá Google v Android systému desetkrát více uživatelských dat než Apple v iOS. Profesor analyzoval hned několik zdrojů.

Nová studie tvrdí, že Android sbírá desetkrát více dat než iOS. Podle Googlu jde o nesmysl

O tom, že samotný Google sbírá o uživatelích více informací než Apple, není pochyb a nejedná se o žádnou překvapující informaci. Google je totiž největší společností zabývající se digitální reklamou, která využívá své produkty k získání informací o chování uživatelů v online i reálném světě. Tyto informace následně využívá k cílené reklamě. Podle profesora Schmidta se tržby společnosti Google zvyšují souběžně s vylepšením sbírání dat. Jde prý o podobný způsob, který využívá i Facebook a další velké internetové společnosti.

google apple

Zajímavé to ale je u samotného systému, kdy podle studie Android sbírá desetkrát více osobních dat než iOS. A to už není zrovna malé číslo. Schmidt vysvětluje, že společnost Google shromažďuje údaje aktivním i pasivním způsobem. Říká, že pokaždé, když se přihlásíte do některé z jeho služeb. Od Gmailu až po YouTube či třeba Fotky, aktivně posíláte informace. Pak existují i pasivní způsoby, o kterých uživatel v podstatě neví a musí se vypnout ručně, pokud nechce, aby tyto informace Google sbíral. Dobrým příkladem jsou údaje o lokaci. Zrovna nedávno se vyskytla malá kauza kolem vypnutí Historie polohy.

data

Ve svém výzkumu Douglas Schmidt analyzoval všechna spojení se servery Google, nástroje My Activity and Takerout, zásady ochrany osobních údajů a v neposlední řadě vzal v potaz i jiné výzkumy v oblasti shromažďování údajů. Hodně zajímavé výsledky se týkaly prohlížečů. Google Chrome poslal zpátky do Googlu padesátkrát více dat než Safari u iOS a Applu. Podle Schmidta je Google schopen shromažďovat údaje o uživateli prostřednictvím nejrůznějších technik.

Na druhé straně je Apple. Na rozdíl od společnosti Google, má podnikání založené na prodávání svých produktů, službě iCloud, aplikacích apod. Nepotřebuje nasávat tolik dat od svých uživatelů. Ve skutečnosti to je důvod, proč ředitel společnosti Apple Tim Cook neustále zdůrazňuje, jak důležité je soukromí uživatelů na rozdíl od Google a Facebooku. Kompletní studii si můžete přečíst ZDE.

Google s výzkumem nesouhlasí, obsahuje prý zavádějící informace

K výzkumu se vyjádřila i společnost Google. Podle mluvčího společnosti za studií stojí lobisté z Washingtonu a konkrétně autor studie je jeden ze svědků společnosti Oracle, se kterou se Google dlouhodobě soudí kvůli autorským právům. Podle Googlu tedy není, že studie obsahuje divoce zavádějící informace. Dále už studii mluvčí nerozebral.

Jak situaci vnímáte vy? Vadí vám sbírání informací ze strany Google?

Zdroj: money.cnn.com

 

Komentáře

Wortos

wortos 62

22.8.2018 21:42

me to nevadi at si sbira data když jim to udela radost hlavne at mi tim nezerou baterku .. :D

Uni

uni -189

23.8.2018 6:57

Žádné překvapení, všichni vědí, kde se platí za věci “zadarmo”.

Sourekm

sourekm 5

23.8.2018 7:11

Apple je u mě značka pověstná pomlouváním a despektem ke konkurenci. Takže vždycky bude takováhle studie prezentována v takovémto i horším podání. Apple zase chce jen kvůli Apple Music povinně nainstalovat do konkurenčních zařízení své iTunes. Říkám si proč, vzdyť chci jen hudbu, ne všechny jejich služby takže radši být sledován, než mít zařízení zaplevelené Apple nesmysly.

Johan

Johan -7

23.8.2018 8:45

Co to zase pisete? Vsetci vedia, ze Apple, Facebook a CIA je spolu jedna huba-jedna rit, maju aj vase otlacky prstov. Takze o tych informaciach je to inac. Ved sa o tom pisalo, mozno nie na tychto strankach

Uni

uni -189

23.8.2018 8:50

sourekm: No nevím o pomlouvání ze strany Apple, zato vím o mnoha marketingových dílech a PR konkurence, který se opírá do Apple a dehonestuje:) Dnes typicky Huawei nebo Samsung. MS si v minulosti také své přisadil no a Google krom “vykradení” OSka drží hubu a vydělává u Apple:)

Kulichoid

kulichoid 139

23.8.2018 9:07

Ať si Google sbírá co chce. Ale moc chytré to nebude, neboť se mi neustále nabízejí reklamy, v kterých mě neoslovilo nikdy nic.

Uni

uni -189

23.8.2018 9:14

kulichoid: Sociální inženýrství nemá problém zrovna v zobrazené reklamě….

RSS (komentáře k článku)