Android aplikace možná spustíte i na počítači, ale…

Chrome OS - nové řešení pro Android aplikace

Společnost Google umožnila už před několika lety instalovat Play Store na zařízení Chromebook. To umožnilo spouštět Android aplikace v Chrome OS, které chce teď americký gigant lépe zabezpečit proti virům a případnému zneužití. Chromebooky tak získají oproti ostatním zcela velkou výhodu, ale zatím je otázka, jestli bude řešení dostupné i pro méně výkonné modely. Kdy se nového řešení dočkáme?

Spouštět Android aplikace v Chrome OS šlo už dříve

Asi před čtyřmi lety vytvořil Google nástroj Runtime Android pro prohlížeč Chrome, který umožňoval Android aplikace spouštět. Řešení bylo určeno pro Chrome na OS Chrome, ale ukázalo se, že funguje dobře i mimo něj. Přesto se Google rozhodl pro řešení jakýmis virtuálním počítačem a vyvinul ARCVM (ARC Virtual Machine). Cílem bylo spouštět Android aplikace mimo OS a izolovat je tak od něj, aby nedošlo k “nakažení” virem / škodlivým kódem, který by do Android aplikace ukryl vývojář.

Chrome OS - Android aplikace

V čem se Chrome OS liší od Linuxu?

Google vynaložil v loňském roce značné úsilí, aby bylo možné instalovat a používat Linux aplikace na Chrome OS. Ano, ten je sice postaven právě na Linuxu, přesto to dalo vývojářům zabrat. Rozhodli se totiž vytvořit virtuální prostředí, které bude oddělené od samotného systému Chrome OS. Takže v případě, že byste stáhli aplikaci se škodlivým kódem, stačí ono virtuální prostředí prostě zavřít a znovu spustit, aniž by se vir dostal do OS.

Android aplikace - nové řešení pro Chromebook

Vzhledem ke komplikovanému vývoji není zatím jasné, jestli a pokud vůbec se spuštění dočkáme. Z hlediska uživatele by to bylo jistě přínosné, úpravy provedené v aplikacích na PC by se navíc okamžitě přenesly i do mobilu. Některé odhady počítají se spouštěním tohoto řešení na konci letošního 2019. Pokud všechno vyjde podle plánu, možná se dočkáme i možnosti spouštět Android aplikace na jakémkoliv počítači s nainstalovaným prohlížečem Chrome.

Co si o novém řešení myslíte?

Zdroj: 9to5google.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)