Menu

Proč Android aktualizace trvají tak dlouho? Důvodu je několik

Pokud nevlastníte Pixel telefony od společnosti Google, tak už jste si pravděpodobně zvykli na to, že si na Android aktualizace musíte vždy počkat. Někdy je to kratší dobu, někteří výrobci mají ale i několika měsíční zpoždění. A ptali jste se někdy na to, proč Android aktualizace trvají tak dlouho? Pokud ano, tak společnost Sony si připravila infografiku, kde se přesně ukazují důvody, proč to trvá tak dlouho.

Android aktualizace stále pokulhávají v rychlosti

Infografika od společnosti Sony ukazuje, jaké kroky jsou nezbytné k tomu, než se aktualizace objeví ke stáhnutí na telefonech uživatelů. Jedná se o zjednodušenou verzi toho, co se ve skutečnosti děje, nicméně i tak jde o velmi dobré shrnutí cesty od oficiálního vydání nové verze Androidu až po možnost instalace u telefonů třetích stran.

android aktualizace infografika sony

Není to tak jednoduché a nejedná se jen o vytvoření vlastního kódu, který se “připlácne” k systému Android. Několik týdnů před vydáním nového Androidu, odešle Google výrobcům telefonů PDK neboli Platform Development Kit. Jedná se o souhrnný balíček zdrojových souborů a kódů, které umožní výrobcům začít vyvíjet, optimalizovat a testovat. Opravdová práce začíná až s oficiálním vydáním Androidu, nejprve se musí nová verze Androidu dostat do zařízení a musí správně fungovat s hardwarem telefonů. Všechny různé čipy v telefonech musí fungovat a nový systém je musí správně umět využít.

android 8 oreo aktualizace 2018

Jakmile je tato věc hotová, přechází se na samotnou nadstavbu, respektive funkce, které nejsou v čistém Androidu a výrobce je dodává. V případě Sony to tak je launcher, zamykací obrazovka, kontakty, fotoaparát, email, přehrávače hudby/videa atd. Zkrátka vše, čím je výrobce známý, a to i třeba velkým množstvím bloatware aplikací. Jakmile je tento krok hotový, přesouvají se k implementaci základních funkcí telefonu jako je volání, podpora SMS a mobilních sítí.

Během celého procesu se samozřejmě vše testuje. Bohužel to nefunguje tak, že implementací je hotovo, testování zabírá velkou část vývojového cyklu. Nejprve se nové verze testují interně, a to až do doby, než se dá používat téměř na každodenní bází ( i když s chybějícími funkcemi a horší stabilitou). V této fázi se odstraňují hlavně velké bugy. Jakmile se největší chyby vychytaly, dostane se nová verze mezi vybranou hrstku testerů a v této fázi se soustřeďují inženýři a programátoři na optimalizaci a stabilitu celého systému.

android 9 pie

Certifikace zabere poměrně dost času

Jakmile už jsou spokojení s kvalitou výsledného produktu, tak se nová verze posílá na různé certifikace. A právě certifikace je další velkou částí, kde se samotná aktualizace může pozdržet. Vše musí splňovat standardy trhu. Ať už je to kvalita Bluetooth, Wi-Fi, nebo třeba hovorů. Pokud vše projde prvotní várkou kontrol, kontaktují se operátoři, pro které se tvoří ještě mírně upravené verze systému. A teprve až poté se dostane aktualizace ven. Jak jde vidět, není to zrovna nic jednoduchého. Určité ulehčení by měl přinést Project Treble, který je povinný u telefonů, které vychází s Androidem 8 Oreo. Jestli Treble pomohl uvidíme již v následujících týdnech a měsících, kdy si budeme moct srovnat aktualizace na Android 9 Pie s předchozím rokem.

Z infografiky jde dobře vidět, proč čistější verze Androidu bez velkých nadstaveb mají většinou rychlejší aktualizace. Výrobci nemusí testovat tolik funkcí. A ono to v podstatě i odpovídá realitě, Samsung, Huawei i Xiaomi telefony mají hutné nadstavby, kde se musí dělat mnoho změn. To se odráží v tom, že patří mezi ty pomalejší výrobce, pokud jde o aktualizace na nové verze Androidu. Na druhé straně je pak Nokia (HMD Global), Sony, Essential, které spojuje to, že mají minimální nebo rovnou žádnou nadstavbu a patří mezi výrobce s nejrychlejšími aktualizacemi.

Jste spokojení s rychlostí Android aktualizací na vašem telefonu?

Zdroj: engadget.com

 

Komentáře

AdamChovanec

AdamChovanec -42

21.8.2018 22:08

Já mám Nokii 5 a android pie pořád nevyšel i když to Nokia slíbila.

Johan

Johan -7

22.8.2018 6:56

Cital som o tom vela, pre Android je to velmi zdlhave a komplikovane. Sony, Samsung a ine firmy si zasluzia obdiv. Myslim si ze Apple to dost vyuziva so svojim primitivne jednoduchym operacnym systemom

Mkyral

Marián Kyral 8

22.8.2018 10:21

HTC U11 Life: Android 8 byl v prosinci, 8.1 až někdy v květnu.
Tak jsem zvědav na 9.

Kvaki

kvaki 0

22.8.2018 15:37

Mám čínský Jiayu SE na kterém jsem začínal na Androidu 4.4 KitKat. Německý distributor následně vydal oficiální aktualizaci na Android 5.1. Potom jsem si telefon aktualizoval přes TWRP na Android 7.1.2 Nougat. Letos na jaře vyšla na XDA Developers od MadOS verze Androidu 8.1 Oreo. Komunita okolo tohoto telefonu je opravdu neskutečná. Po 4 letech mám stále aktuální Android, ale s aktualizací na Android 9 Pie už počítat nemohu a mobil doslouží na 8. Mobil běží stále stabilně a ani náhodou není pozorovat žádné zpomalení. Člověk, který ví co má dělat nemá s aktualizací problém. Je to taková hračka. Nic pohodlného to ale není. Zkrátka Apple je s tímhle úplně jinde a Google má v tomto co dohánět.

Jirkar

Jiří Raur 6

22.8.2018 15:54

Oukitel K6000 Pro – telefon jsem koupil v předprodeji, v květnu 2017 s Androidem 7.0. Od té doby byla jediná aktualizace v červenci 2017, v rámci stejné verze Androidu. Doplnila některé funkce na fotoaparátu a odstranila některé funkce od výrobce, takže se víc přiblížil k čistému Androidu. Tím to skončilo a neočekávám, že by do něj někdo dál vrtal.
Považuji to za standard běžných telefonů a nemusí to být nutně špatně, pokud je tato verze podporována programy, které používám. Zuřit začnu, až mi přestane něco fungovat jen proto, že mám starou verzi systému. Minule jsem přecházel z verze 2.3.5 po 5 letech. Pokud to tentokrát vydrží také 5 let, budu spokojen.

Uni

uni -189

23.8.2018 10:40

100x mlácená prázdná sláma. Dokud Google nezpřísní podmínky při certifikaci (na jiné nemá už vůbec žádné páky, ale to je v pořádku), věc se nepohne dopředu. Nejvíce tristní je to pak u tabletů (tam se potkat s nějaký aktuálním je skoro nemožné), Android TV (ty krabičky) je také strašlivá bída.

Bkf1

Ondřej Vavroušek 4

23.8.2018 15:18

UNI:
No musím ti dát v tomhle za pravdu, je to HLAVNĚ na Googlu. Dokud Google “nevyřeší” Android tak, aby aktualizoval jádro OS sám (tj. úplné oddělení jádra OS od aplikační části), tak se situace nezlepší.

Jiří Raur:
Je pravda, že to už musí mít uživatel hodně starou verzi Androidu, aby něco prostě nešlo. Vyjímky potvrzují pravidlo resp. asi nějaké speciality budou, to uznávám, ale nemyslím si, že něco, co by se nedalo obejít nějakou appkou…

Uni

uni -189

23.8.2018 15:58

Jiří Raur: Jedna věc je, zda přestane fungovat (k čemuž ostatně není důvod-pokud to není klient k nějaké službě), druhá je, zda daná věc získává nové funkce a zda těžíš z nových funkcí OS/SW (ne). V podstatě popíráš podstatu jakéhokoli vývoje, což je špatně. Ostatně, vzít dnes Android 2.x nebo 4.x a začít ho používat z pohledu dnešních 6.x-8x je upřímně peklo:)

Kioshi

Kioshi 0

24.8.2018 15:15

Stejně tak se dá podotknout, že třeba u Xiaomi je uživateli jedno, jakou má verzi androidu, dokud není příliš zastaralá naolik, aby nebyla podporována aplikacemi, takže i když vyjde aktualizace ob jednu nebo dvě nové verze systému, člověk to na chodu zařízení ani nepozná

Uni

uni -189

24.8.2018 15:51

Kioshi: Tak Xiaomi si především prgá svou verzi Androidu, takže featurelist mají stejně jiný.

RSS (komentáře k článku)