TOPlist

Starší Android telefony ztratí příští rok schopnost otevírat spousty webů

Android 7.1 nebude podporovat https

Majitelé některých Android telefonů se starší verzí tohoto systému budou mít od příštího roku komplikovanější přístup na mnohé zabezpečené weby s protokolem https. Tedy moderní a lépe chráněné stránky, které poznáte podle ikony zámečku u adresního řádku. Řeč je o mobilech a tabletech s Androidem ve verzích 7.1 a staršími, které i teď tvoří cca třetinu „androidího“ světa. Pro ně v září 2021 vyprší platnost certifikátu, kterým musí přístroje pro otevírání množství zmíněných webů disponovat. Konkrétně se jedná o certifikát ISRG Root X1 z dílny projektu Let’s Encrypt, který je od roku 2015 posvěcen jako důvěryhodný od autority IdenTrust. Jejich cesty se po pěti letech rozejdou a „odskáčou“ to mimo jiné majitelé starších zařízení. Android 7.1 a starší nebude sám o sobě podporovat weby s https. Co tedy dělat?

https adresa

Existuje několik řešení. Tím nejdražším je pořídit si telefon nebo tablet s novějším Androidem. Můžete ho případně zkusit nainstalovat. Nejjednodušší cestou, kterou doporučují i vývojáři z Let’s Encrypt, je ale používání prohlížeče Firefox. Ten totiž obsahuje důležité certifikáty přímo v sobě a může nahrazovat či doplňovat ty, které chybí v přístroji. Jednoduše řečeno tak v Androidu 7.1 či starším od září 2021 neotevřete zabezpečený web z Chromu či nějakého základního prohlížeče, ale z Firefoxu ano. Platí to pro zařízení s Androidem od verze 5.

Firefox Fast & Private Browser
Firefox Fast & Private Browser

Je na vás, jak se s touto situací poperete. Každopádně počítejte s tím, že množství webů s https nebude Android 7.1 či starší od příštího podzimu napřímo podporovat. Na řešení od Let’s Encrypt je napojena asi třetina všech světových domén.

Máte takový přístroj? Jak zareagujete?

Zdroj: Let’s Encrypt

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)