Android 7.0 Nougat bude obtížnější rootnout, telefon pak nemusí nabootovat

android_7_nougat

Android 7.0 Nougat ještě ani oficiálně nevyšel, už zde však máme jednu zprávu, které zrovna dvakrát nepotěší komunitu uživatelů u svého zařízení požadujících root či dokonce odemknutý bootloader. Dle vývojářského blogu Androidu bude nejnovější verze operačního systému se zeleným robotem v čele striktně požadovat ověřený start systému. Co to znamená konkrétně?

Android 7.0 Nougat nebude s rootem kamarád

Ověřený start systému, nebo ověřený boot chcete-li, v sobě obsahoval již Android 4.4 KitKat. Jedná se o bezpečnostní prvek, který před startem systému kontroluje, zda je vše v pořádku a systém neobsahuje bezpečnostní rizika. Pokud byl nalezen nějaký problém – například potenciálně nechtěné root oprávnění – byl na to uživatel pouze upozorněn a telefon jinak normálně fungoval, tato funkce navíc byla volitelná. Oboje se však s příchodem Androidu 7.0 Nougat změní. U zařízení, která budou mít uzamčený bootloader a Android 7.0 Nougat již předinstalovaný z výroby bude tato kontrola vynucena. V případě, že bude systémový obraz či oddíl nějakým způsobem narušen, systém telefonu jednoduše nenabootuje. Pokud to však výrobce umožní, bude uživatel v takovémto případě moci spustit systém v omezeném režimu.

Android 7

Výhodou tohoto řešení jsou bezesporu mnohem lepší možnosti zabezpečení systému proti možným narušitelům. Ti mohou právě zmíněný root využít ve svůj prospěch. V krajních případech může upravený .apk soubor stažený mimo Google Play získat rootovská oprávnění bez vědomí uživatele a útočníkovi tak poskytnout plný přístup k napadenému telefonu. Jakkoli je pravděpodobnost takovéhoto útoku na Androidu malá, nelze se Googlu divit, že chce dané riziko co nejvíce minimalizovat.

Komunitě okolo alternativních ROM pak Android 7.0 Nougat s velkou pravděpodobností ztíží také instalaci custom ROM. Ta je již nyní u některých telefonů velmi obtížná kvůli “napevno” uzamčeným bootloaderům. Toto nové zabezpečení se však nemá týkat telefonů s odemknutým bootloaderem z výroby.

Jak moc jsou pro vás rootovská práva, případně možnost instalovat custom ROM důležitá? Koupili byste si telefon u kterého by tyto možnosti neexistovaly?

 

Zdroj: Phandroid.com, PhoneArena.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (0)