Vyšla Android 13 Beta 3. Jedna změna přiblíží systém k iOS

Android 13 beta 3 navigační panel

Google oficiálně uvolnil k veřejnému testování třetí beta verzi připravovaného systému Android 13. Jde o důležitou zprávu hlavně pro vývojáře aplikací, kteří nadále mohou počítat s hotovým a neměnným prostředím pro jejich práci, ale pár novinek se týká také viditelného uživatelského prostředí. Došlo například na avizované vylepšené zobrazování prvků a ovládání na větších displejích tabletů a ohebných mobilů, nová oprávnění pro notifikace nebo možnost volby jazyka pro jednotlivé aplikace.

K tomu se objevil nový navigační panel s tradičními tlačítky Domů, Zpět a Poslední. Od zavedení celoobrazovkových gest v Androidu 10 se v tomto ohledu nic velkého nezměnilo, ale Android 13 do této sekce zasáhne dost viditelně. Zmíněný panel bude totiž větší, jeho tlačítka mohutnější a při minimalizování bude silnější i vodorovná linka sloužící k jeho otevření. Celkově bude hodně připomínat řešení v konkurenčním iOS.

Zatímco se ale iPhony nemusejí s panelem moc trápit, v Androidu bude tato novinka minimálně ze začátku trochu skřípat. Větší pruh totiž ještě umocní fakt, že se spousta aplikací zatím neumí vykreslovat pod ním a reagují tak ne jeho horní hranu, nikoli okraj displeje. Vznikne tak větší tlak na vývojáře a designéry, aby na tomto zapracovali. Jinak bude obsah na displeji nepříjemně zkrácen a případně bude i nehezky poskakovat.

Android 13 beta 3 plán

Android 13 ještě čeká červencové vydání verze beta 4 a v plné parádě by měl do telefonů vyrazit na podzim.

Na který nový prvek systému Android 13 se těšíte nejvíc?

Zdroj: GSMA, apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)