TOPlist

Nová konkurence ChatGPT? Amazon testuje nového chatbota

amazon
  • Amazon údajně pracuje na novém jazykovém modelu
  • Mělo by jít o velkou konkurenci pro ChatGPT
  • Představit by se mohl už v září

Ve světě jazykových modelů a chatbotů možná už brzy dojde k další revoluci. Amazon podle podle uniklých informací intenzivně pracuje na novém chatbotovi s kódovým označením Metis. Podle serveru Business Insider by mohl světlo světa spatřit už letos v září.

O tom, že Amazon něco kutí, se spekuluje už dlouho. Minulý rok sice představil velké vylepšení své Alexy, ale pořád je hodně pozadu za celosvětově nejpopulárnějším ChatGPT od OpenAI. Proto se jeho vývojáři snaží vytvořit jazykový model, který by se mohl vyrovnat právě ChatGPT. V současnosti se podle webu Business Insider nový chatbot interně testuje a dolaďují se v něm i ty nejmenší detaily. Nejodvážnější plány pak hovoří o jeho představení na podzimním eventu Amazonu.

Amazon Alexa
Amazon Alexa

Příznivce AI nenechává nový projekt chladnými. Metis od Amazonu totiž podle Business Insideru vychází z obřího jazykového modelu Olympus a měl by obsahovat 2 biliony parametrů. Právě počet těchto parametrů je zásadní pro kvalitu výstupů a pro schopnost strojového učení. Pro zajímavost: GPT-4 jich má asi 1 bilion.

Alexa is Now AI!

Alexa is Now AI!

Z toho plyne, že pokud byly k trénování nového jazykového modelu použity dostatečně kvalitní soubory dat, mohly by výsledky Metise předčit dokonce i populární ChatGPT. Navíc by prý Metis měl být schopný také získávat data v reálném čase.

O velké důležitosti tohoto projektu pro Amazon svědčí i fakt, že se na vývoji podílí i sám generální ředitel Andy Jassy.

Toto vše jsou ovšem zatím jen nepotvrzené informace získané v „šedé zóně“. Vedení Amazonu o svém novém počinu zarytě mlčí.

Používáte Alexu od Amazonu?

Zdroje: Pixabay, Android Authority, Business Insider

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)