Aladin: česká předpověď počasí v přehledných grafech

Aladin: česká předpověď počasí v přehledných grafech

Ačkoli je aplikace Aladin v Obchodě Play již bezmála sedm let, během kterých si mezi uživateli vybudovala velmi solidní renomé, dosud jsme jí na SvětAndroida.cz nevěnovali samostatnou recenzi. Dnes to tedy konečně napravíme a ukážeme vám, co tato česká předpověď počasí vlastně nabízí.

Obsah článku

Co Aladin slibuje?

O Aladinovi jsme poprvé psali v prosinci roku 2012, kdy pro Android vyšla první verze tohoto programu. V popisku v Obchodě Play se dočtete, že jde o oficiální aplikaci Českého hydrometeorologického ústavu, který má na svém kontě také další oblíbené meteorologické programy ČHMÚ a ČHMÚ+.

Autoři uvádějí, že „Díky aplikaci Aladin můžete být kdekoliv a kdykoliv informování o všech podstatných informacích, jež vás ve spojení s počasím mohou napadnout.“ Aladin nabízí pravidelně aktualizované předpovědi:

  • Teploty
  • Vlhkosti
  • Tlaku
  • Větru
  • Srážek

Obrovskou výhodou je aktuálnost. Veškeré informace, které jste třeba viděli v ranní předpovědi v televizi, už nemusí být tak úplně aktuální a nepříjemná sprška cestou z práce bez deštníku nepotěší. Aladin vás dokáže zásobovat těmi nejčerstvějšími informacemi, jež se v centru Českého hydrometeorologického ústavu objeví.

Jak Aladin funguje v praxi?

Po prvním spuštění Aladin požádá o přístup k poloze. Doporučujeme ho povolit, aby aplikace mohla zobrazovat předpověď pro místo, kde se aktuálně nacházíte. Následně jsou formou překryvné vrstvy vysvětleny základní principy ovládání:

  • Klepnutím na tlačítko v pravém horním rohu nastavíte svou pozici.
  • Posunem do stran můžete přepínat mezi obrazovkami s různými informacemi.
  • Posouváním ukazatele na časové ose lze odečítat předpokládané hodnoty.

V dalších krocích Aladin pomocí dialogových oken vysvětlí významy všech poskytovaných grafů. Na první obrazovce je předpověď vývoje očekávané teploty (v podobě spojnicového grafu) a očekávaného množství srážek (sloupcový graf).

Na druhé obrazovce je k vidění předpokládaná rychlost a směr větru, kde zelený graf ukazuje rychlost větru, červená křivka pak předpokládanou maximální rychlost v nárazech. Šipky nad grafem zobrazují směr větru.

Třetí obrazovka ukazuje ve třech vrstvách očekávanou oblačnost – konkrétně vysokou, střední a nízkou. Předposlední obrazovka vyjadřuje předpokládaný vývoj atmosférického tlaku a poslední relativní vlhkost vzduchu. Z pěti grafů tak vyčtete vše, co potřebujete na aktuální a následující dva dny vědět.

Další funkce a možnosti

Posouváním svislé čárkované čáry si můžete prohlížet předpokládané hodnoty teploty, množství srážek, rychlosti větru, oblačnosti, tlaku a vlhkosti vzduchu v hodinových krocích, Díky tomu budete mít celkem jasnou představu o tom, jaké počasí bude vládnout.

V postranní nabídce najdete kromě odkazů na další meteorologické aplikace také nastavení. To je poměrně prosté – můžete si zde vybrat jednotky rychlosti větru (km/h, nebo m/s) a zapnout zobrazování maximálních očekávaných srážek v okolí.

Chcete-li sledovat předpověď pro jinou než aktuální pozici, stačí klepnout na tlačítko v pravém horním rohu a zvolit možnost Nové místo. Aladin dělá předpovědi jen pro Česko, v databázi však má i malé vesničky s dvěma tisíci obyvatel.

Součástí je i jeden widget v rozměru 4×1, který si můžete vytáhnout na domovskou obrazovku. Jde skutečně jen o základní widget, zobrazující aktuální teplotu a její předpokládaný vývoj na následující dva dny. Po klepnutí se otevře aplikace, kde můžete zjistit další podrobnosti.

Resumé

Aladin patří k nejpoužívanějším meteorologickým aplikacím pro Android. Zaměřuje se na krátkodobou předpověď a jeho přesnost je dle řady uživatelů naprosto bezkonkurenční, byť samozřejmě v některých oblastech mohou lépe fungovat jiné programy, postavené na jiných předpovědních modelech.

Líbí se nám jednoduché rozhraní, postavené na přehledných grafech, díky kterému si uživatel může velice rychle udělat představu o vývoji počasí v následujících dnech. K dispozici jsou prakticky všechny nezbytné informace.

Aplikace Aladin je v Obchodě Play od prosince roku 2012 a za tu dobu si ji stáhl více než milion uživatelů. Jasně převažující spokojenost dokazuje velmi pěkná průměrná známka 4,3, stojící na více než 20 tisících hodnoceních. Jen 3,2 MB velký balíček můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším.

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)