TOPlist

Aplikace 360 Security: Ochrání, zrychlí a vyčistí vaše zařízení. Nebo je to naopak?

360 Security-1

Používáte Antivir? Používáte aplikaci, která zrychlí vaše zařízení? A co něco na pročištění souborů? Dnes se podíváme na aplikaci 360 Security, která nabízí všechny tyto funkce v jediném balení. Opravdu funguje?

Aplikace na první pohled vypadá velmi jednoduše, přesto nabízí všechno potřebné. Pohyb v ní je svižný a intuitivní. Celou aplikaci můžete navíc ovládat přes rychlý panel v notifikační liště. K ovládání můžete použít i malé kruhové ikonky, kterou lze po obrazovce přemisťovat způsobem podobným Facebook Messengeru. Ikonka nabízí rychlý přístup k základním nastavením telefonu a ke spuštěným aplikacím.

Slibuje zrychlení vašeho zařízení

360 Security slibuje zrychlení vašeho zařízení jediným kliknutím.  To dělá vypnutím některých procesů na pozadí. Jak tvrdí popisek na Google Play, je k čištění použito proprietárního algoritmu „hloubkové analýzy“. Nejsme si ale jisti, o kolik je tato technologie lepší než čistící metody jiných aplikací.

Zrychlení je často doprovázeno klasickými neduhy, jako je vypínání aplikací a některých systémových procesů. Například  při návratu na domovskou obrazovku musí po provedení procedury dojít k jejímu opětovnému načtení. Aplikace vám tak sice opravdu systém vyčistí, ale jen do doby, než se k používaným aplikacím vrátíte. Protože ale není princip funkce výrobcem dostatečně podrobně popsán, tak její využívání příliš nedoporučujeme.

Každopádně aplikace mimo základního pročištění RAM paměti nabízí taky nástroje pro ochlazení telefonu a zrychlení nabíjení či prodloužení výdrže baterie.

Ochlazení telefonu a zrychlení nabíjení fungují na principu zabránění samovolného spouštění aplikací. Určitě tak dojde k požadovanému efektu díky nižším energetickým nárokům po „optimalizaci“. Zase ale platí, že taková funkce může mít často za následek to, že systém a ostatní aplikace nemusí fungovat tak, jak jste zvyklí. Urychlení nabíjení telefonu či ochlazení telefonu je pak zanedbatelné a v podstatě nezměřitelné. Znovuspouštěním aplikací pak může mít dokonce opačný efekt.

Odstraní nepotřebné soubory

Opět stačí jedno kliknutí, aby aplikace analyzovala paměť vašeho zařízení.  Po provedení analýzy dostanete výpis souborů, které můžete smazat. Kladně lze rozhodně hodnotit fakt, že výpis je opravdu podrobný a vy si jste tak jisti, že mažete pouze to, co chcete.

Nabízí i ochranu

Program obsahuje i antivir, který prohledá váš telefon a vypíše vám seznam potenciálně nebezpečných aplikací, u kterých se můžete rozhodnout, jak s nimi naložíte. Taková funkce se může občas hodit, opět ale platí, že jako primární ochrana by měl sloužit váš rozum. Pokud se totiž vyvarujete instalace aplikací z neověřených zdrojů, je šance na to, že se vám do telefonu dostane malware, pramalá.

Součástí antiviru je i funkce pro nalezení telefonu, která nabízí následující možnosti:

  • Lokalizace zařízení
  • Vzdálený zámek obrazovky
  • Alarm
  • Oznámení o změně SIM
  • Vzdálené odstranění dat

Podobnou funkci nabízí i řešení od Avastu. Jedná se o program, který je určen především k ochraně před krádeží, a nabídka funkcí je velmi podobná.

Ale to není vše

Program mimo výše zmíněného nabízí ještě několik vychytávek:

  • Správce oznámení: Správce oznámení vám umožní skrýt nepříjemné notifikace, které jednoduše vidět nepotřebujete. Tuto funkci využijete třeba u notifikací u her, které umí být obzvlášť otravné. Zase platí, že je jen na vás, které aplikace budete blokovat.
  • Zámek  a správce aplikací: Další příjemnou funkcí je i správce aplikací, který umožní nainstalované programy třídit podle názvu, data či velikosti. Zámek aplikací zase nabídne možnost vybrané aplikace chránit pomocí vzoru nebo kódu.
  • Filtr hovorů a SMS: Blokování nechtěných telefonních čísel a možnost správy jejich seznamu určitě potěší. Co už tolik nepotěší, je fakt, že  filtr SMS zpráv nefunguje u Androidu verze 4.4 a novější.
  • Monitor dat: 360 Security v neposlední řadě nabízí i funkci sledování datových přenosů včetně podrobné statistiky a možnosti  zadání limitu využití dat.

 

Závěr: Používání aplikace nemůžeme doporučit

Bohužel, Security 360 nejspíš nerozlišuje, jestli některé aplikace požíváte častěji než jiné. Určitě bychom uvítali, kdyby aplikace nabízela jakýsi chytrý režim, kterým je vybaven Snapdragon™ BatteryGuru, o kterém jsme nedávno psali.

A jak se na podobnou aplikaci díváme my? Jako velké negativum lze označit fakt, že ač se to nezdá, aplikace zabírá enormní množství RAM (v našem případě 250 MB), účinnost zrychlení telefonu je tak přinejmenším diskutabilní.  Čistič paměti nás rovněž příliš nepřesvědčil a stále se přikláníme k faktu, že pro plynulý chod Androidu je lepší podobné nástroje nepoužívat.

Nejsme si tak úplně jisti, zda další bonusové funkce představují důvod, proč tuto aplikaci do telefonu instalovat. Nedá se totiž říct, že by aplikace telefon jen zrychlovala. Občas totiž může opětovné spouštění procesů, které jste s její pomocí dříve vypnuli, systém naopak zpomalit.

Je tak trochu s podivem, že tato aplikace má tak obrovský počet stažení. Zejména kvůli tomu jsme se aplikaci rozhodli otestovat, ale moc dobrý pocit v nás nenechala.

Safe Security -  Antivirus, Bo
Safe Security - Antivirus, Bo

A co vy? Má ve vašem zařízení podobná aplikace místo?

Jakub Schusser
O Autorovi - Jakub Schusser

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)