10 tipů, jak vymáčknout ze svého přístroje víc [pro začínající uživatele]

android-tips

Ne náhodou se dnešní telefony honosí označením smartphone, tedy chytré mobilní telefony. Mají totiž schopnosti, na které jsme v minulosti byli zvyklí pouze u počítačů, a mobilní telefony pro nás představovaly pouze komunikační přístroje. Uživatelů s přístroji s Androidem však stále roste a zejména po Vánocích se vždy zastoupení Androidu mezi lidmi rapidně zvýší. Zkušení uživatelé, kteří mění jeden androidí přístroj za druhým, si s novým přístrojem budou hravě rozumět, jiná situace ale nastává s uživateli, kteří vlastní svůj první telefon se systémem Android. Pojďme si v tomto článku ukázat 10 tipů, jak z telefonu vymáčknout víc a neomezit se pouze na volání a psaní SMS.

1) Jiná klávesnice pomůže s rychlejším psaním

Pomineme-li několik přístrojů na trhu, které jsou vybaveny hardwarovou klávesnicí, téměř všechny mobilní přístroje s Androidem používají pro zadávání textu virtuální klávesnice a vše probíhá skrze dotykový displej. To se s pohodlným psaním na HW klávesnici srovnat nedá, dnešní virtuální klávesnice jsou však již hodně inteligentní a psaní na dotykovém displeji nemusí být takové tabu. Každý přístroj obsahuje předinstalovanou klávesnici – může se jednat o klávesnici ze systému Android nebo klávesnici od výrobce mobilního přístroje jako „bonus“ pro uživatele. Ne vždy ale daná klávesnice uživateli sedne a psaní se tak může proměnit v trápení. Nezoufejme. V systému Android je klávesnice braná jako aplikace, takže není problém sáhnout po nějaké jiné a do zařízení ji doinstalovat. A máme z čeho vybírat. Navíc je spousta kvalitních klávesnici k dispozici zdarma.

A jaké klávesnice doporučujeme?

Jak klávesnici nainstalovat?

Základem je stažení a instalace z Obchodu Play, kde všechny výše zmíněné klávesnice naleznete. Většina klávesnic vás při prvním spuštění provede jednoduchým průvodcem, jak klávesnici aktivovat, stáhnout český slovník a vybrat jako výchozí. Pokud se tak nestane, klávesnici je potřeba aktivovat (zaškrtnout v seznamu) a vybrat jako výchozí v nastavení přístroje v sekci Jazyk a zadávání. Zde naleznete také přístup do nastavení klávesnice, kde můžete měnit jednotlivé předvolby či stáhnout český slovník.

Android-Keyboard-Apps

2) Nebojte se Widgetů

S příchodem systému Android se v oblasti mobilních přístrojů objevil nový pojem – Widgety. Co si pod tím představit? Widgety jsou samostatné aplikace nebo části jiných programů, které se umisťují přímo na pracovní obrazovku. Widgety nám tak mohou zobrazovat informace z jiných aplikací (nebo i obecné informace, počasí atp.), aniž bychom museli spouštět cokoliv jiného. Jsou to tedy informace, které máme stále po ruce. Tento koncept však před Androidem u žádného jiného systému nebyl, a tak na něj nejsou noví uživatelé zvyklí. Systém Android již v základu obsahuje několik Widgetů (kalendář, pošta, GMail, galerie atp.), spoustu jich ale přibude instalací některých aplikací a ještě více Widgetů se nachází na Obchodu Play. Chcete ihned na své ploše vědět předpověď počasí? Není problém. Chcete mít na ploše ovládání zapínání Wi-Fi, Bluetooth, GPS? Opět s Widgety pochodíte. S nadsázkou se dá říci, že dnes existují Widgety na všechno. Obrovské množství se jich nachází na Google Play.

widgets

Jak Widget na plochu přidat?

V zásadě jsou dva způsoby, jak Widget na plochu dostat. Liší se od verze systému Android a také grafické nadstavby. První a starší způsob spočívá v podržení prstu na prázdném místě obrazovky, kdy vyjede nabídka pro přidání Widgetu. To platilo u starších verzí systému Android, tohoto způsobu se ale stále drží někteří výrobci a tento způsob je použit i u nejnovějších přístrojů. V novějším systému Android se Widgety přidávají z menu aplikací, kde přibyla záložka Widgety. Stačí si vybrat Widget, podržet na něj prst a už se ocitáme na ploše, kam můžeme Widget umístit.

3) Využívejte e-mailového klienta

Komunikace prostřednictvím e-mailu je jedna z nejstarších, přesto se udržela až dodnes a používá ji téměř každý. Zvládat správu e-mailové schránky z počítače nečiní dnes téměř nikomu problémy, opačná situace však může panovat na mobilních přístrojích. Paradoxně je však správa e-mailu v Androidu díky předinstalovanému klientovi hračka. Většina uživatelů je dnes zvyklá používat na počítači webové rozhraní své e-mailové schránky, což je možné samozřejmě i na Androidu, ale díky malému displeji se v prohlížeči nepracuje zdaleka tak pohodlně. Na e-mail máme v telefonu stejnojmennou aplikaci. Jediným problémem může být prvotní nastavení.

android-email1

Jak nastavit e-mailovou schránku?

Spusťte aplikaci E-mail a vytvoření nového účtu. V prvním kroku zadáme svou e-mailovou adresu a heslo. V dalším kroku zvolíme, o jaký typ se jedná. Nejčastěji POP3, IMAP je novější, lepší, ale většinou se musí povolit v nastavení vaší e-mailové schránky. Nejdůležitější krok spočívá ve správném nastavení serveru příchozí a odchozí pošty. Zde je důležité dávat pozor zejména na adresu a port. Ne vždy jsou předvyplněné hodnoty správně. Zejména server odchozí pošty má většinou chybně uvedený port (správně je většinou 25).

TIP: Pokud používáte e-mail na seznamu, nastavte následující:

  • Server POP3: pop3.seznam.cz, port: 110 (995 pro zabezpečenou komunikaci)
  • Server SMTP: smtp.seznam.cz, port: 25 (465 pro zabezpečenou komunikaci)

4) Využijte přístroj k přehrávání filmů

Úhlopříčky displejů dnes dosahují větších rozměrů, než tomu bylo v minulosti a přehrávání filmů na mobilním telefonu či tabletu se stává běžnou činností. Problémem u systému Android zůstává, že předinstalovaný přehrávač toho příliš přehrát nezvládne a je potřeba se tomu přizpůsobit. A jak? Použít jiný přehrávač, který si s videem poradí lépe. Prvním krokem ovšem zůstává, že musíme nejprve video do zařízení nahrát. To uděláme například připojením přístroje k počítači skrze USB a nakopírováním na interní paměť zařízení do libovolné složky (pro lepší orientaci bychom si měli vybrat jednu složku, kam budeme filmy nahrávat, například Movies). Z Obchodu Play poté stáhněme „lepší“ přehrávač, ve kterém již přehrajeme většinu filmů.

Jaké přehrávače doporučujeme?

Nemůžeme však počítat s tím, že v mobilním telefonu či tabletu přehrajeme veškerá videa. Přehrávání videí ve vysoké kvalitě je totiž poměrně náročné na výkon zařízení, a tak především filmy ve vysokém rozlišení budou pro levná zařízení oříšek. Na displeje mobilních telefonů většinou nemá smysl videa v HD rozlišení vůbec pouštět, nedokážou je fyzicky zobrazit v plné kvalitě a nijak si nepomůžeme.

5) Vytočte oblíbený kontakt jedním kliknutím

Voláte často jedné osobě? Nebaví vás stále listovat v telefonním seznamu? Využijte možnosti přidat si svůj oblíbený kontakt na plochu. Kontakt se na plochu přidává jako obyčejný Widget a tak ho i v seznamu najdeme. Vybereme Widget Kontakt, podržíme prst, umístíme, vybereme kontakt a přidáme na plochu. Hotovo.

20130105_190743

Můžeme využít také některý z Widgetů, který nabídne více kontaktů v jednom.

2012-04-14_15-52-07

6) Monitorujte přenesená data

Chytré telefony se systémem Android přímo vybízejí k tomu, abychom si pořídili datové připojení a mohli tak používat naplno svůj mobil i na cestách. Trochu nám to kazí čeští operátoři, kteří škrtí naše datové limity jako pásek standardního Američana. Hodí se tedy v průběhu měsíce vědět, kolik jsme již vyčerpali megabajtů a kolik zbývá. Od systému Android 4 již je na to připraven samotný systém, starší verze Androidu tuto možnost neměly a musíme použít nějakou aplikaci pro sledování toku dat. V Androidu 4 a novějším nalezneme tuto aplikaci pod položkou Přenesená data v nastavení přístroje.

Android-4.0-ICS-09-Data-Usage

Majitelé starších verzí Android nemusí zoufat. V Obchodě Play se nachází spousta aplikací, které dokážou přenesená data hlídat za vás. Namátkou například My Data Manager3G Watchdog nebo Onavo Count.

7) Využijte svůj přístroj jako GPS navigaci

Často jezdíte autem a zároveň bloudíte a stále hledáte správnou cestu? Využijte svůj mobilní telefon jako GPS navigaci. Dnešní smartphony už jsou z drtivé většiny obdařeny GPS přijímačem, který prozradí vaši polohu a využívají ho i aplikace. V systému Android je přímo obsažena aplikace Navigace, která využívá Google Maps a dokáže vás spolehlivě dovést na místa, která si určíte. Je nutno poznamenat, že Google Maps vyžadují připojení k internetu. Na trhu je však spousta tzv. offline navigací, které internetové připojení nepotřebují. Zmiňme například Map Factor, který je dokonce k dispozici zdarma, nebo Sygic Navigation, což je nejspíše nejlepší navigace pro systém Android (avšak placená).

android-gps

8) Ovládněte lépe svůj internetový prohlížeč

Mobilní přístroje dnes dokážou bez větších problémů zobrazovat obsah webových stránek. K tomu nám, stejně jako na počítači, slouží internetové prohlížeče. Systém Android je již v základu vybaven internetovým prohlížečem, který stačí pro běžné prohlížení webových stránek a v novějších verzích systému Android nabídne vše, co bychom mohli potřebovat. Naučte se používat více spuštěných stránek najednou, jako je tomu v případě internetových prohlížečů v počítači, spravovat záložky nebo třeba stahovat.

Velké množství webových stránek má také svou mobilní verzi, která se nám automaticky zobrazí na našem telefonu či tabletu. Co když ale náš přístroj disponuje dostatečně velkým displejem a toto zobrazení je spíše přítěž? Pak stačí aktivovat volbu Verze webu pro PC (či podobně znějící volba, liší se u různých přístrojů), díky které se webová stránka zobrazí v kompletní podobě, a nebudeme o nic ošizeni. Bohužel lze tuto možnost nastavit permanentně až u prohlížeče v systému Jelly Bean.

Nainstalujte si Adobe Flash Player

Doplněk Adobe Flash Player nám zajistí, že se zobrazí skutečně všechny prvky na webových stránkách, zejména pak videa, která nejsou v HTML5, ale ve Flashy (a že jich je). Společnost Adobe, která za vznikem Flash Playeru stojí, již ale oficiální podporu pro systém Android ukončila a v Obchodu Play již Flash nenalezneme. Co dělat? Nainstalovat doplněk ručně. Všechny verze nalezneme zde, nejvhodnější je však stáhnout nejnovější verzi pro systém Android 4 a vyšší, případně pro starší verze systému Android. Tento soubor nainstalujeme například skrze ES Správce souborů (stačí jen na stažený soubor kliknout, povolit Neznámé zdroje a nainstalovat).

Nebojte se alternativních prohlížečů

I když předinstalovaný prohlížeč není vyloženě špatný a obzvláště ten v Androidu 4 a novějším, existují samozřejmě lepší prohlížeče, které nabízejí více funkcí a lepší synchronizaci s prohlížeči v počítači. A jaké doporučujeme?

Skyfire_Android_2.0beta

9) Naučte se přepínat mezi běžícími aplikacemi

Stejně jako na počítači vám běží v jednom okně internetový prohlížeč, v dalším se svlékají pohledné ženy v erotickém filmu a v jiném vás nahání tchýně přes Skype, i v Androidu můžete mít spuštěno více aplikací najednou. Trochu matoucí je ovšem fakt, že zde nemáme jako na počítači žádná okna a nastává otázka, jak se ke dříve spuštěným aplikacím vrátit. U starších verzí systému stačí podržet tlačítko domů, kdy se zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací, a dá se tím částečně suplovat seznam běžících programů (je potřeba brát na paměti, že aplikace na konci seznamu již mohly být ukončeny).

20130105_191632

V Androidu 4 a novějším je již plnohodnotný multitasking a slouží k tomu samostatné tlačítko. To nám zobrazí seznam běžících aplikací, do kterých se můžeme ihned katapultovat nebo tahem prstu do stran aplikaci ukončit.

Screenshot_2011-12-28-01-00-46

10) Obnovení do tovární podoby může vyřešit některé problémy

I když se této volby většina uživatelů bojí jako Česká republika nového prezidenta, ne vždy je obnovení do tovární podoby náš nepřítel. V zásadě se této možnosti využívá ve dvou případech – potřebujeme telefon prodat či předat někomu jinému a potřebujeme za sebou zamést veškeré stopy a v případě problémů se zařízením. První příklad není nutné dále vysvětlovat, druhý příklad je o něco komplikovanější.

Nároční uživatelé, kteří využívají svůj přístroj skutečně naplno a často instalují různé aplikace, mohou narazit na problém, že jejich přístroj začíná sám od sebe tuhnout a zpomalovat se. Stejně jako Windows se tedy někdy může hodit systém přeinstalovat. U Androidu si nemusíme obstarávat žádná instalační DVD, ale stačí nám pouze smazat veškerá data obnovením do tovární podoby. Někdy nám ale může obnovení systému pomoci k vyřešení softwarové chyby zařízení. Ta mohla vzniknout během používání přístroje, a tak by ji návrat do tovární podoby mohl odstranit. Většinou se tento způsob doporučuje těsně před tím, než svůj přístroj s problémem svěříte do servisu. Tovární reset je totiž první věc, kterou v servisu provedou.

A jak na to? Vymazání dat nalezneme téměř vždy v nastavení přístroje pod položkou Zálohování a obnovení dat, může se však nacházet také v sekci O telefonu (opět záleží na přístroji).

tip_smazani_obnoveni_reset

Závěr

I když se v případě bodů zmíněných v článku jedná o naprosto základní znalosti a většina pokročilejších uživatelů s nimi nemá problém, jsme přesvědčeni, že drtivé většině uživatelů, kteří si nově pořídili telefon či tablet s Androidem, může některý z bodů dělat problémy. Doufáme, že tyto uživatele článek pomůže nasměrovat.

Máte nějaký tip pro začínající uživatele s Androidem? Jak využíváte vy svůj chytrý mobilní přístroj?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)