10 tipů, jak vymáčknout ze svého přístroje víc [pro začínající uživatele] #3

android-tips

Po porci 20 tipů pro začínající uživatele, které jsme pro vás vměstnali do dvou článků, přichází naše třetí pokračování. V dnešním díle si opět představíme 10 tipů, které nám pomohou ze svého mobilního přístroje vymáčknout víc nebo třeba ušetřit nějaké peníze za vyúčtování datových služeb. Mobilní systém Android nabízí spoustu možností a funkcí, pojďte je s námi dále objevovat!

1) Změňte prostředí domácí obrazovky a menu aplikací

Android se od ostatních systémů liší trochu v tom, že jeho prostředí a funkčnost lze z velké části dodatečně upravit nainstalováním dalších aplikací. Dokonce i prostředí domácí obrazovky (plocha se zástupci aplikací a Widgety) a menu s aplikacemi je možné nahradit. Této aplikaci se říká Launcher, na Google Play se jich nachází skutečně mnoho a na své si přijde jistě každý uživatel. Téměř s jistotou již váš mobilní telefon nějaký Launcher obsahuje a může se jednat buď o standardní Launcher systému Android, nebo Launcher od výrobce vašeho telefonu.

Jak Launcher nainstalovat?

Instalace a změna výchozího Launcheru je velmi jednoduchá. Stačí na Google Play najít vytouženou aplikaci, stáhnout a nainstalovat. Na první pohled se nic nestane, ale po zmačknutí tlačítka domů se na vašem  telefonu objeví nabídka, která nám dává možnost zvolit si jiný Launcher.

Screenshot_2013-02-08-16-51-55

Chceme-li nový Launcher vybrat jako výchozí a zbavit se tak otravné nabídky při každém stisku klávesy domů, jednoduše potvrdíme volbou vždy.

Jak Launcher dodatečně změnit?

Za nějakou dobu se může stát, že chceme zvolit jako výchozí Launcher jiný, který máme již nainstalovaný v telefonu. Potřebovali bychom tedy znovu zobrazit nabídku s výběrem výchozího Launcheru. Jak na to? V zásadě máme tři možnosti – nainstalovat jiný Launcher, stávající Launcher odinstalovat nebo vymazat výchozí nastavení. První dvě možnosti jsou jasné a po instalaci či odinstalaci Launcheru se po stisknutí tlačítka domů objeví vytoužená nabídka s možností výběru Launcherů. Pro třetí možnost budeme muset  zavítat do seznamu nainstalovaných aplikací (Nastavení – Aplikace), najít výchozí aplikaci Launcheru, otevřít a zvolit možnost Vymazat výchozí nastavení. Po tomto kroku se nám po stisku tlačítka domů opět objeví nabídka pro změnu výchozího Launcheru.

Screenshot_2013-02-08-17-05-23

Naše tipy

2) Změna SMS aplikace může ušetřit čas i peníze

Stejně jako prostředí domácí obrazovky i aplikaci pro odesílání SMS můžeme v Androidu nahradit, respektive doinstalovat její alternativu, kterou zvolíme jako výchozí. A co nám to přinese? Některé aplikace nabízejí detailnější nastavení prostředí pro psaní SMS zpráv, dokážou využívat internetové SMS brány pro posílání SMS zdarma nebo také odstranit diakritiku z SMS, což znamená, že můžeme odeslat více znaků v jedné SMS a nemusíme si dávat pozor, zda píšeme háčky a čárky či nikoliv. Odesílání SMS z aplikace není žádný problém, ten může nastat až v momentě, kdy například v aplikaci Lidé zvolíme poslat zprávu SMS. Zde by na nás měla vyskočit nabídka s výběrem výchozí aplikace pro SMS a volba je na nás. Může se také stát, že už výchozí oznámení o přijatých zprávách používat nechceme, je ho tedy nutné vypnout v aplikaci Zprávy v nastavení, aby nám v notifikační liště nesvítila dvě upozornění na přijatou zprávu (jedno z  výchozí aplikace a druhé z doinstalované).

Screenshot_2013-02-08-17-56-28

Naše tipy

Nenásilnou formou, jak zajistit nezkracování SMS, je psát bez diakritiky rovnou nebo místo aplikace na SMS, která podporuje automatické ořezávání diakritiky, pořídit klávesnici s touto funkcí (například SlideIt).

3) Nenechávejte telefon úplně vybíjet a novou baterii neformujte

Ve třetím bodu se pokusíme vyvrátit dva zažité omyly – formování (formátování) baterie a hluboké vybíjení. Jistě si před lety vzpomínáte, že když jste koupili nový telefon, manuál (který všichni v té době samozřejmě četli) vás informoval o tom, abyste mobilní přístroj nabili, poté úplně vybili a tento proces 3× opakovali. To ovšem platilo u tehdejších baterií s technologií NiCd/NiMh, dnešní baterie (LiIon/LiPol) toto nepotřebují, ale co víc – tento postup jim škodí! Tím se dostáváme k druhému bodu, kterým je hluboké vybíjení. Spousta uživatelů se totiž snaží vydržet s baterií co nejdéle a schválně tak nabíjí akumulátor až při velmi nízké kapacitě, aby nespotřebovávali počet nabíjecích cyklů, které slibuje výrobce. To je ovšem veliký omyl, neboť tím baterii spíše škodíme a spotřebujeme více nabíjecích cyklů, než při častějším nabíjení baterie s kapacitou kolem 50 %. Navíc, pokud bychom baterii úplně vybili a poté nechali někde skladovat, může se akumulátor nenávratně zničit, neboť jeho napětí klesne pod kritickou úroveň.

4) Zjistěte, co nejvíce „šťaví“ baterii

Trápí vás nízká výdrž baterie? Pokuste se zjistit, co za tím stojí. V zásadě máme dvě možnosti – použít sledování využití baterie přímo v systému Android nebo sáhnout po aplikacích, které toho dokáží prozradit o dost více. První způsob je velmi jednoduchý a tuto možnost nalezneme v nastavení přístroje (Nastavení – Baterie, někdy může být položka skryta v Info o telefonu). Zde se dozvíme, co nejvíce vyčerpávalo kapacitu naší baterie a to včetně názvu aplikací.

Screenshot_2013-02-08-18-10-39

Občas se ale může stát, že nám tento přehled nestačí a pomocí něj nezjistíme viníka. Pak je potřeba sáhnout po speciálních nástrojích, které dokáží vypátrat více informací. Ty mohou zobrazit i systémové procesy, navíc uvádět jmenovité hodnoty spotřebované energie atp.

Screenshot_2013-02-08-18-10-23

Naše tipy

5) Ušetřete za přenesená data

Pojem FUP straší většinu českých uživatelů s mobilním internetem. Pod touto hrůzostrašnou zkratkou se skrývá omezení v počtu MB, které můžeme za měsíc stáhnout bez ztráty rychlosti připojení. Je proto žádoucí, abychom v případě tarifu s menším počtem volných MB data šetřili. Jak toho docílit? Hlavní ušetřená hodnota spočívá ve vhodné volbě prohlížeče. Pokud totiž používáte standardní internetový prohlížeč, data se stahují ve skutečné velikosti a během surfování po internetu můžeme stáhnout veliké množství dat. O dost lepší je použít prohlížeč Opera Mini, který je přímo dělaný pro české uživatele s nízkým FUP. Opera Mini totiž vámi požadované stránky nestáhne rovnou do vašeho přístroje, ale poručí nejprve serveru Opery, aby data pro váš přístroj zmenšil, a vy tak stáhnete podstatně menší objem dat, než je tomu v případě standardního prohlížeče, přitom stránky většinou svůj vzhled příliš nezmění.

064c158595ea67d7c7293e4c88b43fbf?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

6) Povyšte hudební přehrávač

Každý přístroj se systémem Android obsahuje hudební přehrávač. Ne vždy ovšem nabídne tolik možností a funkcí, kolik by uživatel potřeboval, a je nutné sáhnout po alternativním řešení. Předinstalovaný přehrávač například nemusí umět přehrávat ze složek, stahovat text písní, mít propracovaný ekvalizér atp. Nemusíme však zoufat, na Google Play je obrovská spousta přehrávačů a je velmi pravděpodobné, že si vybere každý.

mort

Naše tipy

7) Živá tapeta zkrášlí váš telefon, ale sníží výdrž

Pozadí domácí obrazovky je možné téměř u každého Launcheru změnit, což byla jistě jedna z prvních věcí, na kterou uživatel u svého nového přístroje přišel. Mnozí ovšem neví, že místo klasického statického obrázku podporuje Android také tzv. živé tapety. Co si pod tím představit? Pozadí plochy se změní v animaci, která může dokonce reagovat na váš dotyk prstu. Některé živé tapety jsou skutečně efektní, ale je potřeba si uvědomit, že oproti klasickému nehybnému obrázku v pozadí spotřebují znatelně více energie a zkrátí tak výdrž zařízení. Na Google Play se nachází obrovská spousta tapeta, do vyhledávání stačí zadat „Live Wallpaper„.

wallpaper

Naše tipy

8) Použijte telefon jako Wi-Fi přístupový bod k internetu

Spojení Wi-Fi Tethering zní sice pro neznalého uživatele jako něco, co čeho by se pouštět nechtěl, ale není to zdaleka takové tabu. Tento pojem představuje bezdrátové sdílení mobilního internetu přes Wi-Fi. Váš přístroj se jednoduše promění ve Wi-Fi přístupový bod s internetem, takže se k němu mohou připojit libovolná zařízení přes Wi-Fi. Kde toto využít? Například pro tablet, který nemá 3G modul, nebo pro notebook, když potřebujeme internet a nikde v okolí není žádná dostupná Wi-Fi síť. Systém Android má tuto možnost dávno v sobě a její zprovoznění je otázkou pár kliknutí. Problém je trochu v tom, že se přístup k této položce v nastavení může dost lišit podle použitého přístroje. Vždy však hledejme tuto možnost někde v nastavení bezdrátových sítí a u pojmu Tethering, Wi-Fi Hotspot atp. Před samotným spuštěním je ještě nutné nastavit zabezpečení vytvořené Wi-Fi sítě. Doporučujeme použít WPA šifrování a o něco delší heslo, než je jméno vašeho psa. Poté budete mít jistotu, že se do vaší sítě nikdo bez znalosti hesla nedostane.

android_prenosny_hotspot_krok04

9) Sledujte práva aplikací při instalaci

Dnes jsou uživatelé počítačů i mobilních přístrojů navyklí instalaci programů co nejvíce urychlit a text či volby při instalaci zcela ignorují. To se však může v případě systému Android vymstít, neboť hrozí nainstalování škodlivé aplikace. Jak takovou aplikaci poznat? Při každé instalaci vám systém Android zobrazí, jaká práva aplikace požaduje, a vy se podle toho můžete rozhodnout, zda aplikaci do zařízení nainstalujete. Tento krok vyžaduje logické přemýšlení, ale není to nic složitého – jestliže stahujeme například aplikaci Kalkulačka a ona si žádá práva odesílání SMS, bude něco shnilého ve státě dánském a aplikaci bychom vůbec neměli do zařízení instalovat, neboť je to velmi podezřelé a nejspíše se za touto na pohled nevinnou aplikací skrývá nějaká hrozba. Dobrým vodítkem při instalaci aplikace může být též počet stažení či hodnocení. Hodnota několika desítek tisíc stažení napoví, že tuto aplikaci před námi otestovala obrovská spousta lidí a je veliká pravděpodobnost, že kdyby v této aplikaci byla skrytá hrozba, někdo by ji odhalil.

Screenshot_2013-02-08-19-37-47

10) Sdílejte záložky z PC do mobilu

Prohlížení internetových stránek již patří ke zcela běžné činnosti na mobilních zařízeních. Občas by se ale hodilo, kdybychom měli záložky, které často používáme na stolním počítači, přístupné také v mobilním přístroji. To nemusí být vůbec problém! Používáte-li na PC jeden z trojice prohlížečů Opera, Chrome nebo Firefox, máte téměř vyhráno. Všechny tři prohlížeče totiž existují i v mobilní verzi a se synchronizací záložek nemají problém.

Chrome

Nejsnazší to mají nejspíše uživatelé prohlížeče Chrome, neboť stačí v obou prohlížečích vyplnit přihlašovací údaje vašeho Google účtu a záložky se automaticky sesynchronizují, aniž byste museli cokoliv instalovat. Prohlížeč Chrome je navíc v Androidu velmi rozšířený a v nových přístrojích již bývá dokonce předinstalován a je použit jako výchozí prohlížeč.

Screenshot_2013-02-08-21-01-51

Opera

Ten, kdo používá na stolním PC Operu, bude muset nejdříve vytvořit účet Opera Link (Synchronizace – Povolit synchronizaci). Po vytvoření účtu a navolení prvků, které se mají synchronizovat, je vše připraveno ke sdílení těchto položek s mobilním přístrojem. V Opeře Mobile či Opeře Mini na mobilním přístroji stačí v nastavení aktivovat Opera link, vyplnit přihlašovací údaje a položky se synchronizují.

Screenshot_2013-02-08-20-58-56

Firefox

I uživatelé oblíbeného Firefoxu musejí nejprve vytvořit účet, pomocí kterého bude synchronizace probíhat. V horní části okna Firefoxu klepněte na tlačítko Firefox (ve Windows XP zvolte nabídku Nástroje) a zde zvolte položku Nastavit Sync… Následuje proces vytváření účtu.

2012-07-07-12-37-00-97152e

Prohlížeč v telefonu je ještě potřeba spárovat s tím v počítači. To provedeme volbou Nastavit Firefox Sync na úvodní stránce Firefoxu, která nám vygeneruje kód pro přidání tohoto zařízení.

2012-02-10-16-45-52-af0767

Klepněte na tlačítko Domů (nebo do adresního řádku zadejte about:home), které vás přenese na domovskou stránku Firefoxu. Zde nás zajímá volba Sync ve spodní části obrazovky, pomocí které přidáme volbou Připojit nové zařízení náš mobilní přístroj. Zadáme dvanáctimístný kód z mobilního Firefoxu a potvrdíme. Tím by měla začít synchronizace mezi oběma prohlížeči. Celý návod naleznete zde.

2012-01-04-09-40-37-ac12f7

Závěr

I když se v případě bodů zmíněných v článku jedná o naprosto základní znalosti a většina pokročilejších uživatelů s nimi nemá problém, jsme přesvědčeni, že drtivé většině uživatelů, kteří si nově pořídili telefon či tablet s Androidem, může některý z bodů dělat problémy. Doufáme, že tyto uživatele článek pomůže nasměrovat.

Nepřehlédněte

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)