PowerTutor: Odhalte největší žrouty baterie

13. 1. 2011 6:00, autor:
Kategorie Aplikace

Ohodnoťte článek! 2

Jestliže potřebujete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na nízké výdrži baterie telefonu, pak je PowerTutor patrně nejlepším možným pomocníkem.

Baterie jsou v současnosti patrně nejslabším článkem chytrých mobilních telefonů. Jejich výdrž leckdy dosahuje hodnot v řádech hodin, takže není divu, že uživatelé hledají způsoby, jak prodloužit jejich život na jedno nabití (na toto téma jsme již publikovali článek Devět tipů, jak prodloužit výdrž baterie vašeho Androidu). Jestliže chcete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na krátké výdrži vašeho telefonu, měli byste vyzkoušet aplikaci PowerTutor.

Co je PowerTutor?

PowerTutor je aplikace pro telefony s Androidem, zobrazující spotřebu elektrické energie hlavními systémovými komponentami, jako jsou procesor, síťová rozhraní, displej a GPS přijímač. Je přitom schopný rozdělit naměřené výsledky mezi spuštěné aplikace, díky čemuž snadno odhalíte ty programy, které mají největší odběr.

Využití je samozřejmě více: například vývojáři mohou sledovat, jak se projeví změny v jejich aplikaci na energetické náročnosti. Podobně uživatelé mohou díky PowerTutoru zjistit, které programy mají nejvyšší spotřebu a jak jejich způsob používání telefonu zatěžuje akumulátor.

Rychlý přehled

Aplikace po instalaci a spuštění běží jako služba na pozadí a usídlí ve formě ikonky ve stavové liště. Nejrychleji se k ní dostanete rozbalením roletky, kde můžete jedním pohledem zjistit aktuální odběr telefonu v miliwattech. Po tapnutí se již otevře samotné okno programu, v jehož horní části jsou tři záložky.

K PowerTutoru se nejrychleji dostanete přes roletku

K PowerTutoru se nejrychleji dostanete přes roletku

Chart View ukazuje odběr hlavních systémových komponent v průběhu času. Sledovat můžete využití displeje, procesoru, Wi-Fi adaptéru, 3G, GPS a zvukového subsystému.

Graf odběru komponent v průběhu času

Graf odběru komponent v průběhu času

Pie View zobrazí koláčový graf, vyjadřující poměrný podíl jednotlivých komponent na aktuální spotřebě telefonu v poslední minutě (volitelně lze přes Menu-Time Span zvolit poslední hodinu, den a celý čas měření). Nejvýznamnější položkou patrně bude displej telefonu.

Koláčový graf s odběrem jednotlivých komponent

Koláčový graf s odběrem jednotlivých komponent

Poslední záložka Stat View prezentuje výsledky formou čísel. Zjistíte zde aktuální a průměrný odběr, jakož i napětí a teplotu baterie (pokud jsou senzory daného zařízení podporovány, což není případ LG Optimus One).

Informace o aktuálním a průměrném odběru, teplotě a napětí baterie

Informace o aktuálním a průměrném odběru, teplotě a napětí baterie

Posviťte si na aplikace

Ještě zajímavější a podrobnější pohled získáte po stisku tlačítka Zpět. Tím se dostanete do hlavního menu programu, které je sice z grafického hlediska zpracováno poněkud svérázně, nicméně svému účelu poslouží dostatečně.

Hlavní okno aplikace PowerTutor

Hlavní okno aplikace PowerTutor

Tip: přes Menu-Save log si můžete uložit výsledky do textového souboru (ukládají se na paměťovou kartu do kořenového adresáře.

Prvním tlačítkem Stop Power Profiler! můžete ukončit monitorování spotřeby. Jeho opětovným stiskem měření spustíte. Na tomto místě je vhodné podotknout, že PowerTutor také – jako ostatně skoro každá běžící aplikace – spotřebovává energii (během našeho testu se jeho spotřeba pohybovala kolem 3% z celkového odběru).

Nejzajímavější je tlačítko View Application Power Usage, skrze které se dostanete ke slibovanému přehledu všech běžících aplikací. Kromě ikonky a názvu v něm uvidíte jak dlouho daný program běží, kolik energie spotřeboval (v Joulech) a procentuální podíl na celkovém odběru. Čtyřmi tlačítky v horní části pak můžete filtrovat výsledky podle toho, jak daná aplikace z energetického hlediska využívala displej, procesor, Wi-Fi a mobilní data. Snadno tak například zjistíte, který program nejvíce zatěžuje Wi-Fi nebo procesor. Přes tlačítko Menu-Display type pak můžete zvolit, zda mají být programy v seznamu seřazeny podle aktuální, průměrné nebo celkové spotřeby. Další volba Menu-Time Span umožňuje výběr měřeného období – konkrétně za poslední minutu, hodinu, den, nebo za celou dobu měření.

Která aplikace nejvíce spotřebovává baterii?

Která aplikace nejvíce spotřebovává baterii?

Kliknutím na danou aplikaci se dostanete k zevrubným grafům, zobrazujícím její způsob využívání systémových prostředků.

Třetí tlačítko Display System Power Usage nás vrátí tam, kde jsme začínali – tedy k celkovým grafům s vyjádřením odběru jednotlivých komponent telefonu.

Co najdete pod posledním tlačítkem Help asi není nutné nějak podrobněji rozebírat – je zde jedna stránka se stručným popisem jednotlivých sekcí programu.

Vždy v obraze: widget na plochu

Aplikace přidává do systému widget, kerý si můžete vytáhnout na plochu. Má rozměry 4×1, přičemž ve třech polích si můžete nechat zobrazovat aktuální odběr, odhad výdrže akumulátoru, napětí baterie, její teplotu a zbývající procenta. Widgetů si samozřejmě můžete aktivovat více a v každém zobrazovat jiné informace.

Nastavení widgetu na plochu

Nastavení widgetu na plochu


PowerTutor: Widget na plochu

PowerTutor: Widget na plochu

Resumé

Jestliže potřebujete zjistit, které aplikace se nejvíce podílejí na nízké výdrži baterie telefonu, pak je PowerTutor patrně nejlepším možným pomocníkem. Nabídne velmi podrobné přehledy jak z celkového pohledu, tak až do úrovně jednotlivých aplikací a jimi používaných částí systému.

Informace o aplikace PowerTutor

Testovaná verze: 1.3.1 z 6. prosince 2010
Licence: freeware
Stránka programu: http://powertutor.org
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.edu-umich-powertutor-xmCm.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/powertutor/edu.umich.PowerTutor
Počet stažení dle AppBrain: 10 000 – 50 000
Hodnocení dle AppBrain: 3,55/5
Velikost aplikace v telefonu: 604 kB
QR kód:

QR kód aplikace PowerTutor

QR kód aplikace PowerTutor

Štítky:


Komentářů: 19 »

 • Uni

  Nerozeznává Desire Z a nezobrazuje spotřebuj BT, škoda. Snad v aktualizacích. Aplikace nicméně jede.

  13.1.2011 10:51 Zobrazit celý komentář
  0
 • tole

  Chcel by som sa spytat, preco mi nechce najst tuto aplikaciu na markete? Mam v845 a uz viac krat sa mi stalo, ze som nenasiel recenzovane aplikacie.

  13.1.2011 10:57 Zobrazit celý komentář
  0
 • Redaktor

  Karel Kilián

  To: tole
  Asi omezení ze strany vývojáře :( Na VF 845 jsem to také nenašel, stejně jako jiné aplikace. Podle mne je to tím, že vývojář nastaví v Android Marketu pro jaká rozlišení se má aplikace nabízet a VF tomu neodpovídá, tak se nenabízí :(

  13.1.2011 11:12
  0
 • Aahze

  to je divne ze pro v845 se nenabizy? kdyz wildfire ma stejne rozlyseni a tam to jde. Doufam ze jsem se nespletl

  13.1.2011 13:01 Zobrazit celý komentář
  0
 • Redaktor

  Karel Kilián

  To: Aahze
  Máte pravdu, rozlišení mají stejné.
  Pak je zvláštní, že se to na VF845 nezobrazuje (měl jsem ten samý problém).
  Možná tam lze nastavit ještě nějaké omezení, které z toho 845ku vyřazuje.

  13.1.2011 13:45
  0
 • tole

  Dik chlapi za odpovede, no je to skoda skoda, viacero app mi nevie najst. Budem musiet hladat alternativy.

  Majte sa.

  13.1.2011 13:58 Zobrazit celý komentář
  0
 • Josef

  Vývojář nastavuje pro jakou minimální verzi API je ta aplikace a pokud máte na 845 menší, vůbec se vám nezobrazí. Například pokud tam máte Androida 2.1 a aplikace je jen pro 2.2+.

  13.1.2011 14:55 Zobrazit celý komentář
  0
 • Redaktor

  Karel Kilián

  To: Josef
  Děkuji velice za vysvětlení!

  13.1.2011 15:41
  0
 • Lone Star

  „Na tomto místě je vhodné podotknout, že PowerTutor také – jako ostatně skoro každá běžící aplikace – spotřebovává energii (během našeho testu se jeho spotřeba pohybovala kolem 3% z celkového odběru).“
  Screenshot „Která aplikace nejvíce spotřebovává baterii?“ ukazuje u Power Tutor 26,6% (nejvíce ze všech zobrazených) :o

  Tak jak je to?

  14.1.2011 10:42 Zobrazit celý komentář
  0
 • Dekameron

  ha-ha..aplikácia, ktorá ukazuje, že ktoré programy kolko energie spotrebúvajú, a pritom táto aplikácia spotrebuje najviac :D to sa dalo čakaŤ. ale aspoň ak ju raz sustíte, tak sa pozrite, že ktorá aplikácia koľko spotrebúva, potom si to zapamatajte a viac túto palikáciu nespúšťajte :D :D no tak teda poriadne som sa zasmiala na tomto Lone Star :D

  19.1.2011 13:10 Zobrazit celý komentář
  0
 • Redaktor

  Karel Kilián

  Dekameron a Lone Star
  Je to tak, že screenshot byl pořízen jen několik minut po restartu telefonu, kdy v podstatě další aplikace ještě neměly šanci uzmout procenta ve svůj prospěch.
  Aktuálně například v tuto chvíli (asi tři dny po posledním plném nabití) ukazuje spotřebu 2,2%.
  Ty screenshoty berte jen orientačně – podstatné je to, co jsem napsal :)

  19.1.2011 13:17
  0
 • ullu

  zajímavá aplikace. Jistě ji vyzkouším.

  21.1.2011 12:34 Zobrazit celý komentář
  0
 • brzdic

  Velmy zaujímavé, urcite to vyskúsam. Este som o nicom takom nepocul

  8.2.2011 13:48 Zobrazit celý komentář
  0
 • Štěpán

  Aplikaci jsem taky nemohl stáhnout z Marketu ani AppBrainu. Ale fungoval mi přímý download ze stránek výrobce. Jen se musí povolit instalace z neznámých zdrojů… (SE X10 mini).

  7.3.2011 10:49 Zobrazit celý komentář
  0
 • Stanislav Bauman

  K té výdrži baterie – našel jsem zajímavý článek s žebříčkem telefonů s nejhorší výdrží, to je celkem síla – http://www.ictmanazer.cz/2011/11/ktere-smartphony-maji-nejhorsi-vydrz-baterie/

  18.11.2011 09:54 Zobrazit celý komentář
  0
 • Redaktor

  Karel Kilián

  To: Stanislav Bauman
  No, nevím… …baterka SGS2 sice není žádný zázrak, ale že by vydržela pouhých sedm hodin, to snad jedině, kdyby měl uživatel puštěnou i navigaci přes GPS, nebo celou dobu rozsvícený displej na max.. Jinak si to neumím představit a není podle mne reálné ji vydrancovat za 7 hodin „běžným použitím.“

  18.11.2011 12:31
  0
 • Registrovaný

  el.finito

  jen škoda, že spotřebu displeje ve skutečnosti neměří, ale dopočítává podle toho, jak je posunutý slider v nastavení.. To je ve většině případů zcela použitelné, ale nedávno jsem začal používat aplikace 3. stran pro nastavení jasu, protože systémové mi displej zbytečně přesvětluje. Jenže ty nepracují se systémovým nastavením, ale pouze ho ignorují a jas nastavují přímo.. Tím pádem když mám v nastavení jas na minimu a aplikace mi ho nastaví na max, tak Power tutor ukazuje, že spotřeba je na minimu.. :-(

  14.8.2013 09:42
  0

RSS (komentáře k příspěvku) TrackBack URL

Napsat komentář

Pokud se váš komentář nezobrazí ihned po jeho odeslání, kontaktujte nás prosím na info@svetandroida.cz (může za to filtr proti spamu).