Menu

Operátoři změnili zóny roamingu v Evropě: Mimo EU zaplatíte velké částky

Na konci článku ohledně zavedení EU Roamingu jsme psali o tom, že jak operátoři, tak i uživatelé budou hledat kličky, jak si více polepšit. Jedna změna proběhla ještě v den zavedení roamingu v EU bez příplatků. Změnili se totiž zóny roamingu v Evropě pro země, které nepatří do Evropského hospodářského prostoru.

EU roaming – druhá strana mince

Na razantní změny v cenách roamingu v evropských zemích mimo EU upozornil ve Tweetu Michal Blaha. Na dvou fotografiích můžete vidět informační SMS, která se odesílá při vstupu do jiného státu. Na prvním obrázku jde vidět zpráva z 1.4. 2017, kdy ještě bylo Švýcarsko v první zóně roamingu, společně s jinými zeměmi EU. Na druhé pak vidíte zprávu z dnešního dne, kdy už platí nařízení EU o zrušení příplatků.

Na první pohled si můžete všimnout brutálního cenového rozdílu, kdy například za 1MB dat zaplatíte 252 Kč. Je to způsobeno tím, že Švýcarsko bylo přesunuto do druhé zóny roamingu, takže patří do stejné kategorie jako třeba Čína nebo Egypt. To, že Švýcarsko patří do zóny 2 následně potvrdil Vodafone i na Twitteru. Podobně to ale není jen u Švýcarska, ale i dalších zemí Evropy, jako je třeba Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Albánie, Makedonie, Bělorusko nebo Ukrajina. Neplatí to pro Island, Norsko a Lichtenštejnsko, které sice nejsou v EU, ale patří do Evropského hospodářského prostoru.

Taková situace není jen u Vodafone, podobné rozdělení najdeme i u T-mobile a O2. Stačí, když například budete přejíždět přes Švýcarsko a krátký výlet vás může přijít velmi draho. Hovory se počítají v desítkách korun, SMS je zhruba za 10 Kč a 1 MB dat za zhruba 250 Kč. T-Mobile má například data “jen” za 75 Kč za 1MB, i tak se ale stále jedná o hodně velkou cenu.

Měl by v případě změny zóny roamingu v Evropě zakročit Český telekomunikační úřad?

Zdroj: twitter.com.

 

Komentáře

V6ak

v6ak 10

19.6.2017 20:52

Ne, ať ČTÚ nezasahuje, bylo by to vytloukání klínu klínem. Už teď je vidět, že regulaci se snaží operátoři řešit různě (zrušení roamingu u datových tarifů Vodafone, bonusová data na Slovensku snad u O2 nebo Orange atd., teď zvýšení cen v jiných zónách) a řešit každou takovou věc regulací by nebralo konce. Byla by to postupná cesta do centrálně plánované ekonomiky (naštěstí jen v jedné oblasti), což si někteří pamatují.

Trh by chtěl naopak uvolnit. Vstup nového operátora je poněkud obtížný.

Milan Kantor

19.6.2017 21:23

Mám T-Mobile. A Švýcarsko bylo vždy ve druhé zóně, stejně jako třeba USA. Takže volání bylo docela drahé už dříve. Jestli to je teď dražší, než v minulosti, to nevím. Ještě jsem tam nebyl po zrušení roamingu.

Jasson

19.6.2017 23:04

Úžasný jak všichni pořád řeší roaming, ale potraviny, které kupujeme jsou předražené a tak nekvalitní, že by to dobytek nežral a to nikoho nezajímá, ani evropskou komisi. Hlavně, že ušetříme 100,- Kč za tarif nebo roaming, ale utratíme tisíce za nekvalitní potraviny, které nám poškozují zdraví. HUUUURÁÁÁÁÁ

mrtva_zizala

20.6.2017 7:41

neuskodilo by mit moznost aktivace roamingu POUZE v EU… no proste kdo jede do švajcu si musi dat majzla. Opice na tyto zmeny maj zjevne narok, tak toho proste vyuzily. 4ty operator byt uz z principu nemuze, na jakych freq, by asi pusobil ? Tezkym zoufalcem je i SK 4ka, kdy kryje svou siti jen velka mesta a plati drahy pronajem v 2G siti konkurence. Pritom vlastni 2G nikdy mit nebude, jedina sance na globalni pokryti je v aukci 700Mhz.

Zbynek_trnka

Wulfher 6

20.6.2017 7:47

to Jasson: ale pro lepší potraviny si můžeš zajet do Německa, Rakouska nebo Polska tak jak to dělá spousta lidí. Já taky jednou za měsíc vezmu auto a jedu do Říše na nákup, stačí nebýt líný, ale zkus si zajet do Polska a vzít si tarif. Pokud nebydlíš v Polsku, nebo nemáš kamaráda poláka co si ho vezme na sebe tak máš smůlu. Nehledě na to, že ho po několika měsících budou otravovat jak to že je furt v ČR. A ohledně nekvalitních potravin – když je nebudou lidi kupovat tak je výrobce nebude prodávat to je jednoduchý, ale to víš Kaufland to hodí do slevy a lidi jak ovce se o to poperou.

Jasson

20.6.2017 8:58

To: Wulfher: Proč bych měl jezdit někam do zahraničí nakupovat, asi si to trochu srovnej v hlavě, snad to není o nakupování, ale o nastavení zákona o kvalitě výrobků, které se u nás prodávají. Kolik projedeš na ty nákupy a kolik to stojí času? To asi pak nemusím řešit 100,- měsíčně na tarifu. Žiju v ČR, tak chci kupovat kvalitní výrobky v ČR a to by mělo být prioritou vlády a celé EU, aby tu byla zaručena kvalita pro všechny stejně. A ne nás řadit někam jako východní blok (odpad), kam se může dovážet to nejhorší za cenu kvalitního výrobku.

Abkraka_a

AlešA 5

20.6.2017 9:44

Ne je to přesně o tom že člověk koupí sýr za 11kc místo za 58, dokud bude minimální mzda 10k? Tak se nic nezmění protože plno lidí (máma 2deti 7 nájem 3ka zbyde) nákupu levné nekvalitní věci.. Sám kupuju kvalitní věci a proti nekvalitním promiň cca 24k za měsíc kdezto ty samé nekvalitní koupím ta 8….
Ale to je úplně OT!
Roaming jako VDF oneNet zákazník neznám, všude platila sazba jako v čr, data mám neomezená bez fup, volání taky jen mms 5kc? Za mě spokojenost už 7let;) co platím 199do roku 2015-329kc

Zbynek_trnka

Wulfher 6

20.6.2017 12:36

to Jasson: já to mám v hlavě srovnaný stejně jako tisíce jiných lidí co jezdí nakupovat mimo ČR tak je mi jasný, že a se u nás příštích 20let nic nezmění. když koupíš v Říši za cca 2000Kč tak ten samý nákup v ČR tě vyjde na cca 2500 Kč někdy i na víc záleží na tom co kupuješ. Např. svetr v HMku v ČR 599,- a v DE ten samý svetr 499,- konzerva pro kočky v českém DMku 19,90Kč a v DE ta samá za 9.50Kč, marmeláda v ČR Lidlu 39.90Kč a v DE Lidlu ta samá za 0.99 euro (27Kč) a takhle můžu pokračovat do nekonečna. Jestli chceš kvalitní levné potraviny tak se odstěhuj nebo si pro ně musíš zajet a nebo si je vypěstuj. U nás lze kvalitní potraviny také koupit, akorát si je řádně zaplatíš. My co nemáme tolik peněz si pro ně zajedem do okolních zemí.
Nebo kandiduj a zkus to změnit. Já se snažím ze zásady utratit všechny prachy mimo ČR. Prostě si na to zvykni, že jsme specifická země a máme specifické požadavky na kvalitu a služby. Na stát se tady vtom nespoléhej, ten tu není pro tebe a pro tvé zájmy za 20 let po sametu už sis toho mohl všimnout. Když se ti to nelíbí kandiduj a zkus to změnit, budu ti držet palce a možná ti dám i svůj hlas při volbách. Do té doby Německo rádo uvidí mě v ČR vydělané peníze :-)

Zap

Zap46 0

20.6.2017 16:24

to Jasson: preco by na android portaly mal niekto riesit kvalitu potravin?

Jasson

20.6.2017 22:42

Jen jsem chtěl poukázat na to, jakými malichernostmi se pořád všichni zabýváme, ale neřešíme to co je pro všechny podstatně důležitější, ale to bych se snažil marně. Je úžasné, jak málo stačí k tomu, aby vláda a celá EU odvedla pozornost od podstatnějších věcí a všichni jsou spokojení jako děti co dostanou bombón. Nekandiduju, ale alespoň se snažím poukazovat na podstatné věci, kde se dá, a ne jen plakat a čekat jako to dopadne, snad to jednou lidem na podobných fórech dojde…

Tohle nemělo být o řešení kvality potravin…

S.kadlec81

s.kadlec81 -7

21.6.2017 1:20

Ty tři trapný mega zloději si můžou ty svoje ceny nastavit jak chtějí. Bez nich se už člověk dávno venku obejde a jejich SIM kartu může nechat doma v šuplíku pokud ji vůbec má. Já je nepoužívám ani v ČR. Z mých peněz neuvidí ani prd pokud nebudou mít nic zajímavého. Virtuálové mají nabídky mnohem zajímavější.

RSS (komentáře k článku)