TOPlist

Roaming v EU se ruší: Změní se hned několik věcí

Roaming v EU

Od dnešního dne začíná platit regulace Evropské unie ohledně roamingu. Operátoři Vodafone a T-Mobile již příplatky zrušili v neděli. Roaming O2 se ruší v dnešní den. Ve zkratce to znamená, že za roaming v EU nepřiplácíte nic. Volání, SMS, MMS a data se účtují za ceny, které máte v České republice.

Roaming v EU za stejné ceny jako v ČR

Tato novinka platí pro všechny země Evropské unie, včetně Velké Británie. K těmto zemím operátoři přidávají ještě Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Jak si můžete všimnout na mapě Evropy, Švýcarsko, Albánie nebo Černá Hora nepatří do Evropské unie a stejně tak na ně neplatí výjimka, jako třeba na Island. Pokud tedy budete projíždět těmito státy, tak se připravte na to, že Roaming zde platí v plné výši podle zóny, kterou určil operátor a hodně se vám používání mobilních služeb prodraží.

mapa roaming EU

Pokud máte například předplacené karty s volnými jednotkami. Tak je v EU využívat nemůžete. V takových případech platíte ceny, jak kdybyste volali nebo posílali SMS/MMS do cizí sítě v ČR. Informace o roamingu můžete také najít na stránkách operátorů – Vodafone, O2, nebo T-Mobile.

Pozor na volání z ČR

Hodně častá otázka se spuštěním Roaming v EU je to, jak to bude s voláním z České republiky do států EU. Bohužel se v tomto případě nejedná o roaming, takže se na něj regulace EU nebude vůbec vztahovat. Při volání z ČR do států EU se využívá tzv. mezinárodní volání, které má vlastní sazby.

roaming3

Jak to je s nákupem SIM karet z jiné země?

Nejednoho určitě napadlo, že se zrušením příplatků za Roaming si zajedou za hranice koupit si SIM kartu a budou využívat například levné polské mobilní služby. Sice to jde, ale není to tak jednoduché a navíc operátoři mají dovoleno v případě zneužití zvýšit cenu. Pokud tedy budete během čtyř měsíců se SIM kartou mimo domovský stát alespoň dva měsíce, operátor vám nejdříve pošle upozornění, abyste dodali vysvětlení. Pokud budete i nadále mimo domovský stát, ze kterého je SIM karta, tak zavede příplatky, ve výsledku už by se nejednalo o tak výhodný nákup. Dá se ale očekávat, že lidé i operátoři budou v následujících týdnech a měsících hledat kličky, kterým se budou snažit nařízení obejít.

Budete tento rok využívat na dovolené více mobilní služby?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)