Menu

Roaming v EU se ruší: Změní se hned několik věcí

Od dnešního dne začíná platit regulace Evropské unie ohledně roamingu. Operátoři Vodafone a T-Mobile již příplatky zrušili v neděli. Roaming O2 se ruší v dnešní den. Ve zkratce to znamená, že za roaming v EU nepřiplácíte nic. Volání, SMS, MMS a data se účtují za ceny, které máte v České republice.

Roaming v EU za stejné ceny jako v ČR

Tato novinka platí pro všechny země Evropské unie, včetně Velké Británie. K těmto zemím operátoři přidávají ještě Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Jak si můžete všimnout na mapě Evropy, Švýcarsko, Albánie nebo Černá Hora nepatří do Evropské unie a stejně tak na ně neplatí výjimka, jako třeba na Island. Pokud tedy budete projíždět těmito státy, tak se připravte na to, že Roaming zde platí v plné výši podle zóny, kterou určil operátor a hodně se vám používání mobilních služeb prodraží.

mapa roaming EU

Pokud máte například předplacené karty s volnými jednotkami. Tak je v EU využívat nemůžete. V takových případech platíte ceny, jak kdybyste volali nebo posílali SMS/MMS do cizí sítě v ČR. Informace o roamingu můžete také najít na stránkách operátorů – Vodafone, O2, nebo T-Mobile.

Pozor na volání z ČR

Hodně častá otázka se spuštěním Roaming v EU je to, jak to bude s voláním z České republiky do států EU. Bohužel se v tomto případě nejedná o roaming, takže se na něj regulace EU nebude vůbec vztahovat. Při volání z ČR do států EU se využívá tzv. mezinárodní volání, které má vlastní sazby.

roaming3

Jak to je s nákupem SIM karet z jiné země?

Nejednoho určitě napadlo, že se zrušením příplatků za Roaming si zajedou za hranice koupit si SIM kartu a budou využívat například levné polské mobilní služby. Sice to jde, ale není to tak jednoduché a navíc operátoři mají dovoleno v případě zneužití zvýšit cenu. Pokud tedy budete během čtyř měsíců se SIM kartou mimo domovský stát alespoň dva měsíce, operátor vám nejdříve pošle upozornění, abyste dodali vysvětlení. Pokud budete i nadále mimo domovský stát, ze kterého je SIM karta, tak zavede příplatky, ve výsledku už by se nejednalo o tak výhodný nákup. Dá se ale očekávat, že lidé i operátoři budou v následujících týdnech a měsících hledat kličky, kterým se budou snažit nařízení obejít.

Budete tento rok využívat na dovolené více mobilní služby?

 

Komentáře

pan_cerny

15.6.2017 12:54

Podle mapy v clanku se to nevztahuje na Chorvatsko?

80

15.6.2017 12:54

Chorvatsko na mapě není označeno schválně a nebo se jedná o chybu v grafice?

Tomovefc

tomovefc -1

15.6.2017 12:57

Jsem na Slovensku a funguje to. :-)

Daevis

David TrlicaRedaktor 24

15.6.2017 13:01

Omlouváme se, jednalo se o chybu. V Chorvatsku to platí také, obrázek byl opraven.

malytenky

15.6.2017 13:01

Měl jsem za to, že Chorvatska se roaming v dobrém týká taky…….. Hergot chlapi, aspoň trošku zodpovědnosti při psaní článku a ověřit info, když už něco plodím mezi lid….

Synus

Synus 0

15.6.2017 13:25

Jedu letos do Řecka a vezu si sebou svých 30GB FUP. Co dodat. PARÁDA!!! ;o)

LufyCZ

15.6.2017 16:06

Takže rozhodnuto, můj další telefon bude Dual SIM. První simka normální a drůhá, zahraniční na data (kterou můžu jednoduše recyklovat každé 4 měsíce)

Милан4еха

15.6.2017 16:19

Takže stačí sehnat firmu, která ti napíše pracovní dohodu a důvod pro operátora je na světě.

Zed_cz

zed_cz -1

16.6.2017 8:32

Volání v roamingu za domácí ceny. To ale znamená že pokud jsem na SK a volám na SK číslo tak volám za “drahou” domácí sazbu, že jo?

Zed_cz

zed_cz -1

16.6.2017 9:33

….. á tak ne. Ověřoval jsem u operatéra a bylo by to “zdarma” v rámci neomezeného volání

Enterjan

16.6.2017 13:47

A jak je to prosím s v tomto případě: volám z české sim z Česka na českou sim např. do Německa nebo jiného státu v EU?

Daevis

David TrlicaRedaktor 24

16.6.2017 13:58

@Enterjan

V takovém případě platíte stejné ceny jaké máte za volání v Česku.

Radeg

radeg 20

16.6.2017 20:33

@Enterjan:
I na Severní pól kdyby to bylo tak pořád jako z ČR do ČR. Případné zvýšené náklady, pokud jsou, platí volaný. Na tom se regulaci NIC nemění.

Sagitarius

sagitarius64 0

18.6.2017 17:20

No, jak tak teď koukám na web O2, tak s náma kráááásně vy**dali, a hovory v EU ted vyjdou podstatně dráž, než před regulací. Citace z webu:
“V rámci zóny EU voláte, posíláte SMS a MMS i surfujete po internetu jako byste byli v ČR.”
Takže když budu na Slovensku, kam často jezdím, a budu volat taky na Slovensko, budu “volat jako bych byl v ČR”, tedy mezinárodní hovor z ČR do SR. Úžasný.
Mě bylo hned jasný, že si nějakou kličku najdou. Nezklamali. Budou nás škubat ještě víc, než púřed zrušením roamingu.

kluzo

19.6.2017 13:38

@Enterjan
Z Česka do Německa na českou sim jsi platil i teď jako bys volal po Česku. Nemůžeš platit za to, když nevíš, že je dotyčný mimo Česko. Jediný rozdíl byl ten, že ten v Německu platil za přijímaný hovor spojovací poplatek, případně dříve i minutovou sazbu.

kluzo

19.6.2017 13:40

sagitarius64
Takhle to bylo doposud stále i s roamingem. Nezměnilo se nic. Roaming je něco jiného.

Sagitarius

sagitarius64 0

19.6.2017 16:31

kluzo:
Seš tak nějak mimo. Když jsem na Sovensku, jsem v zahraničí- v roamingový zóně. A když volám slovákům, tak nechápu, co by to podle tebe mělo být, když ne roaming.

Sagitarius

sagitarius64 0

19.6.2017 16:53

Oprava: Chtěl jsem napsat “Jsem tak nějak mimo”.
Prostě to nechápu. Co tedy zrušili, když stejně nemůžu na Slovensku volat?

kluzo

19.6.2017 22:02

sagitarius64
dám ti příklad… Máš CZ simku a jsi kdekoli v EU (+ Island, Lichtenštejnsko, a nevím, co ještě) tak voláš a přijímáš hovory za stejné peníze jako bys byl v ČR. Kdysi ti účtovali spojovací poplatek a byly ty hovory dražší. Tohle už je zrušené a platíš stejně jako bys byl doma. Ale když jsi v ČR a voláš na slovenskou simku (ať už je kdekoli) voláš dráž (podle tarifu) je to volání do zahraničí. Tedy i na slovenské simky voláš jako bys byl doma, tedy dráž než na české. Takže když budeš na Slovensku s manželkou, oba budete mít CZ simky, budete si volat jako doma. Dříve bys platil sestavovací poplatek, vyšší sazbu a manželka by platila taky poplatek a i nějakou sazbu, i když hovor přijímala. Kamarádovi Slovákovi, pokud bude mít SK simku budeš volat jako na Slovensko, i kdyby byl v ČR nebo v Chorvatsku a ty třeba v ČR, Chorvatsku nebo na Islandu.
Dnes v EU už je jedno, kde jsi když voláš nebo přijímáš hovory, rozhodující je jakou máš simku ty a jakou volaný. Asi to neumím lépe vysvětlit :-)

Sagitarius

sagitarius64 0

20.6.2017 20:13

Jo dík, už to chápu :-)

Kulichoid

kulichoid 92

22.6.2017 11:15

Moc teda nevidím důvod, proč by operátor měl zákazníkovi zvedat ceny za to, že využívá jeho simku v zahraničí. Vždyť pro operátora je to výhodné, když bude mít čím dál více zákazníků, ať už se jeho simky užívají kdekoliv. Leda že by se všichni evropští operátoři dohodli na tom samém postupu a již si nekonkurovali. :-)

_9649

6.7.2017 10:58

Ahoj. Uvažuji o nějakém Polském operátorovi. Co jsem s díval tak ty ceny třeba u PLAY jsou naprosto jinde.
Vyplatí se to když budu volat na české simky? Ještě je tu ta věc s domovským státem.

RSS (komentáře k článku)