TOPlist

Varování: Kdokoli, kdo zná vaše číslo, vám může zablokovat WhatsApp

zablokování WhatsApp účtu telefonní číslo

Populární komunikátor WhatsApp má významnou bezpečnostní slabinu. Několika nezávislým analytikům se podařilo přijít na způsob, jak se dá zablokovat účet uživatele pouze díky znalosti jeho telefonního čísla. Jak je to možné? Jsou k tomu potřeba dva zásadní kroky a hlavní úlohu v nich hraje podpora této služby. Zablokování WhatsApp účtu přes telefonní číslo přitom opravdu není složité. A je aplikovatelné na většinu lidí.

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger

V prvním kroku stačí skutečně jen telefonní číslo nebohého uživatele – poškozeného. Při pokusu o přihlášení do WhatsApp účtu spojeného s daným číslem útočník narazí na dvoufázové ověření přes SMS kód. K němu přístup nemá, ale přesně to je pointou tohoto nekalého triku. Po několika nepovedených pokusech totiž dojde na dvanáctihodinové pozastavení odesílání ověřovacích SMS. V ten moment přichází krok číslo dvě.

whatsapp ukonci podporu starsim telefonum

Jakmile je přihlášení k účtu tímto způsobem paralyzované, má útočník možnost z libovolné e-mailové adresy nahlásit, že došlo k odcizení mobilu či zrušení čísla. A že má být celý inkriminovaný účet deaktivován. Bylo potvrzeno, že WhatsApp toto zablokování účtu s ohledem na údajně zrušené či odcizené telefonní číslo skutečně provádí. Nicméně náprava prý doposud nepřichází a těžko říct, jestli vůbec přijde. Podpora tohoto komunikátoru zatím radí, že si mají lidé k účtům přidávat do informací právě i e-mailovou adresu, která je pak případně pro podobné účely využívána. Je to ale dostatečné řešení celého problému?

zablokování WhatsApp účtu telefonní číslo příkladTelefon poškozeného a telefon útočníka

Upozornění na závěr: Pokud u vašeho WhatsApp účtu zaznamenáte nějaký podivný výskyt žádostí o opsání kódu z SMSky nebo blokaci možnosti přihlášení, dost možná jste se stali terčem tohoto útoku. V takovém případě je určitě vhodné do kontaktních údajů zařadit i zmíněnou e-mailovou adresu za účelem bezpečnějšího dvoufázového přihlášení (které jsme vám mimochodem nedávno ukázali k Facebook aplikaci). Uvidíme, jestli vývojáři aplikace WhatsApp ještě nějak lépe systematicky zareagují.

Jaké údaje máte nastavené ve WhatsAppu?

Zdroj: apolice

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)