TOPlist

Jak si na Facebooku zapnout bezpečnější dvoufázové přihlášení?

Facebook dvoufázové přihlášení ověření

2FA (two-factor authentication), česky dvoufaktorové či dvoufázové ověřování, přihlašování nebo úplně doslovně autentizování. Ať už budeme této bezpečností funkci říkat jakkoli, jde o velmi důležitý prvek v rámci ochrany online účtů či při jiných elektronických operacích. V čem spočívá? V tom, že vás kromě hesla daná služba dodatečně poprosí například i o zaslaný kód, kliknutí na vygenerovaný odkaz či biometrický údaj. Významné webové stránky a aplikace, které pracují s uživatelskými daty či jiným citlivým obsahem, už se bez něj v dnešní době neobejdou. Největší sociální síť světa na tom není jinak a my si nyní ukážeme, jak se dvoufázové přihlášení alias ověření provádí konkrétně v Android aplikaci Facebook.

Facebook a dvoufázové přihlášení / ověření

Stejně jako mnohé jiné platformy má i největší globální sociální síť 2FA na dosah ruky v nastavení. Ale zatímco například banky či jiné finančních instituce a jejich nástroje dva prvky ověřování vyloženě vynucují, Facebook patří mezi služby, které tuto možnost nabízejí jako dobrovolnou. Pokud ji tedy chcete zapnout, je potřeba to udělat manuálně. Není to vůbec složité, mrkněte se na postup.

Vícefázové ověření

Vícefázové ověření (též vícefaktorové, anglicky multi-factor authentication) je v informatice proces, pomocí kterého se uživatel může bezpečně přihlásit k webové stránce nebo aplikaci tím, že při autentizaci poskytne dva nebo více důkazů (faktorů) potvrzujících jeho identitu: znalost (něco, co ví pouze uživatel), vlastnictví (něco, co má pouze uživatel) a charakteristika (něco, čím je pouze daný uživatel). Vícefázové ověření chrání uživatele před krádeží digitální identity (osobních údajů, peněz nebo jiného majetku).

Jak na to?

  1. Zapněte aplikaci Facebook
  2. Klikněte na hamburger menu (tři vodorovné čárky) vpravo nahoře
  3. Sjeďte dolů a otevřete Nastavení a soukromí
  4. Klepněte na Nastavení
  5. V sekci Zabezpečení klepněte na Zabezpečení a přihlašování
  6. Najděte a otevřete položku Použít dvoufázové ověření
  7. Vyberte si jednu z nabízených variant a dokončete její nastavení

Kromě toho, že můžete tímto způsobem váš účet lépe zabezpečit, máte možnosti mít i lepší přehled o případných pokusech o jeho ovládnutí. Více informací o tom, jak na sociální síti Facebook dvoufázové přihlášení alias ověření funguje, najdete i v oficiální nápovědě. Zapnutí 2FA je obecně velmi dobrý nápad, který byl před pár dny umocněn informacemi o úniku dat z Facebooku. To nemělo za následek přímo prolomení přístupů k účtům, ale hrozba následných „phishingových“ útoků už s ním úzce souvisí.

Kde všude máte zapnuté 2FA?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)