YouTube vám smaže videa. Zmizí tisíce kanálu porušující nové podmínky

YouTube - omezení obsahu

V poslední době se hodně mluví o změně evropského YouTube v souvislosti s článkem 13, který bude mít za následek výrazné omezení obsahu. Společnost teď sama přišla s odvážným krokem, který má za cíl odstranit jakoukoliv diskriminaci nebo nadřazenost ve videích. S moderováním obsahu začne YouTube v následujících dnech. Pokud bude tato pravidla kdokoliv porušovat, může mu být jednoduše smazán celý kanál.

V prohlášení YouTube stojí: “Otevřenost platformy YouTube pomohla kreativní přístup k informacím. Je naší odpovědností chránit obsah a zabránit, aby byla naše platforma využívána k podněcování nenávisti, obtěžování, diskriminaci či násilí.”

YouTube má tři zásady, proč mazat videa

Moderování obsahu bude prováděno třemi způsoby. V první řadě YouTube odstraní nacisty a jiné extremisty, kteří obhajují segregaci na základě věku, pohlaví, rasy, náboženství, sexuální orientace atd. Kromě toho zakáže YouTube v Indii separovat lidi na základě kastovního systému, chudí tak zjednodušeně řečeno budou na stejné úrovni jako bohatí. Uživatelé také nebudou smět zveřejňovat jakákoliv videa obsahující násilí.

YouTube - moderování obsahu

YouTube bude nově bojovat také proti falešným informacím, když zavede pravidla “obsahu na hraně a škodlivých dezinformací”. Stále méně (a časem úplně) bychom tak měli vídat třeba reklamy na zázračné hubnoucí léky nebo zpravodajské fake news. YouTube chce naopak stále více doporučovat kanály velkých stanicí jako je Fox, CNN aj. Třetím a posledním způsobem bude zamezení monetizace u kanálů, které pravidla opakovaně poruší. Takoví uživatelé by potom nemohli do videí vkládat reklamy ani využívat službu Super Chat.

Omezování obsahu na YouTube už do roku 2017

První kroky provedl YouTube už před dvěma lety, kdy začal zobrazovat varování před extrémnímy videi. Aby to ale nevypadalo, že dělá platforma všechyn změny z vlastní iniciativy. Řada zemí vydala omezující zákony, které k tomu YouTube politicky tlačí. Podle nich totiž nedokázala platforma zavčasu identifikovat březnové útoky na dvojici mešit v novozélandském městě Christchurch. Mezitím zjistilo New York Times, že pokud někdo sleduje sexuální obsah, doporučují mu algoritmy YouTube videa, v nichž jsou osoby v plavkách.

Zdroj: verge.com,

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)