YouTube prý ignoruje preference uživatelů ohledně doporučení

YouTube doporučení obsahu algoritmus ignorace výzkum

Jedním z nejefektivnějších nástrojů, kterými streamovací služby či sociální sítě udržují své uživatele neustále ve stavu zvědavosti a ochoty konzumovat další videa, fotky či jiné příspěvky, je automatické doporučení obsahu. Svůj vlastní algoritmus má v tomto ohledu samozřejmě také YouTube. A podobně jako ostatní služby i největší videoportál světa nabízí uživatelům možnost označit nezajímavý doporučený obsah tak, aby ho bylo méně. Jenže jak nedávný výzkum ukazuje, toto filtrování YouTube velkou měrou úplně ignoruje.

YouTube
YouTube

Jelikož se analytici z Mozilla Foundation domnívali, že v této oblasti YouTube své údajné třídění doporučení dle preferencí uživatelů skutečně dost fláká, rozhodli se udělat masivní test. Vlastní nástroj RegretsReporter nechali označit asi 500 milionů videí tlačítky jako “Nezajímá mě” nebo “Nedoporučovat kanál” a současně nechali některé videa neoznačená pro další porovnání. Výsledky jsou hodně překvapivé.

YouTube doporučení výzkum Mozilla Foundation statistiky

Zatímco tlačítko “Nedoporučovat kanál” snížilo objem daného obsahu o 43 %, ostatní volby se dočkaly změny méně než z třetiny. Odstranění z historie sledování utlumilo obsah o 29 %, tlačítko “dislike” o 12 % a volba “Nezajímá mě” dokonce jen o 11 %. Tak se zdá, že stejnou volbu YouTube aplikuje na zpětnou vazbu od uživatelů.

Jak často takto označujete videa?

Zdroj: 9to5

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)