Yahoo má obrovský problém: Byla odcizena data půl miliardě uživatelů

yahoo-unik-dat

Podle oficiálního oznámení společnosti Yahoo, ukradli státem podporování hackeři informace o asi půl miliardě uživatelů. Jedná se tak o největší veřejně známý únik dat v historii.

Útok na Yahoo se odehrál již před dvěma lety

Útok proběhl již v roce 2014, společnost ji ale teprve až nyní zveřejnila. Už i FBI potvrdila, že se zapojila do vyšetřování. Ukradnout měli hackeři jména, emailové adresy, telefonní čísla, data narození, nešifrované bezpečnostní otázky a odpovědi a v poslední řadě také zašifrovaná hesla. Údaje o kreditních kartách zůstaly nedotčeny, potvrdila společnost.

Yahoo věří, že za útokem stojí státem podporovaní hackeři. Která země by to ale měla být, neřekli.

První informace prosakovaly již v srpnu

Zprávy o velkém úniku dat se poprvé objevily v srpnu, kdy se hacker známy jako “Peace” pokoušel prodat osobní informace o 200 milionech majitelů Yahoo účtů. Nakonec se ukázalo, že únik dat byl mnohem větší, než 200 milionů lidí. Yahoo doporučuje okamžitě změnit heslo, pokud jste to od roku 2014 ještě neučinili.

Naštěstí nebyly ukradeny platební údaje a hesla byla zašifrována, což je dobře. I tak to vyvolává mnoho otázek.

yahoo-446971_1280

Proč útok Yahoo neoznámilo dříve?

Rychlostí informací jsme se vrátili zhruba tak do středověku. Možná ještě více otázek vyvolává chování Yahoo, než samotný útok. Proč trvalo tak dlouho, než Yahoo informovalo své uživatele o bezpečnostní hrozbě? Státem podporované útoky jsou obvykle politické, nikoli kvůli finančnímu zisku. Tak proč se údaje prodávaly online? Jaké jsou tedy důkazy, že byl útok podporován státem? Proč Verizon nevěděl o útoku, když většinu portálu převzal za 4,8 miliardy dolarů?

Největší úniky uživatelských dat v historii

  • MySpace – 359 milionu účtů
  • LinkedIn – 164 milionu účtů
  • Adobe – 152 milionu účtů
  • Badoo – 112 milionu účtů
  • VK – 93 milionu účtů

Jak jde vidět, CEO společnosti Marissa Mayerová má co vysvětlovat. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o její hřebíček do rakve v pozici CEO. O jejím konci na postu generálního ředitele se mluví delší dobu, a to hlavně kvůli nevýhodně uzavřeným obchodům, když se k tomu nyní přidá největší únik dat uživatelů v historii…

Verizon o úniku dat nevěděl

V červenci byla většina Yahoo prodána telekomunikačnímu gigantovi Verizonu, za neuvěřitelných 4,8 miliardy dolarů. K transakci má nicméně dojít až na počátku příštího roku. Verizon ale potvrdil BBC, že se o útoku dozvěděl během posledních dvou dnů a že měli omezené informace. Následně dodali, že nyní nejsou v pozici, aby mohli situaci dále komentovat. Díky tomu si může Verizon vyjednat lepší cenu, nebo případně od smlouvy úplně odstoupit.

Nikki Parkerová, vice prezidentka bezpečnostní firmy Covata řekla, že Yahoo nyní bude pod intenzivní kontrolou ze stran tajných služeb, regulačních orgánů, médií a veřejnosti. Musí se nyní plně soustředit na řešení problému. Nezačali ale vůbec dobře díky tomu, že to drželi pod pokličkou dva roky.

“Je to skutečně znepokojující, že takhle obrovský únik dat byl utajován takhle dlouhou dobu,” říká profesor Alan Woodward. “Překvapující je i to, že veřejné prohlášení trvalo takhle dlouho,” dodal. Evidentně jde vidět, že ne všechny společnosti se poučily z toho, že včasné oznámení je lepší, i když by se mělo časem revidovat a aktualizovat.

Co říkáte na to, že Yahoo zveřejnilo informace o útoku až po dvou letech?

zdroje: bbc.com, reuters.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)