TOPlist

Xiaomi hodinek řady Watch S1 se musí konkurence bát (recenze)

Xiaomi Watch S1 Watch S1 Active recenze hodinky

Společně s telefony řady Xiaomi 12 představila čínská společnost před několika týdny také dvoje nové chytré hodinky. Na loňský úspěch modelu Mi Watch se pokoušejí navázat Watch S1 a Watch S1 Active, v mnoha ohledech identické smartwatch, které se liší jen v pár drobnostech a také cenou. Z pohledu designu, použitých materiálů a také cenovek je jasné, že byly inspirací například velmi populární hodinky od Huawei. Je to špatně? A jak si tyto Xiaomi kousky vedou v ostatních ohledech? Mrkněte do recenze…

Recenze Xiaomi Watch S1 a Watch S1 Active

Obsah balení

To, co se nachází v krabičkách Watch S1 a Watch S1 Active, je jednou mála věcí, která odlišuje tyto hodinky jedny od druhých. Sportovněji laděná varianta Active je rovnou vybavená umělohmotným řemínkem a ten je také jediný, který v balení najdete. Více prémiové Watch S1 mají nasazený řemínek kožený a alternativní umělohmotný je schovaný v boxu pro případnou výměnu.

Druhý podstatný rozdíl je v nabíječkách. V případě klasické verze jde o puk pro bezdrátové nabíjení, zatímco levnější hodinky Active s sebou mají pouze nabíječku s fyzickými konektory. Malou výhodou bezdrátové nabíječky je kromě modernější formy dobíjení energie i fakt, že na sobě nemá napevno připevněný kabel, ale disponuje USB-C konektorem. Je tedy mnohem menší problém si u ní poradit s případnou vadou na kabeláži.

Velmi povědomý design

Jak už jsem zmiňoval, v otázce designu si Xiaomi vůbec nelámalo hlavu nad nějakou větší originalitou a vsadila na osvědčené materiály a tvary. Oboje hodinky mají kulatý displej a dvě tlačítka na pravé straně, přičemž ta slouží pouze pro stisk a nikoli ovládání otáčením. Model Watch S1 jako by v zrcadle zkoušel odrážet Huawei Watch GT 2 nebo Amazfit GTR 3, přičemž se chlubí skutečně odolným safírovým sklíčkem a nerezovým tělem.

Xiaomi Watch S1 Active mají trochu originálnější vzhled díky mírně vystouplému a na čtyřech stranách prolisovanému rámečku, který má na sobě i nápisy OUTDOOR, ACTIVE, HOME a SPORT. Poslední dva reprezentují funkci velmi decentních placatých tlačítek, první dva asi jen vyplňují prázdné místo. V tomto případě bylo použité obyčejné sklo (Gorilla Glass 3) a hlavně velmi lehká slitina, díky které mají hodinky pouhých 36 gramů (bez řemínku). Nošení je opravdu velmi pohodlné.

Specifikace (ty, co se neutajily)

Oba modely mají velmi jasný 1,43″ AMOLED displej s krásným rozlišením 466 x 466 pixelů, mikrofon s reproduktorem pro zprostředkování hovorů, NFC, vlastní GPS modul, Bluetooth 5.2, Wi-Fi (802.11b/g/n 2.4GHz), 470mAh baterii a ochranu 5ATM pro bezproblémové používání při plavání. Že vám tu něco zásadního chybí? Nejste sami.

tlačítka

Xiaomi kupodivu vůbec neuvádí například model procesoru a velikost operační i ukládací paměti. U hodinek nejde o úplně stěžejní parametry, ale jejich kompletní utajení je velmi zvláštní. Žádné softwarové záseky se nedějíí, takže o výkon zřejmě není potřeba mít strach. A jelikož se do hodinek (bohužel) nedá nahrávat hudba, nemusí nás úplně zajímat ani kapacita úložiště. Přesto je zvláštní, že výrobce tyto parametry úplně zatajil.

Uzavřený systém s novými možnostmi

Xiaomi dál sází na vlastní proprietární řešení, což na jednu stranu znamená například lepší vyladění a s ním i menší spotřebu energie, ale také uzavřenost před jinými aplikacemi či úpravami. Na straně telefonu zůstává oporou aplikace Mi Fitness, dříve známá jako Xiaomi Wear. Z dodatečných softwarových položek se dají do hodinek aktuálně doinstalovat pouze rádio, kalkulačka, poznámkový blok a puzzle hra, takže žádná sláva. Tím částečná otevřenost končí.

I přes několik nedostatků a zádrhelů (více v další kapitole) si systém zaslouží také velké pochvaly. Hodně se mi líbí například práce s widgety, které ve formě volitelných obdélníků a čtverečků efektně i efektivně nahrazují celoobrazovkové dlaždice. Menu, které se otevírá horním tlačítkem, je pak možné zobrazovat jako seznam či mřížku, což je také šikovné a trochu opsané od konkurence. K dispozici je hromada ciferníků, ze kterých si snad vybere každý. Když ne ze základní nabídky, tak z databáze pro dodatečné stažení určitě.

Systém je svižný a stabilní, takže na tomto místě nemám výtek. Většina položek se nachází na místech, na které jsme si už u Xiaomi hodinek zvykli. Ovládací roletka se objevuje po tažení prstem zespodu, na opačné straně se pak ukrývá panel s notifikacemi. Tažením vlevo a vpravo se roluje mezi zmíněnými widgety. Spodní tlačítko otevírá nabídku s aktivitami a dá se případně přeprogramovat na jednu konkrétní položku z nabízených aktivit, kterých je téměř 120.

Měření, psaní, volání, placení…

Mnoho uživatelů posuzuje chytré hodinky podle toho, jak dobré jsou v interakcích a jak moc díky nim umí nahradit chytrý telefon. Nutno říct, že tady spousta propagovaných věcí funguje v úplně základním režimu. Přes hodinky se dá sice volat, ale kromě výpisu předchozích hovorů neumějí zobrazit telefonní seznam s výběrem kontaktů, takže jsou odkázané spíš na zvedání než zahajování hovorů. Audio kvalita je průměrná, rozhodně jsem už vyzkoušel lepší.

Zasílání notifikací si může uživatel nastavit manuálně pro každou aplikaci zvlášť, což je pro odfiltrování nepotřebného upozornění vždycky fajn, ale když už vám něco důležitého dorazí do e-mailu či běžného kecálku, nepočítejte s tím, že ze zápěstí odpovíte. Nejde to u žádné aplikace a žádným způsobem, což je zklamání. Konkurentům už se daří zavádět alespoň krátké přednastavené odpovědi pro odeslání jedním klepnutím, tak snad na tom Xiaomi zapracuje.

Měření pohybových aktivit a tělesných atributů se zdá poměrně přesné, ač k nim má mobilní aplikace jednodušší grafy než třeba Huawei nebo Samsung. Zkoušel jsem porovnávat například kroky, tepovou frekvenci nebo spánek s Galaxy Watch4 a rozdíly nebyly velké. Pokud bychom tedy brali Samsung hodinky jako vzor, Xiaomi Watch S1 ani Watch S1 Active rozhodně nepropadly. V Androidu je možné propojit Mi Fitness s aplikací Strava.

U měření tepové frekvence a SpO2 je na výběr, zda se mají analyzovat nepřetržitě, nebo jen v běžných intervalech. V případě okysličení se dá měření omezit jen na spánek. V systému je přítomen budík (díky silným vibracím velmi spolehlivý), ale je škoda, že se neumí spouštět podle fáze spánku. Jak už zaznělo, v nabídce je opravdu velká spousta ciferníků, ale žádný z nich bohužel není nijak více interaktivní. Tím je myšleno, že statistické prvky na hlavní obrazovce neotevírají rovnou vlastní nabídky, ale musíte je hledat v klasických menu. Někomu se rovněž nebude líbit, že při spuštěné aktivitě se nedá dostat zpět do systému pro vyřizování jiných věcí. K dispozici je pouze ovládání hudby.

Co je skvělou zprávou, tak oboje hodinky mají nejen NFC modul, ale prostřednictvím partnerství s MasterCard také oficiální podporu pro placení touto technologií i v ČR. Na seznamu zasmluvněných bank se podle aplikace (web zmiňuje i mBank) nachází ČSOB a mezinárodní Curve. Zkoušel jsem do Mi Pay dostat kartu od druhé jmenované a do této chvíle se mi to bohužel nepodařilo. A to ani po cca pěti pokusech.

NFC platby Curve

Z internetových diskuzí vyplývá, že nejde o ojedinělý problém, ale objevuje se pouze u některých uživatelů a za nejasných podmínek. Někdy prý stačí jen restart telefonu, což u mě ovšem nezabralo. Xiaomi tedy nelže, ale jsou tu nemalé problémy. Pokud si někdo koupí Xiaomi Watch S1 nebo Watch S1 Active přímo kvůli placení, může být nemile překvapený.

Příjemná výdrž

Velmi milá je naopak výdrž obou modelů hodinek na jedno nabití. Oproti předchozím Mi Watch je sice snížená, oficiálně dvanáctidenní, ale i tak se bavíme o pohodlném používání v délce hravě přesahující jeden týden, pokud nebudete baterii ždímat neustálými měřeními tepu či okysličení. Nejde o stejně oslnivé hodnoty jako třeba u Huawei hodinek, ale naopak v porovnání s Galaxy Watch jde o naprostý luxus.

nabíječky

Jak jsem zmínil v úvodu, dražší Watch S1 k sobě mají bezdrátovou magnetickou nabíječku, což mimo jiné znamená, že samotné hodinky mají možnost se nabíjet díky standardu Qi i jinde. Například na zádech Galaxy S21 Ultra, což mám vyzkoušené. Model Watch S1 Active je odkázaný na svůj vlastní kulatý adaptér se dvěma kontakty. U obou hodinek je doba nabíjení cca dvouhodinová.

Cena a dostupnost

Varianta Watch S1 se dá sehnat v černé a stříbrné barvě a oficiální e-shop ji prodává za 5 490 Kč. Sportovnější model Watch S1 Active je kromě černé k dostání i v bílé a modré a Xiaomi jej má v nabídce za 4 290 Kč.

Závěrečné hodnocení

Nové Xiaomi hodinky nemají po technické stránce moc šancí oslnit či ohromit, nicméně disponují klasickou výhodou, která je pro tuto čínskou značku ikonická. Za zařízení stejných kvalit jako od konkurence si řekne méně peněz, takže lidem, kterým uvedené parametry a vychytávky postačují, nasadí po právu brouka do hlavy. Když se výrobci podaří zapracovat například na odpovídání na zprávy, jistějším přidávání platební karty nebo možnosti hledat rovnou v kontaktech, budou to mít nejbližší konkurenti skutečně těžké.

Klady

+ ověřený design
+ kvalitní displej
+ výdrž baterie
+ šikovné widgety
+ možnost volání
+ cena

Zápory

– omezené interakce
– problémy s nastavením Mi Pay
– uzavřenost systému

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

Co vás nejvíc zaujalo na Xiaomi Watch S1 (Active)?

Za zapůjčení hodinek děkujeme české pobočce Xiaomi

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)