TOPlist

Xiaomi Redmi Note 8T recenze: dostupné a výborně vybavené čtyřočko

Xiaomi Redmi Note 8T titulka

Xiaomi Redmi Note 8T je smartphone, který má ambice stát se bestsellerem letošních Vánoc. Jedná se totiž o pokračovatele velmi populární řady, který nabídne solidní výbavu a navíc se pohybuje v atraktivním cenovém pásmu okolo 5-6 tisíc korun.V neposlední řadě pak tato novinka konečně nabídne také NFC, které s příchodem Google Pay do našich končin rázem získalo na důležitosti.

Obsah recenze

Balení žádné velké překvapení neukrývá

U telefonů značky Xiaomi nejsme zvyklí, že bychom v balení nalézali přehršel příslušenství a bonusů. Nejinak je tomu i v případě Xiaomi Redmi Note 8T. Uvnitř krabičky se tak, vedle telefonu samotného, ukrývá USB kabel, napájecí adaptér, nástroj pro vytažení šuplíčku na SIM a pár manuálů. Jediný bonus je pak čirý TPU obal, který oceníte zejména jako ochranu výrazně vystouplého modulu fotoaparátu.

xiaomi redmi note 8t obsah baleni

Designové kreace nečekejte, tady se hraje na jistotu

Vzhled nového Xiaomi Redmi Note 8T přesně odpovídá současným trendům a sklo tak nalezneme nejen na přední, ale i na zadní straně telefonu. Uprostřed je plastový rám, který však na první pohled působí jako kov s barevnou, lesklou povrchovou úpravou. Xiaomi tedy tak trochu ušetřilo za kovovou konstrukci, naopak ale připlatilo za ochranu proti poškrábání. Na přední i zadní straně tak nalezneme tvrzené krycí sklo Corning Gorilla Glass 5. Bohužel, na oficiálně deklarovanou voděodolnost se opět nedostalo. Poměrně nás však překvapilo, že je šuplíček pro karty doplněn gumovým těsnícím kroužkem. To by mohlo napovídat, že Xiaomi Redmi Note 8T i přes absenci IPxx ochrany nějakému náhodnému styku s vodou dokáže při troše štěstí odolat.

xiaomi redmi note 8t zada

V rukou nám pak Xiaomi Redmi Note 8T hodně připomnělo jiný model této značky a sice Mi 8 Lite. Vedle barevného přechodu na zádech a displeje s výřezem na čelní straně za to totiž může především ne úplně ideální úchop telefonu. Za ten mohou především rovná skleněná záda, která navíc v rukou hodně kloužou. K lepšímu úchopu výrazně přispívá přibalený TPU obal. Ten navíc také chrání opravdu výrazně vystouplý modul fotoaparátu. Rámeček okolo displeje není na dnešní poměry nijak zázračně tenký, na druhou stranu vyloženě ostudu nedělá a přijatelná je i velikost spodní brady, kterou zdobí nápis „Redmi“. Pro notifikační LED se na telefonu bohužel místo nenašlo a ta tak zůstává výsadou vybavenějšího Redmi Note 8 Pro. Tento fakt pak zamrzí dvojnásob, když si uvědomíme, že telefon vzhledem k použitému IPS displeji nenabízí ambientní režim.

Čtečka otisků prstů rychlejší než blesk

Xiaomi Redmi Note 8T, i díky použití IPS displeje, nedostalo do vínku čtečku otisků ukrytou v displeji. Spokojit se tak budete muset se „staromódní“ čtečkou umístěnou na zádech přístroje. Ta však naštěstí jasně ukazuje, že klasické čtečky ještě neřekly své poslední slovo. V porovnání s prakticky jakoukoli čtečkou zabudovanou do displeje je totiž mnohem rychlejší a přesnější. Poradí si dokonce i s mokrým prstem.

Dostatečný obraz a silný zvuk

Xiaomi se při představení Redmi Note 8 chlubilo. mimo jiné, i použitým reproduktorem, konkrétně jeho hlasitostí a funkcí samočištění. Ta spočívá ve spuštění hlasitého 30 sekundového zvuku, který by měl nečistoty z komory reproduktoru vyhnat. I zmíněná hlasitost reproduktoru je něco, čím se může Xiaomi Redmi Note 8T pochlubit. Mezi telefony s jediným hlasitým reproduktorem se v této oblasti řadí mezi nejlepší na trhu a porazit dokáže i některé modely se stereoreproduktory. Kvalita reprodukce sice již tak oslnivá není, za vyloženě špatnou ji ale určitě označit nemůžeme. Zvuku nechybí náznak basové složky a přítomny jsou i vcelku obstojné středy. Kde reproduktor pokulhává, a to zejména při vyšších úrovních hlasitosti, jsou výšky. Mezi přednosti Xiaomi Redmi Note 8T musíme zařadit přítomnost 3,5mm audio jacku, se kterým se poslední dobou příliš často nesetkáváme. Kvalita přehrávání je  pro každodenní poslech dostatečná. Částečně si můžete vypomoci i systémovým ekvalizérem s řadou předvoleb.

#MiAcademy | Redmi Note 8: The Secret Behind the Speaker

#MiAcademy | Redmi Note 8: The Secret Behind the Speaker

Xiaomi Redmi Note 8T je osazeno 6,3″ IPS displejem o FullHD+ rozlišení, které mu zajišťuje solidní jemnost obrazu 403 ppi. Displej zabírá nepatrně přes 80 % přední strany smartphonu a selfie kamera je řešena kapkovitým výřezem. Co se týče kvalit samotného zobrazovače, nemůžeme si vyloženě stěžovat, jelikož se jedná o slušný průměr dané cenové kategorie. Na poměry IPS panelů nabídne displej v Redmi Note 8T živé barvy i obstojné podání černé. Pochválit musíme i dostatečně vysoký maximální jas, či naopak dostatečně nízký jas minimální. Při použití ve tmě bychom si ale dokázali představit trochu agresivnější automatické řízení jasu, které displej většinou nechává svítit víc, než je jeho možné minimum. Jedinou opravdovou výtku však máme k nerovnoměrnému podsvícení displeje u spodního okraje. V důsledku toho je, zejména při bílém pozadí vidět artefakty připomínající stín od spodního okraje.

xiaomi redmi note 8t displej

Hardware

Výkon telefonu Xiaomi Redmi Note 8T dodává čipset Qualcomm Snapdragon 665, ten obsahuje procesor s osmi jádry Kryo 260 o taktu až 2 GHz a grafický čip Adreno 610. Zvolený čipset představuje mírný upgrade oproti Snapdragonu 660 zejména v oblasti pokročilejší výrobní technologie (11 vs. 14 nm) a tím pádem by měl pracovat efektivněji. Nicméně, procesor v Redmi Note 8T pracuje na nižší frekvenci a použitý grafický čip nabízí stejný výkon „pouze“ s příslibem o 20 % nižší spotřeby energie. Prakticky je tak upgrade hardwaru oproti Redmi Note 7 neznatelný. V případě testovaného telefonu jsme měli k dispozici 3 GB RAM a 32GB interní úložiště – z něj má uživatel k dispozici okolo 20 GB. Úložný prostor však naštěstí lze rozšířit o microSD karty. Dále jsou v prodeji varianty se 4 GB operační paměti a 64 nebo 128GB úložištěm.

V AnTuTu benchmarku pak testovaná sestava získala 149 tisíc bodů. V praxi to znamená, že si telefon poradí i s náročnějšími hrami jako PUBG Mobile či Call of Duty Mobile. V obou případech na druhé nejvyšší nastavení grafických detailů.

[aps_product_sz id=“579053″]

Konečně i s NFC

Jak jsme již zmínili v samotném úvodu, jedním z hlavních taháků Redmi Note 8T, a zároveň odlišností od ostatních smartphonů ze stáje Redmi, je přítomnost NFC. To využijete v první řadě pro placení prostřednictvím Google Pay. Ovšem výrobce neopomenul ani další prvky výbavy z oblasti konektivity. Xiaomi Redmi Note 8T tak nabídne dvoupásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, USB-C konektor, FM rádio či infraport pro ovládání domácí elektroniky. Trochu škoda je nasazení staršího Bluetooth 4.2 spolu s absencí kodeku AptX HD, hádáme však, že to bude trápit jen velmi malé procento potenciálních kupců Xiaomi Redmi Note 8T.

xiaomi redmi note 8t usb c

Co však velmi potrápilo nás, byly výpadky internetového připojení. Jak při použití mobilních dat, tak při připojení na Wi-Fi síť se nám stávalo, že rychlost připojení náhle citelně poklesla, nebo dokonce přestal jít internet úplně. Většinou se jednalo o výpadky trvající v řádu několika vteřin, občas ale bylo pro obnovení připojení potřeba buď přepnout z Wi-Fi na mobilní data, nebo na chvíli aktivovat režim letadlo. S nejvyšší pravděpodobností se jedná o softwarový problém a tak doufáme, že se s ním výrobce co nejdříve vypořádá.

Velká baterie i rychlé nabíjení

Velmi dobře si Xiaomi Redmi Note 8T stojí v oblasti baterie. Ta má nejen vcelku solidní kapacitu 4 000 mAh, ale také podporuje až 18W rychlé nabíjení. Xiaomi navíc přibalilo napájecí adaptér přesně o tomto výkonu a i novopečení majitelé Redmi Note 8T tak mohou ocenit výhody rychlého nabíjení. Nabití z 15 na 100% kapacity zabere přibalenému adaptéru 1 hodinu 25 minut. Nabíjet pak budete většinou každý den. Můžete se však spolehnout, že i při náročnějším používání vám na konci dne zbude dostatečná zásoba energie. Pokud však patříte mezi uživatele, kteří denně vyřídí maximálně pár hovorů, pošlou pár zpráv přes některého instant messengera a do toho zkontrolují pár mailů a stráví chvíli na webu, můžete očekávat výdrž okolo dvou dní na jedno nabití.

xiaomi redmi note 8t ctecka otisku

Optimalizace je největší slabinou

Byť již Xiaomi pomalu začíná s aktualizací Redmi Note 8T na Android 10 a prostředí MIUI 11, v námi testovaném přístroji se stále ještě nalézalo MIUI 10 běžící nad Androidem 9. A právě k aktualizaci na novější verzi Androidu a prostředí MIUI chováme velké naděje. V současném stavu je totiž prostředí telefonu špatně optimalizované a často jsme se tak setkávali především se záseky či velmi agresivní správou operační paměti, která často ukončovala i méně náročné aplikace okamžitě, jakmile jsme se přepli do jiné aplikace. Během našeho testu sice dorazila aktualizace zlepšující stabilitu systému, v praxi však ne všechny problémy vyřešila. O něco méně často jsme se setkávali se zasekáváním a zlepšila se i správa paměti, ani jedno však nebylo ani po této aktualizaci ideální. Nezbývá tak než čekat na příchod dalších aktualizací.

Fotoaparát a natáčení videa

Jedním z velkých lákadel nového Xiaomi Redmi Note 8T je bezesporu sestava čtyř fotoaparátů na jeho zádech. Ta zahrnuje následující:

  • 48MPx primární fotoaparát, f/1.8, 0.8µm, PDAF
  • 8MPx superširokoúhlý fotoaparát, f/2.2, 1.12µm, fixní fokus
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, 1.75µm
  • 2MPx senzor pro lepší hloubku ostrosti

Zejména díky primárnímu, 48MPx, fotoaparátu lze Redmi Note 8T označit za fotografického krále nižší střední třídy. 12MPx snímky, které ve výchozím režimu pořizuje, nabízejí více než dostatečné množství detailů. Pokud by vám to však nestačilo, můžete za cenu o něco vyššího šumu, pořizovat fotografie i v nativním, 48MPx rozlišení. Reálný přínos je však minimální. Vedle množství detailů však musíme ocenit také dobré barevné podání blízké realitě společně s dostatečným dynamickým rozsahem. Špatně si telefon nevede ani při pořizování snímků v noci nebo při špatném osvětlení. Byť bychom ocenili optickou stabilizaci, v této cenové kategorii její absenci nelze výrobci vyčítat. Ostatně i bez ní dokáže Xiaomi Redmi Note 8T za špatného světla pořídit dostatečně kvalitní fotografie, na kterých si můžeme všimnout dostatku detailů i přiměřené redukce šumu.

Co se týče šuperširokoúhlého fotoaparátu, ten pro nás byl příjemným překvapením. I zde musíme pochválit dostatek detailů a barevně věrné snímky. Jak je již u smartphonů Xiaomi zvykem, i zde můžete v nastavení fotoaplikace zapnout redukci zkreslení efektu rybího oka. Zdá se, že Xiaomi na této volbě ještě zapracovalo a tak již není vykoupena větší ztrátou detailů po okrajích snímku. O kus hůře si tento fotoaparát vede při pořizování snímků za horšího světla či v noci, kdy se dostavuje šum či takzvaný efekt olejomalby kdy mizí i jednotlivé detaily. Horší výkony za špatného světla však tomuto fotoaparátu s klidným svědomím odpustíme. Co nás však vyloženě zklamalo, byla makrokamerka, který by měla být schopna pořizovat snímky od vzdálenosti nějakých 4 cm. Snímkům z ní chybí ostrost a okraje objektů jsou často citelně rozmazané. I při dobrých světelných podmínkách lze spatřit na snímcích šum, který se s ubývajícím světlem skokově zvyšuje.

Fotografie

Cena a konkurence

Xiaomi Redmi Note 8T se na našem trhu aktuálně prodává od 4 999 Kč s DPH za základní, námi testovanou, 3/32 GB variantu. S každou vyšší verzí si pak 500 Kč připlatíte. Za verzi 4/64 GB tak zaplatíte 5 499 Kč s DPH a vrcholná varianta se 4 GB RAM a 128GB interním úložištěm vás aktuálně vyjde na 5 999 Kč s DPH. Pokud vám máme radit, připlaťte si alespoň oněch 500 Kč za prostřední variantu. Nejen, že se při horší správě paměti hodí 1 GB RAM navíc, ale i 32GB paměť se může časem ukázat jako limitující – i přes podporu microSD karet.

Xiaomi Redmi Note 7

Prvním potenciálním konkurentem nového Redmi Note 8T není nikdo jiný, než jeho předchůdce, který lze aktuálně zakoupit za cenu okolo 4 500 Kč s DPH za 4/64GB verzi. Ona ušetřená tisícikoruna je pak zaplacena především absencí NFC a superširokoúhlého a makro fotoaparátu. Primární fotoaparát mají oba smartphony stejný a také v oblasti výkonu jsou si rovny. Naopak při každodenním používání bude navíc Redmi Note 7 plynulejší díky již odladěnému firmwaru.

xiaomi redmi note 7

Xiaomi Mi A3

Zajímavou alternativou může být také Xiaomi Mi A3 zapojené do programu Android One, které díky tomu nabídne čistý operační systém Android  10. Hardwarová výbava je podobná jako u Xiaomi Redmi Note 8T, ale telefon je kompaktnější a nabídne AMOLED displej se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Ten má ovšem pouze HD+ rozlišení a telefon, stejně jako Redmi Note 7, nenabízí NFC.

xiaomi mi a3

Honor 9X

Poslední konkurent pochází ze stáje Huawei. Je jím nový Honor 9X, který nabízí takřka identickou výbavu jako dnes testovaný Redmi Note 8T. Největším rozdílem je pak větší, 6,59″ displej a nasazení vlastního chipsetu z dílny Huawei – Kirin 710. Honor by také mohl zaujmout odpůrce výřezu v displeji a to díky periskopové selfie kamerce.

honor 9x

Finální vedikt

Xiaomi nám opět doručilo zajímavý model nižší-střední třídy, který nabízí vše, co bychom od zástupce řady Redmi Note očekávali. V první řadě jsme vděční, že výrobce konečně implementoval NFC i do nižší řady svých smartphonů. Placení pomocí smartphonu díky tomu již nepředstavuje žádný problém. Vyzdvihnout ale rozhodně musíme kvalitní fotoaparát a více než solidní výdrž na baterii. Vše pak završuje kvalitní provedení v čele s použitým sklem Corning Gorilla Glass 5 – a plastový rám telefonu rádi odpustíme.

Hůře se nám však odpouští trochu masivnější a do rukou hůře padnoucí rozměry v kombinaci s výrazně vystouplým modulem fotoaparátů. Škoda je také prosvítání podsvícení na spodním okraji displeje. Co však novince opravdu sráží vaz je systém, respektive jeho optimalizace. Ta se bohužel příliš nepovedla – a zatím to nezachránila ani první aktualizace. V tomto ohledu však Xiaomi věříme, že situaci co nejdříve napraví. Otázkou je, zda výrobci budou věřit i kupující.

Klady

+ NFC
+ fotoaparát
+ výdrž baterie
+ 3,5mm jack

+ hlasitý reproduktor

Zápory

– optimalizace prostředí
– rozměry a vystupující fotoaparáty
– oproti předchůdci nulový výkonnostní pokrok
– chybí notifikační LED

Co na Xiaomi Redmi Note 8T říkáte vy?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)