TOPlist

Xiaomi Power Bank 10000 mAh (PLM01ZM): Povedená powerbanka s USB-C (recenze)

Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C  – nahledovy

Powerbanky jsou dnes kvůli slabší výdrži smartphonů stále žádanější. Čínská společnost Xiaomi stojí za řadou oblíbených baterií, dnes si v testu představíme Xiaomi Power Bank s kapacitou 10 000 mAh a moderním USB-C konektorem.

Obsah

Obsah balení – power bank a kabel

Xiaomi si nikdy své zákazníky nehýčkalo bohatým balením a není tedy důvod, proč by tomu zde bylo jinak. Xiaomi Power Bank přichází ve skromné krabičce, kde se nachází pouze samotná baterie a nabíjecí kablík.

Ten je ovšem vyřešen velmi šikovně – jedná se totiž o standardní MicroUSB nabíjecí kablík, který lze použít pro nabíjení telefonů s tímto konektorem. Pomocí USB-C redukce lze ovšem nabíjet i zařízení s USB-C a stejně tak samotnou powerbanku. Díky tomu nemusíte shánět žádný další kablík.


Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C - powerbanka a telefon

Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C - kabel a redukce

Kovový drobek s ostrými lokty

Je to již nějaký ten pátek, co Xiaomi představilo svůj první kovový power bank s kapacitou 10000 mAh. Postupně přišlo několik modifikací, ale powerbanky se nesly ve stejném duchu. Velkých změn jsme se nedočkali ani u testovaného modelu, i když asi není ani důvod. Pozitivní tedy je, že je powerbanka příjemně tenká a zároveň není ani dlouhá.

I přes svou kapacitu 10 000 mAh je kompaktní a je snadné ji přenášet. Samozřejmostí je pak kvalitní kovová konstrukce, která by měla odolat i silnému zatížení. Nemusíte se tedy bát hodit powerbanku někam na dno tašky či batohu, přežije to. Jedinou výtku tak snad máme pouze k ostřejším hranám, které mohou při nešikovné manipulaci poškrábat jiné předměty nebo i dokonce displej telefonu. Musíte být zkrátka opatrní.

Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C - konstrukce, v ruce

USB-A, MicroUSB i USB-C v jednom balení

Xiaomi Power Bank 10000 mAh má na svém těle dva konektory – jeden klasický USB-A a druhý moderní USB-C. Oba slouží k nabíjení zařízení, ten pro USB-C i zároveň k nabíjení powerbanky. Díky redukci na MicroUSB můžete nabíjet celou plejádu zařízení – mobilní telefony s MicroUSB, mobilní telefony s USB-C, MP3 přehrávače, ale teoreticky i notebooky a další zařízení díky možnosti vyššího napájecího napětí.

Vedle konektorů se nachází 4 LED znázorňující stav nabití baterie a tlačítko, kterým lze tento údaj zpřístupnit.

Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C - konstrukce, konektory

Xiaomi Power Bank 10000 mAh (PLM01ZM) – první pohled

Xiaomi Power Bank 10000 mAh (PLM01ZM) - první pohled


Nabíjení a kapacita: Dodrží, co výrobce slibuje

Kapacita baterie slibuje 10000 mAh, což je výborný kompromis. Powerbanka není díky tomu extrémně velká, dokáže ale naopak opakovaně nabít mobilní telefon do plné kapacity. Přesto je ovšem jasné, že zdaleka neplatí matematika kapacita powerbanky/kapacita baterie telefonu = počet nabití. Je potřeba počítat se ztrátami při převodu napětí i v samotném přenosu proudu.

Vyzkoušeli jsme to reálně – nabíjeli jsme telefon Huawei Mate 7 s baterií 4100 mAh, ukončili jsme všechny aplikace a telefon přepnuli do režimu Letadla, aby měl telefon co nejmenší odběr. Povedlo se nám telefon nabít o 172 % baterie, tedy doplnit energii o 7052 mAh. Pokud bychom ještě odečetli spotřebovanou energii za běh telefonu při nabíjení, dostali bychom se ještě na vyšší číslo.

Vzhledem k tomu, že Xiaomi na svém webu uvádí minimální skutečnou kapacitu po započtení ztrát 7000 mAh, power bank tento údaj splňuje. Vlastně ještě o něco překračuje. Rychlost nabíjení se pak rovná díky 2A výstupu klasické nabíječce. Powerbanka podporuje i napětí 9 V při proudu 2 A a 12 V s proudem 1,5 A. Nabíjení samotné powerbanky trvá něco málo přes 6 hodin, což je dost, ale zároveň běžné.

Xiaomi Power Bank 10000 mAh USB-C - nabíjení telefonu

Xiaomi Power Bank 10000 mAh (USB-C) – specifikace

  • Typ baterie: lithium-polymerová
  • Vstupní napětí: 12V / 9V / 5V
  • Výstupní napětí: 12V / 9V / 5V
  • Vstupní proud: 12V 1,5A / 9V 2A / 5V 2A
  • Výstupní proud: 12V 1,5A / 9V 2A / 5V 2A
  • Kapacita baterie: 3,6 V / 10000 mAh
  • Rozměry: 128,5 x 75 x 12,6 mm
  • Hmotnost: 223 g

[aps_product_sz id=“397376″]

Závěr – povedená powerbanka, která nepřekvapí

Xiaomi Power Bank 10000 mAh (PLM01ZM) se povedl. Konstrukce je velmi povedená, kvalitně zpracovaná i na svou kapacitu kompaktní. Kapacita baterie odpovídá údajům od výrobce, stejně tak výstupní proud a potěší i podpora napětí 9 a 12 V. Můžete tedy nabíjet nejen telefony, ale třeba i nové MacBooky díky konektoru USB-C.

Záporů není moc. Zmiňme snad jen to, že kovová konstrukce má i své negativní stránky – má ostré hrany a snadno se poškrábe. To lze ale vyřešit nějakým silikonovým obalem. Otazník visí rovněž nad cenou na českém trhu – ta sice není na tak kvalitní powerbanku s USB-C vysoká, přesto jsou podobné modely od Xiaomi až o polovinu levnější. Je tedy otázkou, zda se vyplatí připlácet za USB-C tolik, když podobnou službu udělají i starší modely s redukcí.

Powerbanku lze zakoupit ve více českých obchodech za cenu okolo 999 Kč.

Klady

+ Kvalitní kovová konstrukce
+ Kompaktní tělo
+ Kapacita a rychlost nabíjení splňuje údaje výrobce
+ Podpora výstupního napětí 9 a 12 V (možnost nabíjet například MacBook)
+ Konektor USB-C (redukce MicroUSB v balení)

Zápory

– Ostřejší hrany kovové konstrukce
– Vyšší cena oproti podobným modelům powerbank Xiaomi

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomimobile.cz.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)