Poco M5 recenze: stačí dobré papírové předpoklady k úspěchu?

Poco M5 recenze

Xiaomi to se značkou Poco pořádně rozjelo. Nejen, že se dočkala (formálního) osamostatnění, navíc teď chrlí jeden smartphone za druhým. Kdekdo by si pak ovšem mohl položit otázku, zda toto zběsilé tempo nemělo vliv na výslednou kvalitu produktů? Mimo jiné i na tuto otázku se pokusí odpovědět naše dnešní recenze smartphonu Poco M5 od Xiaomi.

Obsah recenze Poco M5

Obsah balení Poco M5

V, pro značku typicky, výrazně žluté krabičce nám vedle samotného telefonu Poco M5 dorazil také příjemný bonus ve formě čirého TPU obalu a ochranné fólie na displej. Nechybí ovšem ani napájecí adaptér, který v tomto případě disponuje maximálním výkonem 22,5 W. Sponka pro vytažení šuplíčku na nano SIM/microSD karty, USB-C kabel a několik manuálů jsou pak standardem.

Poco M5 obsah balení

Praktický design

Poco M5 se od současných smartphonů designově rozhodně odlišuje. Poněkud netypicky to však není prostřednictvím imitace skleněných zad s nejrůzněji šílenými odlesky či netradičními barevnými variantami. Takto to totiž dělá prakticky každý výrobce. Poco oproti tomu vsadilo na až překvapivě praktický design. Na někoho možná může vzhled smartphonu lacině, nicméně před sebou skutečně máme levný smartphone. Je tak poměrně osvěžující, že se to výrobce nebojí přiznat a dostali jsme tak smartphone, jehož záda neupozorňují na každou nečistotu, nebojíte se jej ze strachu o poškrábání položit na stůl a navíc v rukou působí velmi příjemně. Navíc, byť design postrádá nějaké velké kudrlinky, na kvalitě zpracování se nešetřilo a Poco M5 působí dojmem kvalitního kusu hardwaru.

Poco M5 design

To, díky čemu se telefon příjemně drží ve dlani a zároveň tolik neláká nečistoty a mastnotu je textura imitující kůži na jeho zádech. V námi testované černé variantě pak Poco M5 skutečně působí jako šedá myš, pokud ale přece chcete jen trochu šmrncovnější a zajímavější smartphone, podívejte se na jeho jasně žlutou barevnou verzi. Zpět ale k testovanému, černému kousku. Zde onu „šeď“ trochu rozbíjí – a zároveň trochu kazí vychvalovanou praktičnost – pás lesklého černého plastu. Ten se táhne od jednoho kraje smartphonu ke druhému a vedle toho, že se na něm leskne logo značky Poco ukrývá také modul fotoaparátů. Těm i přes menší vyvýšení zmíněného pásu stále kousek vystupují objektivy, nejedná se však ani o milimetrové výstupky. Telefon pak sice do rukou padne příjemně, vzhledem k jeho velikosti by však mohl mít o něco málo větší zaoblení po okrajích zad.

Poco M5 přední strana

Čtečka otisků ukrytá v tlačítku

Celkovým rozměrům zařízení příliš nepomohly ani ne úplně tenké rámečky okolo displeje s výraznější bradou na spodní hraně. Nicméně nejedná se o nic, čím by Poco M5 nějak výrazně vybočovalo ze standardů své cenové kategorie. O ochranu displeje se stará tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 3, které decentním zaoblením příjemně navazují na plastové boky konstrukce. Zde rozhodně stojí za zmínku pravá strana s kolébkou hlasitosti a především o kousek níže umístěným tlačítkem napájení s integrovanou čtečkou otisků prstů. Tlačítko samotné je velmi dobře umístěno, takže na něm po uchopení telefonu palec pravé ruky spočine zcela instinktivně. Samotná čtečka pak funguje spolehlivě a stačí ji jen letmý kontakt s palcem. Odemknutí telefonu zabere přibližně vteřinu, za tímto zpožděním však stojí spíš výkon telefonu a optimalizace systému.

Poco M5 čtečka otisků

Obraz i zvuk pod redukční dietou

Nové Poco M5 od Xiaomi se chlubí IPS displejem o úhlopříčce 6,58″, FullHD+ rozlišením a 90Hz obnovovací frekvencí. Vezmeme-li tedy v úvahu cenu pod 5 tisíc, nezní tyto specifikace vůbec špatně. Vždyť v této kategorii lze vcelku snadno narazit na smartphony s pouhými HD+ displeji nebo jen standardní 60Hz obnovovací frekvencí obrazu. Problém použitého panelu však spočívá v jeho poměrně nízké svítivosti. Ta dle výrobce dosahuje až 500 nitů, což samo o sobě není příliš. Po zkušenostech s jinými smartphony s podobnou udávanou svítivostí displeje bych si ale troufal tvrdit, že tato hodnota je zde ještě o něco málo nižší. I při zatažené obloze není čitelnost displeje nijak zvlášť komfortní a pokud vyleze sluníčko, stává se z ní vyloženě problém. Osobně bych raději vyměnil 90Hz obnovovací frekvenci právě výměnou za vyšší jas.

Poco M5 displej

Jinak se jedná o mírně nadprůměrný panel dané kategorie. Barvy nejsou nijak zvlášť výrazné, můžete si je však mírně doupravit v nastavení aby více lahodily vašemu oku. U podsvícení si zase lze všimnout lehce nerovnoměrné distribuce u okrajů. Nejde však o nic dramatického. Pokud patříte k vyznavačům drátových sluchátek, nebo telefon pomocí kabelu připojujete například k reproduktorům, určitě oceníte přítomnost 3,5mm jacku. Škoda jen, že na hlasité stereo reproduktory se již nedostalo. Použitý reproduktor pak sice umí být poměrně hlasitý, nicméně o kvalitním přednesu se příliš mluvit nedá. Zvuk je velmi plochý a při vyšších hlasitostech vyloženě plechový.

Hardware vypadá nadějně

Mezi nejzajímavější části výbavy Poco M5 bezesporu patří použitá čipová sada. Uvnitř telefonu totiž pracuje aktuálně nejmodernější 4G čipset od Mediateku a to Helio G99. Ten je postaven na poměrně moderní 6nm výrobní technologii a skládá se z procesoru se dvěma jádry Cortex-A76 a šesti jádry Cortex-A55. Grafický výkon zde obstarává čipset Mali-G57 a byť se jedná pouze o jeho slabší, dvoujádrovou variantu, nabídne stále poměrně zajímavou porci herního výkonu. Potenciál tohoto čipsetu ostatně potvrzují i výsledky benchmarků, kterými se testované Poco M5 velmi podobalo sourozeneckému smartphonu Poco X4 Pro 5G s čipsetem Qualcomm Snapdragon 695G.

Poco M5 call of duty

K dispozici jsem přitom měl nejslabší, 4/64GB verzi smartphonu, potenciál použitého čipsetu by tedy mohl být ještě o něco vyšší. I samotné Poco M5 se prodává také ve verzi 6/128 GB. Ve všech případech však využívá již pomalejší UFS 2.2 paměti. To však rozhodně nelze cenově dostupnému smartphonu vyčítat. Kde se, vedle zmíněných benchmarků, projevily pouze 4 GB RAM jsou hry. Například dobře známý Genshin Impact běží na nejnižší i střední detaily naprosto stejně – s drobnými, ale pravidelnými záškuby. Podobné chování vykazovalo i Call of Duty Mobile, byť to běželo přece jen o kousek lépe. Zkrátka a jasně, pokud chcete smartphone využívat i na hraní, doporučuji sáhnout po vyšší paměťové verzi.

Poco M5 benchmarky:

  • AnTuTu – 319 784 bodů
  • GeekBench 5 Single core test – 550 bodů
  • GeekBench 5 Multi core test – 1 928 bodů
  • 3DMark Wild Life -1 218 bodů

Výdrž jako jeden z trumfů

Uvnitř telefonu se ukryla baterie o solidní kapacitě 5 000 mAh. To, v kombinaci s daným hardwarem, znamená, že Poco M5 má více než dobré papírové předpoklady zazářit v oblasti výdrže na jedno nabití. Tyto předpoklady pak i naplňuje v praxi, jelikož často nemá problém ani s dvoudenní výdrží na jedno nabití. Na dva dny aktivního používání jsem se během testování nedostal jen jednou, když jsem telefon podroboval sérii benchmarků a herních testů. V tomto případě byl ale více než dvě hodiny pod poměrně intenzivní zátěží. Jinak ale telefon zvládal řady mailů, komunikace přes instant messengery, pár hodin poslechu hudby s vypnutým displejem, testování fotoaparátu, trochu telefonování i sledování YouTube videí s celkovým „skóre“ mezi 8 a 9 hodinami aktivního používání. A to mu při připojování na nabíječku obvykle ještě zbývalo okolo 15% energie. Jen škoda, že ono nabíjení zde není o kousek rychlejší. Ve výčtu obsahu balení jsem sice zmínil 22,5W nabíječku, telefon však zvládá maximálně 18W nabíjení. Ve výsledku pak trvá nabití baterie z 15 na 100 % přibližně 1 hodinu 30 minut.

Poco M5 výdrž baterie

MIUI 13 s nevalnou optimalizací

Telefon uživatelům nabídne ihned po vybalení z krabičky systém Android 12 se srpnovými bezpečnostními záplatami a především nadstavbu MIUI 13. Pokud jste tak někdy v posledních letech používali smartphone s MIUI, budete se zde cítit jako doma, neboť posledních několik verzí této nadstavby se nese zejména ve znamení vylepšování vzhledu, bezpečnosti a pochopitelně také výkonu. Víceméně jediná citelnější změna u smartphonů Poco je pak launcher nabízející pouze aplikace schované ve výsuvném menu namísto jejich vyskládání na jednotlivé plochy.

Poco M5 aktualizace

Pochopitelně se můžete spolehnout na silně upravený vzhled uživatelského prostředí zahrnující – vedle zmíněného launcheru – řadu aplikací či přepracovanou oblast s notifikacemi a přepínači. Právě u té máte možnost volby mezi dvěma styly. Výchozí je zde novější s přepínači na jedné a notifikacemi na druhé obrazovce. Mezi nimi pak lze přepínat pomocí swipe do stran. Druhá verze pak nabídne přepínače a notifikace hezky po staru pod sebou. Chybět nemůže ani tmavý motiv, který však u IPS panelu nemá takový efekt. Vzhled systému si pak uživatel může upravit dle vlastního vkusu a to pomocí stažitelných témat. Z dalších vychytávek stojí za zmínku například možnost zapnout / vypnout displej poklepáním, práce s plovoucími okny, nebo dnes již prakticky povinný herní režim.

Zrovna tak se již standardem stala virtuální RAM, která používá k rozšíření operační paměti vnitřní úložiště. Zde konkrétně pak tato funkce přidá 1 GB paměti. Bohužel, i tak je správa operační paměti v podání Poco M5 nevalná. Často dochází k poměrně agresivnímu ukončování aplikací a to například i na pozadí hrajícího YouTube. Vedle toho se Xiaomi příliš nepovedla ani optimalizace systému ve smyslu rychlosti spouštění aplikací, kdy to i těm menším jako například telefonu trvá přibližně dvě vteřiny. Vcelku pravidelně to pak v praxi vypadá, že se po kliknutí na ikonu přibližně vteřinu nic neděje aby se následně na další vteřinu zobrazila bílá obrazovka. Zcela spokojený nemohu být ani s některými ne úplně plynulými systémovými animacemi a například scrollování v prohlížeči umí být vyloženě trhavé. Kvůli špatné optimalizaci pak zcela zaniká výhoda použitého 90Hz displeje.

Fotoaparát nepatří mezi přednosti

Byť na zádech smartphonu Poco M5 nalezneme hned tři objektivy, na rovinu si musíme přiznat, že reálně použitelný je ve skutečnosti pouze jeden. Jeden objektiv totiž náleží 2MPx senzoru hloubky ostrosti a druhý rovněž 2MPx makro kamerce bez automatického ostření. Oproti tomu primární fotoaparát využívá snímač Samsung ISOCELL S5KJN1 o 50MPx rozlišení spárovaný s objektivem o světelností f/1.8. Poco M5 tedy využívá identický primární fotoaparát jako rovněž velmi cenově dostupné Redmi 10.

Poco M5 fotoaparáty

Fotografie z primárního fotoaparátu

Za dobrých světelných podmínek dokáže Poco M5 pořídit použitelné momentky s věrnou barevnou reprodukcí. Šum je zde sice přítomen, ale drží se na přijatelné úrovni. Škoda nespolehlivého vyvážení bílé a neostrých detailů. Problémy se však rychle stupňují s ubývajícím světlem a vyloženě špatně si telefon vede při focení v noci. Paradoxně, po aktivaci nočního režimu jsou výsledky fotoaparátu ještě horší než bez něj, neboť sice získáte jasnější a ostřejší snímky, ale množství šumu vzroste na již neúnosnou úroveň.

Video

Poco M5 zvládá pořizovat video maximálně ve FullHD rozlišení a to při 30 snímcích za vteřinu. To by, s přihlédnutím k cenové kategorii telefonu, nebyl až takový problém. Nicméně video je i při natáčení z místa roztřepané a telefon nezvládá zpracovat pohyb. Alespoň přeostřování funguje dobře a rychle.

Poco M5 – ukázka videa [FHD, 30 FPS]

Poco M5 - ukázka videa [FHD, 30 FPS]

Cena a konkurence

Poco M5 v testované 4 / 64GB verzi se na našem trhu aktuálně prodává za necelé 4 300 Kč. Pokud se rozhodnete pro 6 / 128GB variantu, připravte si alespoň o tisíc korun víc. Z konkurence pak můžeme zmínit například Realme 9i, které se prodává za velmi podobné částky a nabídne i velmi podobnou výbavu. Oproti testovanému smartphonu se však může pochlubit lépe optimalizovaným prostředím, stereo reproduktory či rychlejším 33W nabíjením.

Realme 9i

Finální verdikt recenze Poco M5

Poco M5 by nemuselo ve své cenové kategorii být vůbec špatnou volbou. Teoreticky vzato nabízí vše, co by nenáročný uživatel mohl od chytrého telefonu chtít a v 6/128GB variantě by se mohlo jednat i o zajímavou volbu pro uživatele hledající dostupný herní smartphone. Nejen ty by mohla zamrzet nevalná kvalita jediného hlasitého reproduktoru, to však pro většinu uživatelů určitě nebude nepřekonatelný problém. Fotoaparát svou práci také odvede, byť nesmíte počítat s kvalitními snímky za horšího světla a pro natáčení videa se také příliš nehodí. Nejvíc však z mého pohledu telefonu sráží vaz nepříliš zdařilá optimalizace, na které by výrobce měl ještě zapracovat. Pokud se mu povede tento neduh odstranit, bude Poco M5 rázem mnohem zajímavější volbou mezi smartphony s cenou do 5 tisíc korun.

Klady

+ cena
+ poměrně výkonný čipset
+ praktické a kvalitní zpracování
+ výdrž baterie

Zápory

– optimalizace
– nízký jas displeje
– výkon fotoaparátu při horším světle
– kvalita videa
– pomalé nabíjení

A co říkáte na Poco M5 vy?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)