TOPlist

Recenze Xiaomi Mi Smart Sensor Setu: Levný základ domácí bezpečnosti

Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set recenze

Asi netřeba úplně dlouze popisovat, že populární čínská společnost Xiaomi fušuje skoro do všeho, co si dokážete v segmentu elektroniky představit. Kromě telefonů i do systémů (u kterých dokonce začínala), hygieny, uklízení, televizí, notebooků, teleokomunikací, audia… no a taky bezpečnosti. Přímo pod značkou Xiaomi se těch produktů nachází trochu méně, ale když k nim připočteme ty ukryté pod dceřiným názvem „Mijia“, dostaneme se k obrovské nabídce zařízení. Ať už samostatných, nebo dostupných v různých setech. Druhá varianta platí v případě domácího zabezpečení o sadě Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set. Přesně tuto skupinu několika bezpečnostních a ovládacích prvků jsme v redakci podrobili testování.

Obsah sady Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set

Čistě z pohledu součástek čítá sada osm kusů zařízení. Mozkem celého systému je Mi Control Hub aneb centrální jednotka nebo brána. Na rozdíl od zbytku prvků je nutné ji zapojovat do zásuvky. Čtyři komponenty připadají na okenní či dveřní bezpečnostní Mi Window and Door senzory. Dva větší kousky obsahují potřebnou elektroniku a baterii, menší „špalíčky“ jsou jen potřebné magnety.

Dále jsou v sadě dva válečky s infračervenými senzory, které mají za úkol v prostoru před sebou odhalovat pohyb. Posledním kouskem je tlačítko, kterým se dají manuálně ovládat jak jednotlivé prvky, tak i celý systém. Kromě centrální jednotky a dvou pohybových senzorů jsou všechny prvky rovnou vybaveny oboustranným lepícím polštářkem pro uchycení. V balení jsou k dispozici i náhradní. Kromě nich tam najdeme ještě i kolíček pro spouštění prvků, které se provádí několikasekundovým stisknutím tlačítka v dírce, a jednoduchý manuál pro základní nastavení. Musím říct, že ten se povedl a s prvními kroky opravdu spolehlivě pomůže.

Vlastnosti jednotlivých prvků

Začneme u centrální jednotky neboli brány, která má hned několik úkolů. Udržování kontaktu s ostatními prvky se jeví jako bezchybné, za což může aktuálně velmi oblíbený a používaný ZigBee standard. Jako siréna / reproduktor / zvonek si poradí také na jedničku. Při nastavení maximální hlasitosti je téměř na hraně nesnesitelnosti. I jako světlo se umí osvědčit. V galerii snímků z aplikace máte možnost vidět, že se dají nastavovat i barvy a jas. Tlačítko je spolehlivé, mačkání je správně tuhé. Dveřní / okenní senzory potěší faktem, že magnet dokáže sepnutí udržet i na pár centimetrů. Takže když máte problém umístit je hned vedle sebe, není to nutně překážka.

Představení Mi Smart Sensor Set

Představení Mi Smart Sensor Set

Z hlediska designu jsou asi nejzajímavější pohybové senzory. Jsou opravdu malinké, přesto dostatečně schopné. Dosah jejich IR snímání je cca sedm metrů, takže nemají problém ani s větší chodbou nebo celou místností. Díky malým rozměrům úplně vybízí k tomu, že je nemusíte nikam lepit nebo instalovat a můžete je nechat volně ležet někde na běžné ploše. A nikdo si jich vůbec nevšimne. Jen je lepší je umisťovat spíš nahoru než je ukrývat třeba pod nábytek. Všechny prvky jsou pochopitelně vybaveny bateriemi, jejichž výdrž je při běžném používání zhruba rok. Když dojde k výpadku WiFi, uživatel ztratí možnost kontroly a ovládání, ale brána s ostatními prvky dál komunikuje a většina systému dál běží.

Téměř dokonalá aplikace

Prostředníkem pro ovládání sady Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set pomocí chytrého telefonu je aplikace Mi Home. Po vytvoření účtu a nastavení minimálně jedné místnosti je možné začít párovat. Pokud nezapojíte centrální jednotku Mi Control Hub do zásuvky, nepřipojíte vůbec nic. To je důkaz, že prvky nejsou schopné bez brány s mobilem samostatně komunikovat. Po jejím přidání už pak nicméně není vůbec obtížné další součásti této sady přidávat. Kromě zařízení můžete mimochodem přidávat i další uživatele. Třeba členy domácnosti nebo kolegy z kanceláře.

Jelikož jsou i v tomto základním setu senzory po párech, je vhodné si je pro lepší orientaci pojmenovat. A to nejen kvůli tomu, aby bylo jasné, co se zrovna kde mihlo nebo otevřelo, ale hlavně kvůli dalšímu nastavení. Největší kouzlo celého systému (a spousty dalších podobných systémů) tkví v nastavování scén a scénářů. Základním předpokladem je, že pohybové senzory nebo magnetické spínače na okně či dveřích je možné použít pro automatické spouštění poplachu nebo rozblikání centrální jednotky. Variant je opravdu hodně a jejich počet narůstá v momentě, kdy do systému přidáte světla, čističku vzduchu nebo kamery. Tedy prvky, které by stály na stejné úrovni jako celý tento set. Mezi zařízení, která mohou patřit pod rodičovský dohled brány, patří kromě vyjmenovaných ještě teploměr, chytrá zásuvka a světelný senzor. Ty ale v této sadě nejsou.

Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set neovládnete bez angličtiny

Samostatnou úlohu pak může mít i tlačítko, u kterého je super, že zná krátké, dlouhé i dvojité stisky. Kombinace pro scény se vytváří ve velmi příjemném formátu ve stylu „Když…“ …něco… „Tak…“ na speciálních kartách aplikace. Tady se ale dostávám i k jedné podstatné nevýhodě. Takto uvedené popisky v aplikaci nenajdete, jelikož mezi jazyky najdeme češtinu. I když je ovládání systému o znalosti několika základních pojmů, pro úplného neangličtináře by mohlo být dost nepříjemné. Co se ovšem týká grafiky, funkcí, vazeb mezi prvky, UI i UX a stability, nemám jí co vytknout. Jde vidět, že se Xiaomi vývojáři hodně snaží, aby široké spektrum „smart home“ produktů této značky mělo dobrou oporu v software.

Hodí se do větších systémů?

V tomto ohledu dost sada dost naráží na svou uzavřenost. A to oboustrannou. Při prohledávání aplikace přijdete na to, že s ní nejde ovládat nic jiného než věci z „rodiny“ Mijia a další příbuzné věci Xiaomi, Viomi, Aqara nebo Yeelight. Když se pokusíte Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set přidat do Google Home, také neuspějete. Dost omezené jsou také možnosti využití chytrých asistentů. Zapojení této sady do komplexního „smart home“ prostředí je tedy standardní cestou dost obtížné. Snad jen open source projekt Home Assistant je v tomto případě částečnou záchranou. Podporu pro různé Xiaomi a Mijia produkty má.

Cena a dostupnost

V době příchodu na trh, což už je ale skoro několik let, stála sada přes dva a půl tisíce korun. I tato cena byla velmi sympatická, nicméně teď už je také úplně jinde. V českých e-shopech najdete Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set za cenu kolem 1700 – 1900 Kč. Když zabrouzdáte do těch čínských, můžete se dostat i na patnáct stovek.

Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set promo

Xiaomi Mijia Mi Smart Sensor Set: Závěrečné hodnocení

Za svou cenu jde o parádní „startovací“ sadu chytrých prvků pro základní zabezpečení domácnosti nebo třeba firmy. Aplikace je velmi dobře zpracovaná, nicméně pouze v angličtině, s čímž je potřeba počítat. Jestli máte v plánu vytvářet komplexní systém chytrých domácích prvků a nehodláte k tomu využít zrovna řešení Home Assistant, počítejte se značným omezením. Nebo rovnou vybírejte jinde. Pokud ale chcete set vyzkoušet s tím, že do něj případně přidáte další součásti od Xiaomi, směle do toho. Pokud bych měl tuto sadu srovnat třeba s tou nedávno recenzovanou od AJAX, bavíme se o dvou úplně odlišných světech. Třeba z hlediska dodatečných zabezpečovacích prvků, výdrží baterií atd. Ale ceny tomu odpovídají.

Klady

+ Cena
+ Decentní design
+ Propracovanost aplikace
+ Velmi snadná instalace

Zápory

– Téměř nulová podpora jiných systémů a produktů
– Aplikace je jen v angličtině

Jak se díváte na celkové schopnosti této sady?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)