Dojmy z Xiaomi Mi Band 6: Zaujal hlavně větším displejem. Ale co dál?

Xiaomi Mi Band 6 recenze test

Uběhlo asi devět měsíců a čínská společnost Xiaomi vyslala do světa (a tentokrát mnohem rychleji i na český trh) další generaci svého populárního chytrého náramku. Nový Xiaomi Mi Band 6 má opět potenciál zamířit na zápěstí milionů lidí. Oproti loňské variantě přichází samozřejmě s několika novinkami. Jsou ale mezi nimi tak zajímavé věci, aby přesvědčily majitele starších modelů k přechodu na nový? A co obecně náramek nabídne nováčkům v oboru nositelné elektroniky? Tato recenze snad dostatečně odpoví a napoví. Stejně jako při testování loňského Mi Band 5 dojde na několik generačních srovnání. Současně jsem se pokusil uspokojit dotazy, které se nám před testováním sešly…

Recenze Xiaomi Mi Band 6

Verze náramku

Pro účely recenze jsme sáhli po čínské verzi Mi Band 6, u které je možné otestovat všechny položky v menu, z nichž některé u globálního modelu nejsou. Jak v článku zjistíte, rozdílů opět moc není.

Obsah balení a design

Náramek po zakoupení dostanete v tradiční placaté krabičce, která pro letošek dostala na čelo jen jinou číslici. Stejný je v podstatě i její obsah, který je tvořen náramkem se základním černým řemínkem, USB kabelem s magneticky připínaným konektorem na nabíjení a základní příručkou. Oranžový řemínek, který máte možnost vidět na fotkách, jsme přiobjednávali zvlášť. Tím se vlastně odstávám k otázce designu.

“Žlábek” v těle náramku má identický tvar a rozměry jako Mi Band 5, takže je možné u těchto modelů využívat stejné alternativní řemínky. Naopak nejvýznamnější a nejviditelnější změnou, která po designové stránce nastala, je zvětšení plochy displeje. Té se podařilo docílit zejména eliminací tradičního spodního tlačítka. Rozměry posledních dvou Mi Band náramků jsou jinak téměř totožné. Na zádech jsou opět tři senzory, tentokrát ale trochu přeházené.

Mi Smart Band 6: One Step Ahead!

Mi Smart Band 6: One Step Ahead!

Základní specifikace Xiaomi Mi Band 6

Pro základní přehled, jak je na tom náramek nejen sám o sobě, ale i v porovnání se staršími modely, přidávám hlavní parametry a funkce (mimo sportovní a zdravotní) do přehledové tabulky. Jednotlivým novým položkám se budeme věnovat v textu dál.

Mi Band 4 Mi Band 5 Mi Band 6
velikost displeje 0,9 palce 1,1 palce 1,56 palce
rozlišení 120 x 240 px 126 x 294 px 152 x 486 px
kapacita baterie 110 mAh 125 mAh 125 mAh
udávaná výdrž až 20 dní až 20 dní až 19 dní
ovládání hudby ano ano ano
ovládání fotoaparátu ne ano ano
světové hodiny ne ano ano
magnetická nabíječka ne ano ano

Jak už jsem zmínil, opravdu velkým rozdílem mezi posledními modely Mi Bandu je zejména displej. Jeho zvětšení s sebou přineslo také lepší rozlišení, což je dobře vidět. Odezva na doteky stále není úplně rychlá a dokonalá, ale pohled na rozsvícený náramek je o poznání příjemnější. Díky nemalému množství přidaných pixelů se mohlo změnit i menu, které nově ukazuje dvě položky namísto jedné, což je super. Jen je potřeba si zvyknout, že jednotlivé položky už se postupně nepřehupují a nefixují na střed, ale při rolování kontinuálně “plují”. Ne každému to musí vyhovovat, ale za mě je to v pohodě. Displej Xiaomi Mi Band 6 nicméně ukrývá i jeden ze stále nevyřešených nešvarů těchto populárních náramků.

Pokračuje série několika zklamání

Je vcelku nepochopitelné, že Xiaomi (případně Huami, které má na vývoji těchto náramků nemalý podíl) stále ignoruje možnost vložit do Mi Bandů senzor pro automatické řízení jasu. Na výběr je tak znovu jen z pěti hladin, mezi kterými si musí uživatel vybírat manuálně. Je to nepraktické hned z několika důvodů. Šestý Mi Band nepotěší ani fanoušky bezkontaktních plateb přes NFC. Znovu se opakuje loňský scénář – modul se v náramku nachází, ale je zamčený pro čínský AliPay a “naše” karty do něj nenapárujete. Když se přesuneme od pokladen ke sportovním výkonům, tak další opakovanou špatnou zprávou je absence GPS modulu. Jestli tedy nepatříte mezi fanoušky sportování s mobilem v kapse nebo v jeho dohledové vzdálenosti, počítejte s méně přesnými údaji o vzdálenostech a trasách. Když už jsme u toho…

Co a jak náramek měří?

Pro jednodušší přehled a porovnání s Mi Band 5 a Mi Band 4 opět zařazuji tabulku. Zásadní novinkou bude pro mnohé uživatele přítomnost měření SpO2, tedy okysličení krve. To se v kombinaci s metrikou PAI hodí nejen sportovcům, ale i lidem, kteří chtějí analyzovat kvalitu spánku a obecně sledovat zdravotní stav. Možná se spíš hodí říct výkyvy. U náramku za tisícovku se nedají očekávat extrémně přesná měření, ale pokud by se se saturací vaší krve něco podivného dělo, poznáte to.

Mi Band 4 Mi Band 5 Mi Band 6
metrika SpO2 ne ne ano (i při spánku)
PAI ne ano ano
barometr ne ano ano
analýza spánku běžná běžná + REM + zdřímnutí běžná + REM + zdřímnutí
analýza stresu ne ano ano
dechová cvičení ne ano ano
aktivity 6 11 30
ženská perioda ne ano ano

Další novinkou je přidání hromady nových sportů a aktivit, které se dají zaznamenávat. Z loňských jedenácti je to rázem třicet. Šestici vybraných přitom náramek dokáže (s celkem slušnou úspěšností) automaticky poznat a spustit záznam. Jde mimo jiné o chůzi, běh nebo jízdu na kole, což může leckomu určitě přijít vhod. Z mého osobního pohledu je dost podivné, že v nabídce úplně chybí například fotbal nebo jízda na kolečkových bruslích, přičemž pro bowling nebo street dance se prostor našel. In-line bruslení má v menu alespoň svou zimní variantu, ale u fotbalu není hledání náhrady tak snadné. Při nastavení režimu běh se například automaticky záznam přerušuje při klidnější chůzi nebo stání, což je nežádoucí. Nakonec jsem to vyřešil volbou basketbalu.

automatické měření

Xiaomi Mi Band 6 vs. Mi Band 4

Co se týká přesnosti sportovních záznamů, tak ty se jinak než porovnáním hodnotit nedají. V přiložených obrázcích můžete vidět srovnání záznamů (dva náramky, dva mobily, dvě aplikace, dva účty se stejnými parametry) z nového Xiaomi Mi Band 6 s daty z modelu Mi Band 4. Ten jsem měl v době testování k dispozici a právě od něj by pravděpodobně mohla velká spousta lidí případně přecházet. Jak vidno, hodnoty jsou téměř totožné. Výsledky z novějšího náramku navíc obsahují informace o nadmořské výšce a detailnější analýzu k rytmu a krokům. Vím, že čtenáři toužili i po srovnání s Apple hodinkami. Ty jsem bohužel po ruce neměl, nicméně jsem učinil nějaká pátrání na internetu a vypadá to, že Mi Band 6 v zásadních metrikách (tep, počet kroků, vzdálenost, spánek…) dosahuje podobných kvalit jako jablečné Watch.

Systém v novém, aplikace ve starém

Softwarový protějšek v mobilu, který tradičně představuje aplikace Mi Fit, mnoha funkčními změnami neprošel. V aplikaci najdeme kromě analytických karet staré známé nastavení oznámení, řazení sportů, výběr mezi periodami různých měření, změnu ciferníků nebo stanovování cílů. Další změny, které nastaly, se vyloženě týkají novinek, které přináší samotný náramek. Pochopitelně se tedy objevila například karta s měřením SpO2. A s ní i experimentální sledování dýchání při spánku.

Jedna z nejvýraznějších změn, která se týká ovládání náramku, je logicky spjatá s absencí tlačítka na těle náramku. Pohyb mezi položkami menu je tedy řešen čistě jen gesty, což se vývojáři rozhodli zpříjemnit novou možností horizontálního listování. Od ciferníku se dá pohybovat nejen nahoru a dolů, ale i do boků. Jednotlivé položky se přitom dají v aplikaci přeházet či vypnout a zapnout. Co se týká hovorů, tak ty lze ze zápěstí jen vzít na vědomí nebo odmítnout. Na notifikace se bohužel reagovat nedá vůbec, což je také trochu škoda. Na druhou stranu je skvělé, že přibyla možnost prohlédnout si alespoň základní data ze záznamů aktivit přímo v náramku.

Z hlediska interakcí v průběhu sportovního výkonu také nastaly příjemné pokroky. Notifikace vyskakují i při běžící aktivitě a stejně tak jde ovládat hudba. Trochu nepochopitelně to ale nejde, když je aktivita pozastavená. Abych vyhověl i dalšímu dotazu z komentářů: Ne z běžícího odpočtu ani stopek se bohužel do jiné části systému odejít nedá. Mnou testovaný náramek z čínského trhu a podle všeho ani zde distribuované modely zatím neznají češtinu. Aplikace jí disponuje, ale u systému v náramku si prý budeme muset počkat na léto. Jestli tedy nadšenci nepřijdou s neoficiální lokalizací o nějaký ten týden dřív.

Vybalancovaná výdrž

Xiaomi Mi Band 6 má stejnou baterii jako jeho předchůdce a nabízí i podobné tabulkové hodnoty výdrže. Díky novým funkcím a hlavně možnostem různých period měření se ale může až devatenáctidenní používání (tabulkově nejvyšší možná hodnota) velmi snadno proměnit na méně než týdenní. Při zapínání několika intenzivních měření aplikace přímo upozorňuje, že mohou snižovat výdrž, a je to opravdu znát.

baterie nabíjení

Při běžném použití, do kterého spadá např. standardní perioda měření tepu (každých 30 minut) bez sledování zdraví srdce (nepravidelný tep), vypnutý asistent monitorování spánku nebo vypnuté průběžné sledování stresu, se můžete na dobu přesahující deset dní dostat úplně v pohodě. U zmíněných funkcí pak můžete počítat s tím, že po zapnutí či maximálního využití každé z nich zkrátíte výdrž asi o den.

Vývojáři podle mě celkem rozumně zvolili, které funkce a hodnoty budou standardní tak, aby byla zajištěná rozumná výdrž. Stejně jako třeba u frekvence displeje nebo hraní her v mobilu je pak na uživateli, jak a čím chce baterii přístroje “ždímat” a smířit se s rychlejším vybíjením. Když už jsme u displeje, tak musím znovu vzpomenout chybějící automatickou úpravu jasu. Ta by podle mě klidně mohla další procenta ušetřit. Na závěr dodám, že kompletní nabití zabere asi dvě hodiny.

Cena a dostupnost

Nový Xiaomi náramek je momentálně k dostání jak v čínských e-shopech, tak i v mnoha českých. Zatímco třeba na AliExpressu se dá objednat za cenu pod devět stovek, u nás stojí oficiálně 1 190 Kč. Záleží na tom, jestli chcete uškudlit pár stovek výměnou za delší čekání či riziko doplácení daně a složitější řešení servisu, nebo ne. Startovací cena náramku je nicméně o něco nižší než vloni u Mi Band 5.

barvy

Závěrečné hodnocení

Šestá generace nejpopulárnějšího fitness náramku světa je rozhodně opět dobrá volba z pohledu poměru cena vs. výkon. Určitě bych jej doporučil jak nováčkům hledajícím v tomto segmentu, tak i majitelům starších Mi Band do generace 4, kteří uvažují nad upgradem. V porovnáním s loňským Mi Band 5 už se rozdíly hodně smazávají a opravdu významnými lákadly jsou v podstatě jen větší a hezčí displej a měření SpO2. Rozhodně nejde o malý pokrok, ale stačí to? Například devatenáct nových sportovních módů (z nichž většinu jsem z menu úplně vyházel) podle mě až tak velká motivace není. Nezapomínejme ale, že se bavíme o elektronice v ceně, za kterou se dá koupit cca osmkrát pizza nebo sedmkrát krabička cigaret. Takové srovnání by mnohým mohlo rozhodování ulehčit.

Klady

+ Větší a kvalitnější displej
+ Měření SpO2 (včetně dýchání při spánku)
+ 30 sportovních aktivit
+ Nová navigace s gesty (bez tlačítka)
+ Pokročilé možnosti analýz
+ Na svou třídu kvalitní měření

Zápory

– Bez NFC plateb a GPS
– Nemá automatický jas
– Zatím bez češtiny

Chtěli byste o náramku ještě něco vědět? Napište do komentáře…

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)