TOPlist

Xiaomi Mi Band 4 recenze: vylepšený fitness náramek za nízkou cenu

Xiaomi Mi Band 4 recenze

Xiaomi Mi Band 4 je nejnovější fitness náramek v nabídce oblíbeného výrobce Xiaomi. Nízká cena, barevný dotykový displej, měření sportovních aktivit včetně plavání, zobrazování notifikací, ovládání hudby, o tom všem bude tato recenze. Xiaomi Mi Band 4 přichází s celou řadou významných vylepšení, které se podílí na lepší čitelnosti displeje, pohodlnějším ovládání a přesnějším měření sportovní aktivity.

Obsah recenze Xiaomi Mi Band 4

Obsah balení Xiaomi Mi Band 4

Krabička náramku Mi Band 4 se odlišuje od většiny zařízení od Xiaomi. Není čistě bílá a trošku se změnil její tvar. Krabička je laděná do černé barvy a dominuje jí velká 4. Na horní straně má očko pro zavěšení v obchodě. Člověk si hned představí, jak visí v regále v některém z obchodů sportovních pomůcek. Po rozbalení nás nečeká žádné velké překvapení, protože v krabičce je jen to nejnutnější. V balení naleznete nabíječku, návod k Xiaomi Mi Band, gumový pásek na ruku a náramek ve tvaru oblázku, tak jak ho známe.

Xiaomi Mi Band 4 co je v balení

Barevné náramky Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi představilo Xiaomi Mi Band 4 spolu s novými barvami náramků. Náramek je opět vyrobený z měkké gumy a je pohodlný na ruce. Náramek z Mi Band 3 je plně kompatibilní s novým Mi Band 4. Pokud tedy máte sbírku náramků a popokujete po 4, můžete je v klidu používat. Náramky vypadají na pohled úplně stejně a na pohmat jsou vyrobené ze stejného materiálu. Originální náramky mají nové barvy, seženete je v černé, modré, fialové, oranžové a béžové, která bude určitě velice elegantní pro dámy. Vzhledem ke kompatibilitě snadno pořídíte náhradní náramek.

Mi Smart Band 4: Step Up, Live More

Mi Smart Band 4: Step Up, Live More

Jaký má Xiaomi Mi Band 4 firmware?

Jak je u Xiaomi zvykem, můžete se těšit na pravidelné aktualizace. Často se v nich nejen upravuje funkčnost náramku, aby měřil přesněji aktivitu a déle vydržel, ale můžeme se dočkat i nových funkcí. Aktualizace probíhá jednoduše pomocí aplikace Mi Fit a pokud je dostupná, aplikace vás na to sama upozorní. Během aktualizace doporučujeme mít náramek plně nabitý, aby nedošlo k jeho poškození. Pro Xiaomi Mi Band by také měl být časem k dispozici český firmware, který bude podporovat české notifikace s diakritikou a plnou lokalizaci. Tento firmware je ovšem vytvořený komunitou a tak to může chvilku trvat. Aktuálně je dostupný již nový firmware, který podporuje zobrazení jména volající, doporučujeme updatovat.

NFC a Google Pay u Xiaomi Mi Band 4

Jednou z velkých novinek Xiaomi Mi Bandu 4 je NFC, které se sice objevilo v jedné verzi Xiaomi Mi Band 3, ale ta nebyla moc rozšířená. Dle aktuálních informací by měla NFC obsahovat čínská verze náramku a globální ho mít nebude. Stejně tak nebyla oznámena podpora Google Pay, takže ačkoli v ČR nebude verze s NFC pravděpodobně dostupná, nemusíte zoufat. NFC bude fungovat pouze v Číně s čínskými bankami. Čínská verze také obsahuje mikrofon, který slouží ke komunikaci s asistentem Xiao AI. Chytrý náramek komunikuje pomocí Bluetooth 5.0.

Vlastnosti a parametry náramku Mi Band 4

  • Displej: AMOLED s úhlopříčkou 0,95″ a rozlišením 240×120 pixelů, jas až 400 nitů
  • Baterie: Akumulátor s kapacitou 135 mAh, výdrž až 20 dnů a nabíjení pod 2 hodiny
  • Odolnost: Vodotěsnost 5 ATM
  • Měřené aktivity: Počítání kroků, spálených kalorií, překonané vzdálenosti, srdečního tepu, spánkové frekvence, upozornění na abnormální tep a dlouhou dobu bez pohybu
  • Konektivita: Bluetooth 5.0, NFC pouze pro Čínu
  • Funkce: Budík, stopky, časovač, zobrazování notifikací, připomínání událostí, odemykání telefonu, ovládání hudebního přehrávače, funkce “Najdi telefon”
  • Podporované OS: Android 4.4 a novější, iOS 9 a novější
  • Senzory: Optický snímač tepové frekvence, kapacitní senzor přiblížení, tříosý gyroskop a tříosý akcelerometr
  • Parametry: Operační paměť (RAM) 512 KB, hmotnost 22,1 g

Design a čitelnost displeje na sluníčku

Vzhled zachovává zaběhnuté linie a opět se jedná o oválné tělo. Xiaomi Mi Band 4 je o něco tlustší, ale není to znát při nošení. Na první pohled si všimnete jinak zpracované horní plochy s displejem a tlačítkem. Sklo již není ohnuté až k řemínku, ale je placatější a mírným ohnutím přechází do plastového rámečku, který vystupuje z řemínku. Na spodní straně si všimnete výrazného zvětšení senzoru srdečního tepu a nového umístění nabíjecích pinů. Ty již nejsou schované při vložení do náramku, ale jsou zespodu.

Úplně nový je displej. Ten je barevný a OLED byl vyměněn za AMOLED displej s úhlopříčkou 0,97″, což je zvětšení o 39,9 % oproti předloňské verzi. Displeji muselo ustoupit dotykové tlačítko. To již není pohodlně prohloubené, ale je zarovnané s displejem a občas se stane, že člověk klikne omylem na displej. V základním nastavení má displej slušný jas pro použití při zataženém počasí a nebo v interiéru. Při slunečném dni je to opravdu bída a Mi Band 3 má displej čitelný o trošku více. Vše se ovšem změní, jakmile nastavíte jas na maximum. Pak je displej skvěle čitelný i na přímém slunci. Displej má rozlišení 240 x 120 pixelů a ačkoli se nemůže rovnat displejům v drahých chytrých hodinkách, jeho zobrazení je velmi kvalitní a barvy krásně syté. Xiaomi Mi Bad 4 postrádá funkci Always On a rozsvítí se buď po kliknutí na tlačítko a nebo při otočení ruky směrem k tváři. To je nově o něco citlivější a reaguje spolehlivěji a hlavně rychleji. Displej má bohužel výrazně viditelný rámeček pod krycím sklem. Po dlouhodobé používání se nám nejvíce osvědčil druhý nejvyšší jas, který nabízí pořád ještě slušnou čitelnost, ale nevypaluje večer oči. Je docela škoda, že náramek nemá automatický jas.

Co vše dokáže displej zobrazit?

  • Čas, datum a den (lze si vybrat z 70 ciferníků)
  • Počet kroků, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, stav baterie
  • Srdeční tep
  • Počasí pro aktuální den a 3 denní předpověď
  • Stopky, režim nerušit, hledání telefonu, budík, minutku
  • Ovládání hudby
  • Notifikace (upozornění)

Dlouhá výdrž baterie a nové nabíjení

Nabíjecí kolébka se u Xiaomi Mi Band 4 zásadně změnila. Náramek se do ní již nevsouvá, ale pokládá. Nelze tak použít nabíječku z předchozí verze. Nabíjecí piny jsou nově zespodu náramku, což by mnohým mohlo naznačovat, že Mi Band 4 lze nabíjet bez vyndání z řemínku, opak je bohužel pravdou. Je ale nutné říci, že to určitým způsobem jde. Pokud nabíjecí kolébku k náramku opravdu silně zespodu zatlačíte, tak se nabíjení spustí. Pokud se s ním ale jen o mm pohne, nabíjení se odpojí. Řemínek totiž překáží dvěma pacičkám, které drží náramek v nabíjecí kolébce. Upřímně ale věřím, že by si s tím šikovný kutil poradil. Doba nabíjení je cca 1.5hod. Pokud budete náramek využívat naplno, tzn. jas naplno, časté měření srdečního tepu a časté měření sportovních aktivit, výdrž se pohybuje kolem 10 dní. Při snížení jasu a vypnutí měření tepu se prodlouží až na 18 dní.

Baterii narostla kapacita z 110mAh na 135mAh. Ačkoli by někdo očekával delší výdrž, kapacita je vyšší z důvodu použití většího barevného displeje. Na výdrži se navíc může podepsat to, jak vysoký jas si nastavíte, protože maximální je opravdu o dost silnější než u Mi Band 3. Dle výrobce má Mi Band 4 vydržet 20 dní.

Fitness aplikace pro Xiaomi Mi Band 4

K připojení náramku k mobilu je potřeba aplikace Mi Fit od Xiaomi, kterou naleznete na Google Play. Aplikace je převážně v češtině, ale setkáte se s nepřeloženými frázemi. Po jednoduchém spárování si můžete nastavit spoustu parametrů. Mezi ty hlavní patří nově volba několika desítek ciferníků, čímž Xiaomi ukazuje vstyčený prst Apple s jeho Apple Watch. V základu jsou v náramku 3, ale další si lze pohodlně stáhnout v aplikaci. Další možností je nastavení notifikací, které vám mají chodit a z jakých aplikací. Nastavení je opravdu široké a lze si spoustu věcí přizpůsobit pro svoje potřeby. V nastavení si také můžete najít náramek, nastavit jeho viditelnost pro ostatní zařízení a nastavit počasí, které umí náramek zobrazovat. Náramek Mi Band 4 je možné připojit k alternativním aplikacím, které si stáhnete v Google Play. Otestujeme je pro vás a brzy vydáme článek.

 

Vodotěsnost a plavání s Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi Mi Band 4 je opět vodotěsný a dle výrobce plní normu IP67, díky které se s ním můžete potopit až do hloubky 50m a náramek zvládne tlak vody 5ATM. Hlubinné potápění jsme s ním nezkoušeli, ale při běžném plavání obstál velmi dobře. Potápění do větší hloubky nedoporučuji, 50m ponoru je spíše tabulková hodnota. Při měření plavání si zvolíte délku bazénu, kdy si vyberete mezi 25 a 50m. Při plavání náramek měří uplavanou vzdálenost, dobu plavání, počet temp a vše zobrazí v přehledném grafu. Po zapnutí měření se displej zamkne a po ukončení plavání je nutné ho dvojitým potažením po displeji odemknout. Co se týče měření uplavané délky, náramek lehce přeměřuje, ale jen o pár metrů.

Měření fitness aktivity

Xiaomi Mi Band 4 je především sportovní náramek a jeho hlavním cílem je měřit sportovní aktivitu. K tomu mu slouží dva senzory – 6 osý gyroskop a optický senzor srdečního tepu. Srdeční tep je možné měřit neustále během dne ve zvolených intervalech, které umí náramek zmenšit při detekci sportovní aktivity. Náramek umí měřit běh venku, běh na pásu, cvičení, plavání, jízdu na kole a chůzi.

Při běhu a chůzi využívá náramek nastavení výšky a váhy, které provedete v aplikaci a odhaduje vzdálenost, kterou jste urazili. Toto měření bohužel není úplně přesné a při kratší aktivitě dochází k výrazným odchylkám. Při porovnání s chytrými hodinkami, které mají GPS jsme naměřili rozdíl 800m při 4km trase, což je poměrně dost. Při měření uběhnuté nebo ušlé vzdálenosti je tak lepší brát Mi Band 4 spíše jako nástroj, který vám řekne, jak jste se postupem času zlepšili a nebo zhoršili. Pro porovnání s kamarádem, co má hodinky s GPS není vhodný. Pokud chcete mít přesně zaznamenanou uběhnutou vzdálenost, doporučujeme běhat s mobilem v kapse, kde spustíte sportovní aktivitu v aplikaci Mi Fit. Vzdálenost se zaznamená pomocí GPS v telefonu.

Dalším senzorem, který náramek nabízí, je senzor pro měření srdečního tepu. Ten je o něco větší a měl by měřit přesněji. Porovnali jsme Mi Band 4 s konkurencí a především s o dost dražšími chytrými hodinkami a údaje se více méně shodovaly. Měřil například s minimální odchylkou stejně, jako Apple Watch 4, které měří tep mimo jiné i pomocí EKG. Rozdíl bohužel přichází při zvýšení aktivity, kdy i přes správné utažení řemínku Mi Band 4 ukazuje tepovku o něco nižší. To může být zásadní problém pro sportovce, kteří si hlídají správnou hranici maximálního zatížení srdce při sportovním výkonu. Xiaomi Mi Band 4 nepodporuje EKG, což není překvapením vzhledem k nízké ceně.

Měření tepu Xiaomi Mi Band 4

Měření kvality spánku

Fitness náramek Mi Band 4 nabízí také měření kvality spánku, kdy sleduje, jak jste se v noci vrtěli a probouzeli. Díky tomu může nabídnout tipy pro zlepšení kvality spánku a dozvíte se, jakou jste měli noc a proč se ráno budíte nevyspalý. Měření spánku funguje poměrně dobře, pokud opravdu spíte. Velmi dobře ho pak náramek detekuje. Horší je, když zkrátka nemůžete usnout a nebo vás v noci budí třeba chrápající partner. Potom náramek detekuje spánek, ačkoli ve skutečnosti nespíte. To ovšem není překvapující vzhledem k principu fungování měření. Náramek se nám velmi osvědčil jako budík. Intenzita vibrací je tak akorát, aby vás vzbudila, ale není moc vysoká, aby jste se vibrování lekli.

Pohodlnější ovládání Xiaomi Mi Bandu 4

Jak jsme již nakousli, displej se výrazně zvětšil, což prospělo pohodlnosti jeho ovládání. Na druhou stranu se zmenšilo tlačítko, které slouží hlavně jako Zpět a o něco hůře se do něj trefuje. Ovládání displeje ovšem urazilo dlouho cesty směrem k snazšímu ovládání. Menu nově nemá až na jednu výjimku žádné posouvání do boku a vše se ovládá tahy nahoru a dolů, což je pro malý displej mnohem lepší volba. Ikony jsou navíc díky odlišení barvami snadněji rozpoznatelné a hned víte, co máte na displeji. Volby se nově nepotvrzují dlouhým podržením tlačítka, ale rovnou kliknete na displej. Ovládání se tak podobá více klasickému telefonu a je přirozenější. Při sportování se dá náramek ovládat i spocenými prsty, jen je citlivost displeje o něco nižší. Náramek nabízí také jednoduché ovládání hudby, při kterém můžete přepínat skladby, hudbu pauznout a nastavit hlasitost. Ovládání hudby je dostupné při posunutí prstu doprava nebo doleva z ciferníku a testovali jsme ho se Spotify.

Xiaomi Mi Band 4 a čeština

Velkým problémem Mi Band 3 byly české notifikace. Ty byly v podstatě nečitelné, protože náramek neuměl českou diakritiku. Řešit se to dalo pomocí nahrání upraveného firmware, takový ale ještě pro Mi Band 4 dostupný není, ačkoli ho brzy očekáváme. Náramek Mi Band 4 není v českém jazyce. Ovládání i přes to není problém, protože menu má ikony, podle kterých poznáte, co zrovna náramek ukazuje a případně jsou slova velmi jednoduchá a i neangličtinář se po chvilce zorientuje. Bohužel stále platí, že Xiaomi Mi Band 4 neumí zobrazovat české znaky, až na pár výjimek. Znamená to tedy, že se asi dozvíte, kdo vám píše, ale zprávu si nepřečtete, spíše budete hádat, co se snažil autor sdělit. Připravili jsme si pro vás návod, jak zprovoznit zobrazování české diakritiky.

Xiaomi Mi Band 4 čeština

Xiaomi Mi Band 4 a Apple iPhone

Xiaomi Mi Band 4 je kompatibilní nejen se systémem Android, ale můžete ho také připojit k nakousnutému telefonu iPhone od Apple. Používá se zde stejná aplikace Mi Fit a při používání je dostupná většina funkcí, včetně počasí a fitness aktivit. Ty umí Mi Fit i zapisovat do aplikace Zdraví, takže pokud naplno využíváte ekosystém Apple, Mi Band 4 ho bez problémů doplní.

Pohled do historie Xiaomi Mi Band

První Xiaomi Mi Band byl představen v červenci v roce 2014. Nabízel jednoduchý design se třemi notifikačními diodami a to je vše. Uměl sice notifikovat hovory a jiné události, ale pouze vibracemi. Kromě toho uměl měřit aktivitu (chůzi a běh), spánek a odemknout Android telefon. Druhá generace Xiaomi Mi Band 2 dostala malý 0.4″ černobílý displej a byla uvedena v roce 2016. Kromě displeje byl hlavní novinkou senzor pro měření srdečního tepu. Třetí generace o něco narostla a přinesla větší displej, který byl téměř 2x větší a především dotykový. Jednalo se spíše o kosmetické novinky, které přinesly větší displej a pohodlnější ovládání. Nyní tu máme 4. generaci – Xiaomi Mi Band 4, na který se podíváme podrobněji.

Kdy vyjde Xiaomi Mi Band 4?

Xiaomi Mi Band 4 vychází do prodeje v posledním týdnu v červnu. Skladem by měl být aktuálně u všech velkých prodejců a lze ho také sehnat v zahraničí. Pokud nechcete čekat na doručení z Číny, při hledání se dá sehnat za nižší cenu, než je ta oficiální.

Xiaomi Mi Band 4 – chytrý náramek 🔥 recenze česky

Xiaomi Mi Band 4 - chytrý náramek 🔥 recenze česky

Cena a vývoj předchůdce

Xiaomi Mi Band 4 se aktuálně začíná prodávat za cenu 1 290 Kč. Podobně tomu bylo u předchozího modelu, postupně by však měla cena klesat. U Xiaomi Mi Band 3 klesla cena pod 1000 Kč již po dvou měsících od spuštění prodeje, dle grafu z portálu Heureka. Náramek seženete za oficiální cenu 1 290 Kč u všech velký prodejců v ČR, jako je Alza, CZC, Smarty, Datart a Electro World. Za cenu kolem 700 Kč se dá sehnat na zahraničních portálech, jako je Aliexpress a Gearbest.

Vývoj ceny Xiaomi Mi Band 3

Konkurence Xiaomi Mi Band 4

  • Samsung Galaxy Fit e – levný náramek od Samsungu s cenou kolem 1 000 Kč nabízí podobné funkce jako Xiaomi Mi Band 4. Oproti Mi Bandu 4 mu chybí barevný displej a fitness funkce pro plavání, nadruhou stranu se dá nabíjet s řemínkem.
  • Xiaomi Mi Band 3 – starší verze sportovního náramku nabídne menší displej, chybí mu měření plavání a barevný displej, ale seženete ho za lepší cenu.
  • Honor Band 4 – levný náramek z dílny Huawei se chlubí stejnými funkcemi jako Xiaomi Mi Band 4 včetně měření plavání a barevného AMOLED displeje. Navíc nabízí měření jízdy na koloběžce.
  • Niceboy X-Fit GPS – s cenovou 1 500 Kč se jedná o nejlevnější fitness náramek s podporou GPS, které chybí u Xiaomi Mi Band 4. Nabídne také barevný displej a měření až 22 sportovních aktivit.
  • Huawei Watch GT – dlouhá výdrž 14 dní, široká nabídka sportovní funkcí, měření a hlídání kvality spánku, elegantní vzhled, vyměnitelné pásky a slušná cena na plně vybavené chytré hodinky.

Jak na nás zapůsobil Xiaomi Mi Band 4?

Čtvrtá generace chytrého náramku od Xiaomi je opravdový skok a kdyby byl náramek o něco větší, dalo by se mluvit o chytrých hodinkách. Nabízí mnoho ciferníků, měření sportovní aktivity a slušné zobrazování notifikací, tedy až na tu češtinu. Ovládání urazilo velký kus cesty oproti Mi Band 3 a je mnohem pohodlnější. Líbí se nám i širší dostupnost barev už v základu, kdy Xiaomi Mi Band 4 zaujme určitě i ženy. Brzy se můžete těšit na podrobné srovnání Xiaomi Mi Band 3 a Mi Band 4.

Klady

+ Skvělá čitelnost displeje na sluníčku
+ Velmi dobrá výdrž
+ Pohodlné ovládání displeje
+ Přesné měření srdečního tepu

Zápory

– Horší měření vzdálenosti při běhu
– Nezobrazuje se česká diakritika
– Volající se nezobrazuje na všech telefonech

Jaké máte zkušenosti s náramky Xiami Mi Band?

Lukáš Mrkvička
O Autorovi - Lukáš Mrkvička

Velký příznivce moderních technologií, který stále skáče mezi světem Androidu a světem nakousnutého jablka. Na každém si najde něco, co se mu líbí, ale nikdy… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)