Recenze projektoru Xiaomi Mi 4K Laser: Telku v klidu nahradí
- Recenze
- Marek Houser
- 8.3.2023
- 0
Jak jistě víte, systém Android je možné v různých podobách potkat v několika druzích zařízení. Kromě telefonů, tabletů, hodinek (Wear OS můžeme počítat, ne?) či aut jde i o televizory a projektory, ve kterých běží Android TV (u novějších pak Google TV). Po několika klasických televizorech do redakce Světa Androida nedávno zavítal na testování projektor Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150, který papírově slibuje velmi zajímavé věci hned v několika oblastech. Následující recenze odhalí, jak je to s plněním těchto slibů.
Recenze projektoru Xiaomi Mi 4K Laser 150
- Obsah balení
- Design
- Základní parametry
- Umístění, nastavení a ovládání
- Obraz? Zvuk? Televizi nahradí hravě
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Obsah balení
Projektor dorazil v mohutné a těžké krabici, která dává tušit, že tady nepůjde o žádného drobečka. Její obsah je nicméně velmi strohý. Kromě samotného zařízení zde najdeme jen napájecí kabel, který má sice unikátní Xiaomi koncovku, ale zase na sobě nemá trafo, což je příjemné; dálkové ovládání, základní manuál a hadřík na utírání optiky a povrchu. Žádné další bonusové příslušenství v podobě HDMI či síťového kabelu nebo držáku na zeď nečekejte.
Design
Jelikož jde o projektor typu UST (Ultra Short Throw) s ultra krátkou projekční vzdáleností, odpovídá tomu také vzhled. Projekční čočku byste marně hledali po stranách, je totiž ukrytá ve zkoseném žlábku na horní straně. Tmavě modré až černé zařízení po položení na podklad připomíná základnu domácího kina, kompaktní PC, malou tiskárnu či dokonce skříňku na šperky a celkově působí velmi nenápadně. I přesto, že má tělo z plastu, vypadá prémiově.
Po stranách vpředu se nacházejí kolečka pro nastavení výšky předních nožiček a hned za nimi větší část boků zabírají průduchy pro větrání. To je dost intenzivní, s čímž je nutné při umisťování projektoru i okolních prvků počítat. Netopí vyloženě nepříjemně, ale třeba jiná elektronika nebo kytka by v jeho přítomnosti nejspíš dost trpěla. Na zádech se nacházejí konektory, mezi které patři 2x klasický HDMI vstup, jedno HDMI i s ARC, USB 2.0, AUX jack výstup, AV vstup, optický S/PDIF výstup a LAN RJ45 zdířka na síťový kabel. A taky prostor pro zapojení napájení.
Jelikož se kabelové zapojování koná vzadu a ovládání, jak se dále podrobněji dozvíte, kompletně obstarává dálkový ovladač, jsou čelo i vrch projektoru zbaveny jakýchkoli tlačítek či dalších prvků, které by narušovaly jednolitost velmi dobře zpracovaných ploch.
Velká přední mřížka ukrývá reproduktory (dva výškové a dva hloubkové) a žlábek na horní straně pak to nejdůležitější: logo. Ne, teď vážně: Laserovou optiku, kterou zde doplňuje i IR snímač (později vysvětlím, co tam dělá) a LED indikátor, který tím pádem nemusí otravovat vepředu. Šikovné. Na spodní straně najdeme kromě bassreflexů a zmíněných nastavitelných předních nožiček také větší pevnou zadní nohu a závitové otvory pro uchycení na držák.
Základní parametry
- rozměry a hmotnost: 410 x 291 x 88 mm, 7,2 kg
- typ: laserový (DLP) projektor s technologií ALPD 3.0
- rozlišení: nativní 4K (3 840 x 2 160 pixelů)
- úhlopříčka obrazu: 42″ (107 cm) až 150″ (381 cm)
- ideální projekční vzdálenost: 14 až 49 cm od zdi
- svítivost a kontrast: 1 600 ANSI lm (režim s maximálním jasem), 3 000:1
- hlučnost: 32 dB
- spotřeba: <300W s maximálním jasem (0,5 W stand-by)
- životnost laseru: 12 500 až 25 000 hodin
- konektivita: HDMI, USB, AUX výstup, AV vstup, S/PDIF, LAN, Wi-Fi, Bluetooth
- reproduktory: 2x výškový, 2x basový
- procesor, operační paměť a úložiště: T962X-H, 2 GB, 16 GB
- systém: Android TV 9.0
Umístění, nastavení a ovládání
Jak už jsem zmiňoval, projektor potřebuje jen minimální odstup od zdi. Na stolku (ale pozor, díky různým režimům jej můžete klidně nechat promítat třeba i ze skříně na strop) tak může stát/ležet v podstatě ve stejné pozici jako televizor a přitom nabízí mnohem větší obraz. S odstupy v rozmezí od 14 do 49 centimetrů dokáže vytvořit ostrý obraz s úhlopříčkou od 107 do gigantických 381 centimetrů. Můžete jít samozřejmě i dál, ale už na úkor zaostření. Třeba u projekce fotbalu nebo hokeje pro početné publikum to nicméně nemusí až tak vadit.
Takto krátká projekční vzdálenost je velmi praktická věc, nicméně má i jedno své úskalí. Kvůli ostrému promítacímu úhlu, který nekompromisně nechá „vystoupit“ jakoukoli vlnku či důlek na zdi či plátně (mnohem, mnohem výrazněji než klasický projektor z přímým svícením), si musíte dát pozor na promítací plochu. Pokud zedník a malíř nebyli při práci úplně na mol, zeď postačí. Níže na fotkách se ale můžete podívat, jak špatně to dopadne, když si k Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150 vezmete provizorní plátno. Nerovnosti fakt neodpouští.
Po zapojení a spuštění přichází na řadu vyladění obrazu. Pokud jste tedy nebyli chirurgicky přesní při pokládání. Přístroj v systému nabízí čtyřbodovou i osmibodovou „keystone“ korekci, které se ovládají velmi snadno, ale u tak drahého modelu bych přece jen očekával i korekci automatickou. Těžko říct, proč se na ni Xiaomi vykašlalo. Snad kvůli tomu, že po jednom položení už se s projektorem nejspíš nebude hýbat? Asi. Po vyladění hran přichází na řadu doostření, které je také velmi snadné, i když zase jen manuální. Řeší se rovněž ovladačem a je to na pár sekund.
Když je řeč o ovladači, tak ten je připojen přes Bluetooth a jde o trochu lepší model než výrobce dává ke svým levnějším televizním zařízením. Kromě tlačítka napájení na něm najdeme klasickou trojici tlačítek pro pohyb v Android TV (nabídka aplikací – zpět – stop), ovládání hlasitosti, kruhové tlačítko se šipkami a potvrzovacím knoflíkem uprostřed a také dedikované tlačítko pro Asistenta Google.
V systému Android TV je v globální verzi projektoru běžně k dispozici Obchod Play s aplikacemi a známé možnosti nastavení, připojení či přihlášení. Pohodlně si pustíte třeba YouTube nebo využijete Chromecast. Pohled na dálkový ovladač a pak i hlavní menu ale dává tušit, že tu přece jen něco významného chybí: oficiální podpora Netflixu (ačkoli jeho sériové označení v menu ukryté je). Nemusíte ale nad projektorem hned lámat hůl, populární službu je možné do něj dostat alternativním způsobem skrze Desktop manager. Takže hlasité „uff“.
Zmíním tady i dříve poodhalený IR vysílač a snímač. Jak už je teď jasné, k automatické korekci či ostření neslouží. Tak k čemu tedy? Má na starost bezpečnost. Laser projektoru je tak silný, že je v systému zapnuté jeho automatické zhasínání, pokud se v prostoru před či nad projektorem něco mihne. Při instalaci to bylo otravné a na chvíli jsem to vypnul, ale pokud máte doma menší děti, určitě je rozumnější nechat tento prvek zapnutý.
Obraz? Zvuk? Televizi nahradí hravě
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu: Jak to vlastně „hraje“? Ve zkratce: Skvěle. V delší verzi: Už přítomnost technologie ALPD 3.0, která se běžně využívá v kinosálech, naznačuje, že tady bude kvalita obrazu velmi vysoká. V kombinaci s dostatečnou – leč ne úplně špičkovou – svítivostí, parádním kontrastem, živými barvami z laseru a 4K rozlišením je v případě přístroje Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150 opravdu snadné odpovědět na typickou otázku „a můžu tím nahradit telku?“ pozitivně.
Velikost obrazu vzhledem k umístění a celkové rozlišení projekce může tomuto projektoru od Xiaomi většina televizorů nepochybně závidět. Velký problém přitom není ani světlo v místnosti. S 1 600 ANSI lumeny stačí i menší přítmí, abyste si v klidu užili třeba zprávy, talk show nebo Toma a Jerryho po ránu.
Pro lepší zážitek u filmu či seriálu už je potřeba lépe zatáhnout, ale skutečně vůbec nemusíte z místnosti dělat temnou komoru. Jen pozor: Projekci s maximálním jasem je nutné zapnout v menu.
Jak už jsem zmiňoval, pro kvalitní promítání postačí i běžná bílá zeď, která není úplně odfláknutá. Při projekční i pozorovací vzdálenosti v rámci doporučených tabulek se s výsledným obrazem na zeď pravděpodobně většina diváků spokojí. I na hrubé stěně (v galerii foceno ve sklepních prostorách činžovního domu) se například dají přečíst i malá písmenka ve 4K videu. Pak je jasné, že originální (ale taky dost drahé) Xiaomi plátno dokáže obraz posunout na ještě parádnější úroveň.
Skvělý obraz umocňuje také překvapivě dobrý zvuk. Projektory většinou mají ozvučení jen tak do počtu a předpokládá se napojení na větší audio systémy, tady to ale není úplně nutné. Minimálně televizorům se to opět přinejmenším vyrovná a skvělou práci odvádějí hlavně hloubkové reproduktory s bassreflexy.
Proč jsou na těch fotkách kola a sáňky?
Úhlopříčka promítaného obrazu je u tohoto projektoru tak velká, že na ni pro pořádné vyzkoušení nedostačují stěny v našem bytě. Část testování tak probíhala ve sklepě s velkou bílou zdí.
Maximální hlasitost dosahuje skoro až na nesnesitelnou úroveň a těžko ji asi někdo dlouhodobě využije. Ovšem i při nejtišším přehrávání je zvuk krásně čistý, i když trochu rušený hučením ventilátorů. U projektoru takové velikosti a s takovým výkonem je ale nutné takovou hlučnost snést. Xiaomi si dále trouflo projektoru dát i funkci Bluetooth reproduktoru, v rámci které můžete vypnout laser a zařízení nechat obstarávat jen audio.
Cena a dostupnost
Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150 se prodává mimo jiné i na oficiálních stránkách tuzemského zastoupení Xiaomi, nicméně svítí tam u něj stále běžná doporučená cena 62 990 Kč. Když se vydáte na průzkum třeba na Heuréku, zjistíte, že u jiných prodejců můžete ušetřit skoro třetinu z této částky. To už je pěkný rozdíl. Projektor se vyrábí i v bílé barvě.
Závěrečné hodnocení
S původní cenou přesahující 60 tisíc Kč by se projektoru mezi konkurenty bojovalo obtížně, nicméně ta aktuální už z něj dělá silného soupeře. Oproti jiným modelům a značkám má například slabší svítivost, trochu větší hlučnost nebo u něj chybí automatická korekce a ostření či další vychytávky, na druhou stranu jde ale o komplexní mediální zařízení s Android TV (kdybyste do něj chtěli nahrát Google TV, asi by to šlo), luxusním a prokazatelně kvalitním 4K rozlišením a také skvělým ozvučením. Takže za mě palec nahoru.
Klady
+ krásný design
+ skvělý obraz
+ překvapivě dobrý zvuk
+ Android TV
+ projekční vzdálenost
Zápory
– topí do stran
– nepodporuje přímo Netflix
– bez automatické korekce
Hodnocení redakce: 90 / 100 %
Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.
Proč byste (ne)vyměnili TV za projektor?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář