TOPlist

Obchod XiaomiForSale.com zahajuje prodej, vyplatí se u něj nakoupit? (aktualizováno)

xiaomiforsale titulka

Nejsou tomu ani dva týdny, co byl oznámen příchod nového e-shopu, zaměřeného na produkty Xiaomi pro evropský trh. XiaomiForSale.com tehdy sliboval doslova evropskou revoluci. Krom toho, že měl nabídnout, jinak nedostupné produkty Xiaomi, sliboval například řešení záručního i pozáručního servisu v evropských zemích, kde sám působí, nebo kvalitní překlady od evropských komunit MIUI. Jaká je tedy realita? Přináší tento nový e-shop do evropy skutečnou revoluci, nebo se jedná jen o dalšího čínského obchodníka s mezinárodní působností a povedeným PR?

Obchodní podmínky

Už po přečtení obchodních podmínek vidíme v nákupu u XiaomiForSale.com hned několik háčků. Předně se jedná o tyto body:

  • Obchodní podmínky se řídí hongkongským právem, z toho vyplývá pouze roční záruka, která je u zboží z Číny běžná. Případné soudní spory by však bylo třeba řešit právě v Hongkongu.
  • Obchod požaduje platbu předem na účet
  • Cena v e-shopu není závazná, jedná se pouze o nabídku ze strany zákazníka a ta ještě musí být přijata ze strany samotného XiaomiForSale, o čemž vás obchod informuje e-mailem
  • Obchodní podmínky jsou nejasné i co se DPH týče. Na stránkách obchodu nalezneme zmínku jak o tom, že ceny obsahují všechny poplatky a jsou tím pádem konečné, tak o tom, že všechny poplatky být zahrnuty nemusí.
  • Neplatí zde ani vrácení zboží do dvou týdnů bez udání důvodu. Zda obchod příjme zboží zpět záleží zcela na něm a ani podmínky takového vrácení nejsou zcela jasné. Pokud se však XiaomiForSale.com rozhodne vrácení zboží zákazníkem akceptovat, ponechá si 15% z jeho ceny.

Kdo stojí za XiaomiForSale.com?

E-shop provozuje společnost Topp Ten Co., Ltd. se sídlem v Šen-Čenu, jenž se nalézá vedle Hong Kongu. Odtud tedy pochází návaznost na hongkongskou legislativu. Tato společnost nepatří mezi oficiální distributory produktů značky Xiaomi. Přinejmenším zvědavost také vzbuzuje fakt, že je doména tohoto e-shopu registrována v České republice.

Nákup

V redakci jsme provedli „testovací nákup“ během kterého se hned několik věcí přímo neshodovalo s obchodními podmínkami samotného obchodu. Například zde není deklarovaná možnost zvolit z řady známých přepravců. Dodání se tak vztahuje pouze na běžnou zásilku s cenou 82 Kč nebo dobírku za 104 Kč. Přitom samotné obchodní podmínky dobírku vylučují a i po zvolení této možnosti musíte na konci objednávky provést platbu na účet. U obou možností doručení pak prodejce deklaruje dodací lhůtu 1 – 3 dny. Pro platby využívá XiaomiForSale.com služeb GoPay. Jinak nákup proběhl – opět v rozporu s obchodními podmínkami – jako u zcela běžného, tuzemského obchodu. Na konci objednávky nás e-shop přesměroval na zmíněnou službu GoPay a finální cena odpovídala ceně z e-shopu + dopravě. Na e-mail nám následně dorazilo pouze běžné shrnutí objednávky, potvrzení platby a po pár hodinách od nákupu i potvrzení o odeslání objednávky. DPH po nás tedy obchod (zatím?) doplatit nechtěl. Pokud by se vám to však při nákupu skutečně stalo, neměl by být problém od objednávky odstoupit. To konec konců potvrzují dokonce i obchodní podmínky samotného XiaomiForSale.com. Pokud v naší objednávce nastanou nějaké neočekávané změny, budeme vás informovat.

Ceny

Vybrali jsme několik produktů Xiaomi, zároveň dostupných také u českých dovozců. V případě cen XiaomiForSale.com uvádíme částku, která je uvedena jako cena v samotném obchodu, vycházíme tedy z tvrzení, že jsou do ní zahrnuty veškeré poplatky včetně DPH a jedinou položkou navíc tak je doprava. Zrovna tak mějte na paměti, že čeští dovozci na zboží ze zákona musí poskytovat 2 letou záruku, za kterou si u XiaomiForSale.com připlatíte od 27 do téměř 700 Kč v závislosti na zvoleném produktu. Ceny jsou uvedeny bez poštovného.

Xiaomi Redmi 2

xiaomi-redmi-2-white

Cena XiaomiForSale.com: 3870 Kč

Průměrná cena u CZ dovozců:  4800 Kč

Recenzi jsme vám přinesli ZDE

Xiaomi Mi4 16GB LTE

xiaomi-mi4

Cena XiaomiForSale.com: 8948 Kč

Průměrná cena u CZ dovozců: 11 200 Kč

Recenzi jsme vám přinesli ZDE

Xiaomi Mi3 16 GB

xiaomi-mi3

Cena XiaomiForSale.com: 6313 Kč

Cena u CZ dovozců

Recenzi jsme vám přinesli ZDE

Xiaomi MiPad 16 GB

xiaomi-mipad

Cena XiaomiForSale.com: 6313 Kč

Cena u CZ dovozců

Recenzi jsme vám přinesli ZDE

Vyjádření zástupce komunity MIUIos.cz

Obchodu XiaomiForSale.com propůjčoval jakýsi punc důvěryhodnosti také fakt, že se za něj zaručily známé evropské komunity MIUIos, které stojí za kvalitními překlady prostředí MIUI do řady jazyků. Redaktorům serveru iDnes.cz se podařilo získat vyjádření jejího zástupce Jana Bartla, který na jejich otázky odpovídal následovně:

Proč je záruka pouze roční?

Každý asijský obchodník prodává zboží standardně s roční zárukou. Stejně tak je tomu i u XiaomiForSale.com. U vybraných produktů je již nyní možnost zakoupení rozšíření záruky na 2 roky (například u RedMi2 je cena rozšíření 1 €, u Mi Note 20 €). Klíčovým benefitem oproti ostatním asijským obchodům je možnost vyřízení záručních náležitostí v Evropě, pro české zákazníky dokonce skutečnost, že jeden ze servisních bodů je přímo v ČR. Jedná se o subjekt, který jsme doporučili sami a za kterým jako MIUI komunita stojíme.

Jak je to s reklamacemi?

Řešení reklamací je zajištěno v Evropě, jedno ze servisních center je přímo v ČR. XiaomiForSale.com poskytuje lokálně jak záruční, tak i pozáruční servis. Na stránkách XiaomiForSale.com je konkrétní kontakt pro řešení servisních záležitostí, který komunikuje v českém jazyce.

Problematické vracení zboží ve 14denní lhůtě

14denní lhůtu pro vrácení zboží, pokud je nám známo, žádný asijský obchod nenabízí. Pokud byste se tak s prodejcem domluvili, musíte poslat zboží zpět do Asie, což je časově i finančně velmi nákladná záležitost. Všichni zákazníci musí vzít v úvahu, že nakupují od asijského prodejce, který nabízí benefit evropského skladu a evropského servisu. Zákazník má zkrátka možnost alternativního nákupu. Všichni, kteří volali po levnějších cenách Xiaomi s odvoláním na čínské ceny, mají nyní alternativní možnost nákupu za ceny, které vynechávají řadu článků obchodního řetězce. Zákazník má stále možnost nákupu zboží za vyšší ceny v klasické lokální obchodní síti.

Má již televize a další výrobky CE certifikát, když před 14 dny se o tom teprve teoreticky uvažovalo?

Televizor prozatím CE certifikaci nemá. Opět v této souvislosti musíme konstatovat, že nákup probíhá z Asie. Jak jsme avizovali na tiskové konferenci, plánujeme ve spolupráci s XiaomiForSale.com postupné zajištění certifikátů i na ostatní zařízení (mimo mobilních telefonů), která tento e-shop bude evropským zákazníkům nabízet.

Proč stojí například televizor téměř dvojnásobnou cenu, než se udává oficiálně? (1100 USD versus 640 USD)

Televizor je velmi specifickým artiklem a jeho doprava do Evropy je velmi nákladná. To v souvislosti s dalšími nutnými poplatky neumožňuje prozatím dosáhnout tak zajímavé ceny, jak by se předpokládalo. Zároveň nelze očekávat tak vysoké objednávky televizorů, které by umožňovaly dosáhnout pro Evropu tak zajímavých nákupních cen. Pokud zájem o 4K televizor bude v Evropě růst, předpokládáme, že cena dopravy pro více kusů a tím i celková konečná cena televizoru rapidně klesne. V porovnání s jinými čínskými e-shopy je nákup televizoru (i jiných produktů, a to vč. dopravy) na XiaomiForSale.com stále daleko výhodnější.

Proč jsou ceny nejednoznačné?

Ceny na e-shopu jsou uvedeny konečné, včetně všech poplatků, jak uvádí obchod. Cena dopravy telefonu je velmi nízká, např. u RedMi 2 je cena dopravy do ČR 3€, což je víc než přijatelné a cena je dokonce nižší než většina tuzemských obchodů. XiaomiForSale.com má sklady v Evropě – veškeré zboží tudíž prošlo celním řízením vč. zaplacení DPH dle evropské legislativy. E-shop zaznamenal hned v prvních hodinách od spuštění desítky objednávek a velmi pozitivní ohlas, a to z více zemí například z Polska.

Co se týče cenové politiky okolo nabídek „PRE ORDER“, jedná se o zcela běžnou praxi čínských obchodníků – e-shopů.

Závěr

Přinesl tedy obchod XiaomiForSale.com „evropskou revoluci“? Troufáme si tvrdit, že určitě ne. Nicméně i tak by si mohl na evropském trhu najít své místo a to především díky řadě produktů, které je u nás obtížné objednat ale tento e-shop je přesto v nabídce má. Jako příklad zmiňme třeba řadu produktů pro chytrou domácnost. Horší je to s cenami u nás (neoficiálně) dostupných produktů, které jsou v případě XiaomiForSale.com mnohdy srovnatelné ba dokonce i vyšší než v případě již dovezeného zboží. Zmatky v obchodních podmínkách zejména okolo DPH a záruka pouze 1 rok tomuto obchodu na atraktivitě rozhodně také nepřidá, byť vyjádření z úst zástupce české komunity MIUIos.cz obavy trochu mírní. V naší redakci prozatím převládá zklamání, zejména po lákavých slibech, které XiaomiForSale.com dalo před dvěma týdny.

Aktualizace: Zkušenosti s nákupem

Pro testovací nákup jsme zvolili sluchátka Piston 2. Poté co jsme prošli všemi potřebnými kroky (viz. část „Nákup“ výše) nám dorazilo na email potvrzení objednávky. Abychom si vyzkoušeli komunikaci s obchodem, napsali jsme – neprodleně po dokončení objednávky – na kontaktní email zprávu s tím, že jsme omylem objednali sluchátka ve špatné barvě a že bychom chtěli stříbrnou variantu vyměnit za zlatou. Na tento email se nám odpovědi nedostalo, na místo toho, přibližně 2 hodiny po odeslání objednávky, nám dorazil automatický email potvrzující odeslání sluchátek, ještě tentýž den následoval email od Zásilkovna.cz. Samotná zásilka pak dorazila druhý den v poledne, mezi objednáním a doručením zboží tak neuplynulo ani 24 hodin. Rychlost předání zásilky české kurýrní službě a následného doručení nás vede k domněnce, že zboží bylo zasláno odněkud z území ČR (přesnou adresu se nám zjistit nepodařilo).

A jak to nakonec dopadlo s barvou sluchátek o jejíž změnu jsme eshop žádali? Žádnou odpověď jsme neobdrželi a na papírovém přebalu krabičky se sluchátky se nalézala pečeť na níž stálo jasně „silver“. O to větší bylo naše překvapení, když jsme z tohoto papírového přebalu vytáhli sluchátka zlaté barvy. Sluchátka samotná pak byla naprosto v pořádku, nijak nepoškozená a ani se nejednalo o žádnou z kopií – které jsou zejména u Xiaomi Piston 2 velmi časté.

Co se týče ceny sluchátek, finální byla skutečně ta, uvedená na eshopu (+ poštovné). Žádné doplácení DPH ani jiné poplatky se tedy nekonaly. Nákup na XiaomiForSale.com byl tedy ve finále snadný, rychlý a rovněž zboží dorazilo v pořádku. Poněkud zvláštně však působí nastalá situace okolo barvy sluchátek včetně (ne)komunikace ze strany obchodu. Obchod však stále sráží nejasné kořeny a obchodní podmínky. Dalším důležitým faktorem bude také přístup obchodu k vyřizování reklamací, který se pokusíme prověřit v budoucnu.

 

Jaký máte na XiaomiForSale.com názor vy? Má co nabídnout? Bude mít pozitivní vliv na dostupnost produktů značky Xiaomi na evropském trhu?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (51)