Menu

X-plore File Manager – souborový specialista

Velikosti interních úložišť současných mobilních přístrojů dosahují hodnot několika gigabajtů, což znamená, že se v našich přístrojích většinou nachází spousta dat, která je však potřeba určitým způsobem spravovat. Ačkoliv systém Android standardně neobsahuje souborového manažera, softwaroví vývojáři nám za dobu existence tohoto systému na Google Play naservírovali nepřeberné množství doinstalovatelných správců souborů. Dnes se podíváme na skvělého správce X-plore, který zaujme především pohodlnou prací ve dvou panelech, nabízí však také veškerý komfort a spoustu užitečných funkcí, které při správě souborů můžeme potřebovat.

Rozcestník

 1. Prostředí aplikace
 2. LAN
 3. FTP
 4. Picasa Alba
 5. Web úložiště
 6. Práce s archivy
 7. Hexaeditor a editor textových souborů
 8. Klávesové zkratky
 9. Konfigurace tlačítek
 10. Nastavení
 11. Závěr

X-plore File Manager

Vzhled tohoto šikovného správce souborů se na první pohled trochu podobné zaběhlé koncepci z Total Commanderu – obrazovka programu je rozdělena na dvě nezávislá okna. To nám umožní rychle a snadno kopírovat soubory z jednoho místa do druhého. X-plore však nabízí spoustu funkcí a nechybí mu oproti jiným manažerům téměř žádná důležitá. Samozřejmostí je tak podpora SMB, FTP, webových úložišť (Google Drive, Dropbox a jiné), webových alb v Picase, práce s archivy, hexa editor, zobrazení skrytých souborů, prohlížení s právy Root a další. Aplikace si i přes jedinečný koncept a spoustu funkcí zachovala velmi příznivou cenu – za používání X-plore manažeru totiž nemusíte zaplatit ani korunu.

Prostředí aplikace

Hlavní část programu tvoří dvě okna, ve kterých jsou složky zobrazeny pomocí stromové struktury. Okna pracují nezávisle a logicky se tak v každém okně pohybujeme na jiném umístění. Mezi okny se lze přepnout tahem prstu do stran, pomocí šipky uprostřed nebo volbou PŘEPNOUT PANEL v horním pravém rohu. Prostor mezi panely je vyhrazen základním volbám pro práci se složkami a přístupu do nastavení či historie.

Hromadný výběr souborů a složek probíhá pouhým kliknutím na fajfku vedle názvu, možnosti vybraných položek zobrazíme dlouhým stiskem na některou z nich. Pod volbou Ukázat zpřístupníme další volitelná úložiště (web, LAN, Picasa, FTP).

 

LAN

X-plore není ošizen o možnost přístupu na sdílené složky v síti přes protokol SMB. Tuto volbu nalezneme pod názvem LAN přímo ve stromové struktuře hlavního okna. Po rozkliknutí vidíme přidané servery, případně se možností Přidat server připojíme k dalšímu sdílenému úložišti. Přidání serveru můžeme uskutečnit pomocí automatického prohledávání (Skenovat), případně vypsat parametry ručně (Přidat server).

Přístup na svůj pevný disk v síti se hodí zejména pro přehrávání multimédií, které nemusíte stahovat do svého zařízení. X-plore toto samozřejmě zvládá, nedělají mu problém ani filmy s přiloženými titulky v jiném souboru. Přehrávač, ve kterém se video standardně spustí, to sice neumí, podržením prstu na souboru a volbou Otevřít v… však přenecháme přehrávání schopnější aplikaci (například MX Player v mém případě), která si s videem a titulky poradí lépe.

FTP

Z prostředí aplikace můžete také přistupovat na soubory uložené na FTP. Samozřejmostí zůstává, že k uvedenému umístění musíte mít přístup a znát potřebné údaje.

Picasa Alba

Potěší také přítomnost webových alb Picasa, ke kterým Vám většinou stačí Google účet. Při aktivování se Váš přístroj zeptá, zdali povolíte aplikaci X-plore přístup k Vašim fotografiím.

Web úložiště

Uživatele cloudových služeb také potěší možnost spravovat svá data přímo z této aplikace. K dispozici tak máme přístup například na Google Drive, Dropbox, Box.net, SkyDrive a další.

Práce s archivy

Trochu nadstandardní možností se stává práce s archivy, neboť X-plore umí nejen archivy (ZIP a RAR) otevírat, ale ZIP archiv dokonce vytvářet. S tím souvisí také možnost otevření instalačních souborů apk. jako archivy ZIP.

Hexa Editor a editor textových souborů

X-plore můžete použít též jako hexa editor nebo editor textových souborů.

Klávesové zkratky

Pro rychlejší práci se soubory a aplikací nabízí X-plore možnost používání klávesových zkratek. Ty si můžeme prohlédnout a upravovat v pravé horní nabídce pomocí možnosti Klávesové zkratky. K pohodlnému používání klávesových zkratek je však zapotřebí hardwarová klávesnice.

Konfigurace tlačítek

Prostřední panel, který nabízí základní volby aplikace a práce se soubory, je možné do určité míry upravit. Slouží k tomu volba Konfigurace tlačítek, kde máme možnost přidávat, či odebírat tlačítka na panelu a měnit pořadí.

Nastavení

 • Zobrazit skryté
 • Použít vlastní prohlížeče – otevře určité soubory v prohlížečích X-ploru
 • Root přístup – Vypnuté/Normálně/Superuser
 • Zobrazit Média soubory – zobrazí detaily o multimédiích
 • Otevřít APK jako ZIP – automaticky otevře soubory .apk jako archivy
 • Seřadit podle – Název/Velikost/Přípona/Data
 • Sortovat obrázky – Standardně/Data
 • Fullscreen prohlížeč obrázků – zmizí vrchní lišta při prohlížení obrázků
 • Kódování textu
 • Alternativní přepínač panelů – použití jiného dotykového režimu pro přepnutí panelů
 • Vibrace
 • Výška položky
 • Celá obrazovka
 • Heslo programu – heslo pro vstup do programu
 • Tmavé téma – změní pozadí aplikace na tmavou barvu
 • Statistiky používání

Závěr

Dá se říci, že souborových správců je na Google Play jako šafránu, přesto se vyplatí vybírat pečlivě, neboť práce se soubory se pak velmi zefektivní a zrychlí. X-plore přináší velice šikovný koncept dvou nezávislých oken, díky kterému můžeme soubory přenášet rychleji a jednodušeji. Nutno však podotknout, že kvůli rozdělení displeje na dvě části je pro pohodlnou práci s programem zapotřebí většího displeje. X-plore se skvěle hodí na tablety, kde nám velký displej dovolí naplno využít dvě nezávislá okna. Tento správce se však neztratí ani svými funkcemi, protože nabízí téměř vše, co nalezneme u jiných souborových manažerů, dokonce přidává i některé nadstandardní funkce (práce s archivy, otevírání APK jako ZIP, hexa editor atp.). Potěší také fakt, že aplikace je k dispozici zdarma. Kdo by však chtěl autorovi přispět, má možnost volbou Přispět poslat autorovi alespoň menší částku na pivo.

X-plore File Manager
Lonely Cat Games
Verze3.02 (30. 7. 2012)
Velikost1,4 MB
2.1+


Zdarma

 

Komentáře

xanthor

xanthor

19.8.2012 9:31

Používal jsem na Symbianu, kde to byl fakt nejlepší file manager. Na Androidu ze začátku taky, ale moc se mi nelíbily změny, kterými začal procházet a osobně jsem si nikdy úplně nezvykl na stromovou strukturu. Teď už používám prakticky výhradně Total Commander (jak na Androidu, tak na stolních Windows).

pixel

pixel

19.8.2012 9:59

Tohle umí mnohem víc než Total Commander. Osobně se divím, že Ghisler si dovolil na market vůbec aplikaci umístit. Už mu asi taky hráblo. Velice dobrý je ještě ES File Manager. Viděl bych to tak 50/50 s X-plorerem.

xanthor

xanthor

19.8.2012 10:15

Mně tam teda osobně nic nechybí, ale abych nebyl za ignoranta, tak až se budu trochu nudit, tak zase xplore omrknu. Jinak doufám, že podobně “hrábne” co nejvíc vývojářům, přece jenom aplikací s průměrným hodnocením 4.9 není nikdy dost. :-)

s.s.rock:

s.s.rock:

19.8.2012 16:22

Taky používám Total Commander a jsem max spokojený. Na symbianu jsem používal x-plotě na pocket pc jsem pak přešel na Total Commander a na Androidu taky jedu na TC. Na pocketu byl totiž x-plore dost blbě použitelnej a na androidu ani nevim jak to vypadá. ;-)

robot.honza

robot.honza

19.8.2012 16:52

Používám řadu měsíců a jsem spokojený. LAN, Cloud, Root vše zvládá.

Crozz

Crozz

19.8.2012 20:09

já používám jen X-Plore, má skvělou grafiku i fce

_rasel^

_rasel^

19.8.2012 21:22

V článku je jedná faktická chyba. Na mobilných zariadeniach sa vedľa seba nezobrazujú dve okná vedľa seba, ale prechádza sa medzi nimi posunutím prsta do strany, resp. tlačidlom – takže je aplikácia plne použíteľná aj na mobiloch a je kompaktná aj na nižších rolíšeniach. Za zmienku stojí aj tmavá téma (prostredie). btw: Autor aplikácie je Slovák, čo ma príjemne prekvapilo.

Ludek

Ludek

19.8.2012 22:09

Ale umí dva vedle sebe… na šířku.
Co umí navíc TC jsou kryptované archívy, proto ho stále musím mít, vše ostatní zvládá lépe X-plore.

baltimore

baltimore

20.8.2012 9:29

File manazeru jsou na marketu mraky, od tech nestupidnejsich az po hodne vymakane. Osobne se mi nejvice libila X-plore, Solid, MKC file manager. Kazdy ma neco a neco mu chybi. Po dlouhem experimentovani jsem zustal u MKC, sice mu chybi nejake funkce oproti Xplore, ale zato prace je s nim nejrychlejsi a ma par vychytavek, ktery mi urychli praci.

Myslim si ze kterykoliv ze zminovanych udela dobrou funkci.

bckp

bckp

20.8.2012 10:30

Já osobně používám Solid Explorer, dva panely nabízí také ( u mobilu se přesunuje gestem ), jinak vše co chci to umí taky :)

Pascal

Pascal

20.8.2012 11:21

Solid exploler jednoznacne.

brutus

brutus

20.8.2012 16:13

pouzival sem ES File Manager a Solid explorer, ale ted uz jedu pouze v total commanderu

Hujkis

Hujkis

21.8.2012 9:54

Antek

Jox

Jox

22.8.2012 7:47

Vyzkoušel jsem hromadu manažerů a X-plore je pro mě jednoznačně nejlepší.
I na displeji mobilu se s oběma okny výborně pracuje.
Taky se mi moc líbí, že využívá rozlišení displeje, žádný obří názvy složek atd. Všechno je pěkně malý a ostrý.
Ani TC na něj nemá přesto že na PC je to jednoznačně špica.

raven4

raven4

26.8.2012 13:08

Zdravim,
jsem tvurcem MKCommander-u ci MKF File manageru (obe je mozne). Vyuzkousel jiz nekdo z Vas muj manazer? Pokud ano, muzete mi pisnout nejake postrehy, komentare, namety. Proc je dle Vas X-plore / Solid / Astro a jine lepsi? Co Vam schazi/vadi na MKC?

muzete mi pisnou mejla na: mkc.mkcommander@gmail.com
nebo G+ : https://plus.google.com/105709040639374790920/posts
nebo FB: http://www.facebook.com/MKC.MKCommander

Dekuji. Jakykoliv feedback vitam

S pozdravem, raven4

tom

tom

29.8.2012 10:44

U X-ploreru mi nefunguje korektně Samba (na Win7) při přenosu souborů. Po pár vteřinách to vyhodí timeout. File Expert spojení naváže.

RSS (komentáře k článku)