TOPlist

World of Tanks Blitz – populární tankové bitvy v mobilní podobě

world of tanks hlavni

World of Tanks je jedna z nejpopulárnějších PC/konzolových her současnosti. Není tedy divu, že se společnost Wargaming.net rozhodla pro portaci této velmi zábavné tankové hry i na mobilní operační systémy. My si v této recenzi World of Tanks Blitz představíme.

Počítačovou verzi titulu World of Tanks hraje v současné době více než 80 milionů hráčů. Nejen toto obrovské číslo vypovídá o tom, že v případě WoT (World of Tanks) se bude jednat o velmi kvalitní zábavu. A taky že ano. Ve hře se účastníte tankových soubojů v počtu 7 vs. 7. Hlavní úkol spočívá buďto v obsazení nepřátelských základen, nebo zničení všech protivníků. Mobilní portace s sebou sice nepřináší tak kvalitní grafické zpracování jako na PC, nicméně faktor zábavnosti je u mobilní verze prakticky srovnatelný.

World of Tanks Blitz

world of tanks blitz 1

Zdarma stáhni, zdarma hraj

World of Tanks Blitz si můžete stáhnout z obchodu Google Play zcela zdarma. Většina z vás je jistě „naočkovaná“ z 90% většiny freemium her, u kterých spíše platíte, než abyste si hru pořádně vychutnali. U WoT Blitz je tomu ovšem zcela jinak. Společnosti Wargaming.net se podařilo přijít se systémem umožňujícím hru nejen zdarma stáhnout, ale také hrát. Freemium hry, na které jsme z Androidu zvyklí, sice také můžeme bezplatně stáhnout, jenže během určité doby jsme nepřímým způsobem vyzvání k tomu, abychom do hry investovali vlastní peníze. U WoT Blitz nemusíte čekat, než se vám doplní energie a ani zde není přítomen žádný podobný „čekací“ systém. Zkrátka a dobře můžete hrát kdykoliv se vám zachce. To, že je hra zdarma, je samozřejmě vykompenzováno v herním obchodě, kde lze nakupovat nejrůznější vylepšení pro vaše tanky. I přesto jsme se v průběhu hraní nesetkali s nikým, jehož tank by byl nezničitelný.

Tanky

Milovníci tanků si ve World of Tanks přijdou na své. Hra totiž obsahuje stovky autenticky zpracovaných modelů z USA, SSSR, Německa a Británie. K některým se ovšem dostanete pouze za předpokladu, že vylepšíte stávající moduly. Ty slouží k vylepšování vlastností vašich tanků. Jedná se o ochranu, palebnou sílu, efektivitu střelby a obratnost. Buďto si můžete zvolit některý tank s velkou obratností a nepříliš silným pancířem, nebo se vydáte cestou těžkých, pomalých a téměř neprůstřelných tanků. Moduly pro vaše tanky lze vylepšovat za herní zkušenosti, které získáte jak jinak než hraním. Dříve než vstoupíte do bitevního pole, nesmíte zapomenout nakoupit náboje, případně další výbavu a spotřební doplňky, jenž známe z klasických freemium her jako power-upy. Vylepšení se týkají nejen samotných tanků, ale také jejich posádky.

Ovládání zvládnuté na jedničku

Ovládání mobilních her vyžadujících hráčovu maximální pozornost a citlivost je obecně malinko problematické. Pokud jste někdy hráli například multiplayer známé střílečky Modern Combat (bez gamepadu) určitě si dokážete představit, o čem mluvíme. Ovládání tanku ve World of Tanks vám díky intuitivnímu ovládání půjde jedna báseň. Veškeré ovládací prvky si v nastavení můžete reorganizovat a umístit na displej tam, kde vám budou co nejvíce vyhovovat. Pokud se budeme bavit o samotném míření, lze si nastavit několik režimů včetně automatického, který sleduje protivníka, a vy pouze střílíte. Tento režim se hodí všem začátečníkům, kteří se s WoT teprve sžívají. Po několika odehraných bitvách si uvědomíte, že trefit jedoucí tank v automatickém režimu míření je zkrátka nemožné, a proto se začnete učit střílet spíše poloautomaticky. Pro ostřílené tankisty je pak připraven režim bez jakékoliv podpory míření. Většina soubojů probíhá z dlouhé vzdálenosti, proto musíte techniku míření ovládnout co nejdříve. Ti, kteří se po spuštění bitvy rozhodnou najet do kompletní sestavy nepřátelského týmu, většinou nevydrží příliš dlouho.

Bitevní pole aneb taktika je základem hry

Aby váš tým ovládl bitevní pole a zlikvidoval všechny protivníky, je nutno dodržovat určité herní principy. Jednak se může jednat o krytí za budovami či vyvýšenou půdou, ale také kooperaci v rámci vašeho týmu. Prostřednictvím rychlých příkazů lze označit místo útoku či konkrétního protivníka. Když se naopak nacházíte pod palbou a váš tank začíná být částečně imobilizovaný, můžete na vaši pozici přivolat posily. Týmová komunikace či alespoň její sledování vám může zachránit život. Další důkaz toho, že se nejedná o bezhlavou tankovou „střílečku“, je systém poškození. Některé tanky (časem i ten váš ;)) dokáže být vylepšený takovým způsobem, že je velmi složité jej zneškodnit. Může za to silný pancíř pokrývající většinu plochy tanku. Proto při boji s těmito tanky musíte mířit na jejich slabá místa. Pokud se k nepřátelskému tanku nemůžete dostat ze správné strany, kde byste zasáhli jeho slabiny, opět lze využít týmovou komunikaci (pokud tedy nejste poslední přeživší).

Bleskurychlé vyhledávání her

Když už je váš tank konečně připraven k boji, stačí stisknout tlačítko Bitva, čímž se téměř okamžitě přenesete do boje. WoT vám pak automaticky vyhledá hru, přičemž se snaží, aby všichni hráči dosahovali přibližně stejné úrovně. Na načtení hry jsme nikdy nečekali více než 2 vteřiny. „Match-making“ systém tedy funguje opravdu výborně.

world of tanks načítání hry

Český dabing

Málokterá hra v obchodě Google Play nabídne český dabing. World of Tanks Blitz patří do zmiňovaného „mála“. Velitel vaší posádky vám v průběhu hraní podává informace o poškození vašeho, ale i nepřátelských tanků. Je zde ovšem i plno dalších nadabovaných hlášek. To vše v češtině.

Grafika

Grafické zpracování World of Tank Blitz sice není tak propracované, jako na stolních PC a konzolích, i tak je na mobilní poměry více než kvalitní. Hra je velmi dobře optimalizována, čemuž napomáhá i spíše podprůměrná grafika okolního prostředí (což je správné). Nebo byste raději chtěli propracované textury každého objektu mapy za cenu nižší plynulosti? My rozhodně ne. Modely tanků jsou zpracovány opravdu precizně. Hratelnost je díky absolutní plynulosti hry na výborné úrovni.

World of Tanks Blitz Launch Trailer

Official World of Tanks Blitz Launch Trailer

Official World of Tanks Blitz Launch Trailer

Resumé

Debut nejlepší tankové hry na světě pro operační systém Android se jednoznačně vyvedl. I když se nejedná o plnohodnotnou portaci, stále ve hře naleznete většinu herních prvků známých z PC/konzolové verze. Menší mapy a „ořezanější“ grafické zpracování pak v případě World of Tanks Blitz není vůbec na škodu. Hratelnost je velmi plynulá, ovládání na dotykových displejích je zdařilé a navíc je hra kompletně v češtině (včetně dabingu). Potěší vás také její free-to-play model, který vás nebude nutit k investicím, jako je tomu u většiny freemium her z Google Play. Pokud zrovna nemáte co pařit a tanky vám nejsou cizí, World of Tanks musíme jedině doporučit.

Gameplay video hry World of Tanks

World of Tanks – gameplay video

World of Tanks - gameplay video

World of Tanks Blitz
World of Tanks Blitz

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)