Windows Phone by ovládl trh, tvrdí Bill Gates. Proč se tak nestalo?

Windows Phone Bill Gates

Dokážete si představit, že by ve všech telefonech na světě, které běží na Androidu, dnes byl místo něj operační systém Windows Phone? Prostředí, které bylo na trhu v kritický okamžik zválcováno konkurencí od Google, mohlo mít v historii smartphonů úplně jiné postavení. Prý k tomu nescházelo mnoho. Tvrdí to světoznámý zakladatel a současný předseda představenstva Microsoftu Bill Gates. Hlavním důvodem je podle něj tehdejší antimonopolní tahanice v USA, která jeho i celou firmu rušila od důležitých jednání a rozhodnutí. Microsoftu údajně chyběly jen tři měsíce k dotažení kritického kontraktu s firmou Motorola, do jejichž přístrojů měla Gatesova společnost implementovat tehdejší Windows Mobile.

microsoft lumia windoWS 10

“Není pochyb o tom, že antimonopolní proces Microsoft poškodil. Mohli jsme se více věnovat vývoji operačního systému pro telefony. Namísto Androidů teď mohli mít všichni v telefonech Windows. Kdyby nebylo toho případu…byli jsme tak blízko! Byl jsem rozrušený. Podělal jsem to, protože jsem byl tak rozrušený,” neskrýval emoce šéf Microsoftu na konferenci DealBook v New Yorku.

Tehdejší neslavný přerod platformy Windows Mobile na Windows Phone se ukázal jako příležitost pro Google a jeho Android. Zmíněný kontrakt s Motorolou nakonec dotáhl právě Google, pro jehož telefonní operační systém šlo o trefu do černého. Android si získal popularitu, zatímco v Microsoftu strádali. Bill Gates už dříve přiznal, že porážka na poli operačního systému pro telefony je jeho největší selhání. V řeči čísel podle něj přišel Microsoft o 400 miliard dolarů.

Měli jste možnost porovnat Android a Windows Phone?

Zdroj: The Verge, msn

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)