Menu

Nový Wi-Fi standard HaLow: Dvojnásobný dosah i menší spotřeba

android wifi nový standard halow internet věcí
Nový Wi-Fi standard HaLow: Dvojnásobný dosah i menší spotřeba
Ohodnoťte článek

Dosah internetového připojení je pro spoustu nových technologických vychytávek klíčovou záležitostí. Pro rozvoj internetu věcí je zkrátka zapotřebí mnohem větší dosah, nižší spotřeba i spolehlivost. Celosvětová síť společností Wi-Fi Alliance se rozhodla světu představit HaLow, rozšíření blížícího se Wi-Fi standardu 802.11ah. Co umí a jak pomůže ve vývoji chytrých zařízení, ba celých měst?

Nový Wi-Fi standard HaLow posune internet věcí kupředu

V následujících letech očekávaný standard 802.11ah toho slibuje mnoho. Technologie, kterou Wi-Fi Aliance společností nazývá HaLow, o kousek popostrčí technologický vývoj hned v několika směrech – fungování nového standardu pomůže jak chytrým autům, smart domovům, obchodům nebo například technologiím pro celá chytrá města.

wifi alliance halow nový standardFungování v pásmu menším než 1 GHz přináší výhody

Mezi největší výhody 802.11ah patří schopnost fungovat v pásmu 900 MHz, jež zatím není v ostatních státech schváleno. S oficiální podporou tohoto pásma se zatím setkáme pouze v Evropě a Indii. Fungování na pásmu nižším než 1 GHz kombinuje nižší nároky pro napájení a nižší frekvenci – ta umožní jednodušší šíření signálu a tudíž i mnohem větší dosah. Ve specifických podmínkách se může jednat o dosah v okruhu až 1 kilometru. To je oproti standardním pásmům běžícím na 2,4 a 5GHz frekvencích, které vyvede z míry zeď stojící v cestě, vítaná změna.

Nižší rychlost – daň za dosah a nízkou spotřebu baterie

Wi-Fi HaLow je primárně určen pro případy, kde dlouhé vzdálenosti při přenášení dat a nízké nároky na spotřebu energie hrají prim. Samotná rychlost přenosu dat není natolik důležitým aspektem – zařízení s podporou tohoto standardu budou certifikována pro rychlosti od 150 Kb/s až do 18 Mb/s. HaLow však bude schopen komunikovat se všemi zařízeními s pásmy 802.11x, což celému ekosystému internetu věcí celou práci jen ulehčí.
wifi standard halow

Nový standard už od roku 2018

V praxi tedy bude moci jakékoli chytré zařízení od roku 2018 disponovat standardem 802.11ah – od hodinek, kamer, různých senzorů až po domácí spotřebiče nebo chytrá auta – jež bude fungovat na delší vzdálenost a prodlouží výdrž na baterii. K samotnému propojení s dalšími standardy, které pro změnu nabídnou vyšší přenosovou rychlost, bude sloužit libovolné centrální ovládání pomocí hubů.

Zdroj: Android Authority, Network world, Wi-Fi Alliance.

Komentáře

Miroslav Šiler

Miroslav Šiler

z aplikace
6.1.2016 18:29

nizsi frekvence znamena hlavne lepsi prostupnost prekazkama…

Sakul_cz

Sakul_cz

6.1.2016 19:48

Ano nižší frekvence je lepší na překážky, ale zase náročnější na velikost antény. Budoucnost je jistě v internetu věcí, ale nebál bych se toho, že to bude konstruované pro dosažení velké vzdálenosti. Spíše jak je psáno s co nejmenší spotřebou a relativně malým datovým tokem, který je pro internet věcí i při 150kb/s více než dostatečný. Pokud to bude i kompatibilní s 802.11x, bude to jistě zajímavé.
Takže uvidíme co se z toho vyklube.

JanLuk

JanLuk

28.2.2016 22:15

Další důležitá věc bude počet kanálů a jejich šířka. Pokud bude docházet k zaplnění kanálů a jejich rušení jako je to
u 2.4GHz pásma, tak to bude krok vedle. Vzhledem k velkému pokrytí nebude asi problém se navzájem rušit…

RSS (komentáře k článku)