Úspěšné prozváněcí útoky na WhatsApp uživatele šly přes servery v USA

whatsapp-izraelsky-utok-pres-americke-servery

Společnost Facebook před několika málo hodinami zveřejnila informace bližší o tom, jak vloni v květnu probíhal kybernetický útok na uživatele komunikačního nástroje WhatsApp. Tehdejší nedokonalost v zabezpečení využila podle americké firmy izraelská soukromá firma NSO Group, známá také jako Q Cyber Technologies. A to k nelegálnímu odposlouchávání. K infikování přístrojů škodlivým softwarem jí tehdy stačilo uživatele prozvonit, přičemž vůbec nebylo nutné hovor přijmout. Tímto způsobem byly napadeny telefony asi 1400 lidí z padesáti zemí světa. Šlo převážně o novináře, bojovníky za lidská práva a podobně významné osoby. V nové zprávě teď Facebook přichází s poněkud znepokojivou informací, že převážná část útoků byla provedena přes americké servery.

whatsapp bezpečnost rizika

Izraelci měli prý ve více než 700 případech využít serverů hostingové služby QuadraNet z Los Angeles. A také několika úložišť firmy Amazon. To pak má NSO Group ještě pevněji usvědčovat z útoku. Experti se shodují na tom, že prokázané využití amerických serverů nenese známky běžného použití vývojářskou firmou. Izraelci prý jasně využili servery k útokům. Mezi WhatsAppem (Facebookem) a izraelskou firmou zatím stále probíhá soudní spor. Zmínka o serverech Amazonu je mimo jiné pikantní v tom, že kybernetický útok přes WhatsApp byl o rok dříve spáchán také na telefon nejbohatšího člověka světa a majitele Amazonu Jeffa Bezose. Kritická chyba z května loňského roku je pochopitelně dávno opravená.

Jak moc věříte zabezpečení komunikačních aplikací?

Zdroj: cyberscoop

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)