Bezpečnější WhatsApp: Jak v něm zapnout dvoufázové ověření?

WhatsApp dvoufázové ověření

Aplikace WhatsApp a její mateřská firma Facebook Inc. momentálně kvůli veřejně známému kolotoči kolem zpracovávání uživatelských dat neoplývají příliš pozitivním vnímáním. Oficiální čísla sice známá nejsou, ale komunikační nástroj kvůli této “kauze” opustilo nemalé množství uživatelů. Ti, kteří zůstali, tak nejspíš činí kvůli jednomu ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je fakt, že jde stále o uživatelsky nejpočetnější chatovací aplikaci na světě a nachází se v ní tedy velký počet jejich přátel. A zadruhé se nedá popřít, že jde stále o jednu z nejbezpečnějších možností nejen pro posílání zpráv. Jestli jste u tohoto nástroje zůstali, máme pro vás jeden jednoduchý tip pro lepší zabezpečení vašeho účtu. Ukážeme si, jak zapnout v aplikaci WhatsApp dvoufázové ověření.

Dvoufázové / vícefázové ověření

Vícefázové ověření (též vícefaktorové, anglicky multi-factor authentication, běžně označované jako 2FA) je v informatice proces, pomocí kterého se uživatel může bezpečně přihlásit k webové stránce nebo aplikaci tím, že při autentizaci poskytne dva nebo více důkazů (faktorů) potvrzujících jeho identitu: znalost (něco, co ví pouze uživatel), vlastnictví (něco, co má pouze uživatel) a charakteristika (něco, čím je pouze daný uživatel). Vícefázové ověření chrání uživatele před krádeží digitální identity (osobních údajů, peněz nebo jiného majetku).

Jak zapnout v aplikaci WhatsApp dvoufázové ověření

V dnešní době už je tato bezpečnostní funkce automaticky nabízena všem nově registrovaným WhatsApp uživatelům a ti ji považují za standard. Pokud ale tento komunikátor využíváte delší dobu, možná o ní ani netušíte. Může vám přitom ušetřit nepříjemné chvilky v případě, kdy se někdo pokusí do vašeho účtu dostat. Pravda, někdy to ale může být i naopak. Obecně je ale vhodné mít 2FA zapnuté, kdekoli je k dispozici. Jak přesně se manuálně zapíná ve WhatsAppu?

  • Otevřete aplikaci a klepněte vpravo nahoře na menu (tři tečky)
  • Klepněte na položku Účet
  • Otevřete nabídku Dvoufázové ověření
  • Postupně zadejte libovolný PIN pro budoucí ověřování a e-mail pro řešení případných problémů s PINem
  • Hotovo – 2FA je zapnuté

Od této chvíle se vás bude aplikace čas od času na zadaný PIN ptát, aby si ověřila, že ji otevírá správný člověk. Zároveň budete mít lepší šanci si jen zapamatovat. Perioda dotazování na PIN se nedá změnit, pouze vypnout celé 2FA.

How to use two-step verification on WhatsApp

How to use two-step verification on WhatsApp

WhatsApp upozorňuje, že pokud nezadáte svoji e-mailovou adresu a zapomenete svůj PIN kód, budete muset čekat sedm dní, než bude možné PIN kód obnovit. Tuto e-mailovou adresu, ani její správnost, nástroj nijak neověřuje. Ujistěte se tedy, že jste ji zadali přesně a správně, a že k ní máte přístup. Zaujala vás tato funkce a tento návod? Můžete se mrknout, jak se to dělá i na Facebooku.

Ve které aplikaci máte 2FA zapnuté nejdéle?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)