WhatsApp: O data již nepřijdete, přichází záloha na Disk Google

whatsapp_zaloha_icp

Více než miliarda uživatelů komunikační aplikace WhatsApp jistě ocení několikrát přidanou a opětovně odebíranou funkci zálohy historie, fotografií a hlasových zpráv na Disk Google, se kterou přichází tento patrně nejpopulárnější “kecálek.”

Kecálek WhatsApp přichází se zálohou dat na Disk Google Kecálek WhatsApp přichází se zálohou dat na Disk Google

WhatsApp myslel na zálohu dat i ve starších verzích svého komunikátoru – konkrétně nabízel zálohu/obnovu do/z lokálního úložiště – nicméně v případě ztráty, odcizení nebo neopravitelné závady zařízení je taková záloha v podstatě k ničemu. Pokud uživatel neměl zálohu uloženou jinde, mohl o veškerou historii přijít snadno a často i rychle.

WhatsApp nabízel zálohu do lokálního úložiště WhatsApp nabízel zálohu do lokálního úložiště

Existovaly samozřejmě alternativní cesty – například s pomocí aplikace FolderSync bylo možné nahrát zálohy na Disk Google – nicméně ty měly úspěch především u pokročilejších uživatelů.

WhatsApp ve spolupráci s Googlem nabídne jednoduché a rychlé nastavení záloh do cloudu, přičemž na Disk Google bude možné ukládat historii konverzací, fotografie, hlasové zprávy a dokonce i videa. Aplikace přitom nespoléhá jen na nové zálohovací schopnosti Androidu 6.0 Marshmallow, nýbrž používá standardní API Disku Google, takže funkce bude dostupná i pro 0,2 % uživatelů s operačním systémem ve verzi 2.2 Froyo. Data budou v bezpečí díky šifrování.

Záloha z WhatsApp na Disk Google

Proces nastavení je v podstatě totožný s tím, jak ho mohli zaznamenat někteří uživatelé již před několika měsíci. Po aktualizaci aplikace přivítá uživatele výzva ke konfiguraci. Nastavit lze například četnost zálohování (denní, týdenní nebo měsíční zálohy), účet Google a zda chcete nahrávat i videa.

Poté lze provést manuální nahrání dosavadních chatů a médií, které může trvat až několik hodin, v závislosti na velikosti zálohy a rychlosti připojení k Internetu. V nastavení je možné povolit odesílání skrze mobilní připojení, nebo omezit operaci pouze na připojení skrze Wi-Fi.

Bohužel to vypadá, že neexistuje způsob, jak přistupovat k datům v rámci Disku Google, takže pokud byste si například chtěli prohlédnout fotografie a videa z WhatsApp skrze Fotky Google, budete je muset zálohovat pomocí aplikace Fotky.

Obnova zálohy z Disku Google do WhatsApp

Obnovení zálohy do nového telefonu by mělo být také relativně bezbolestným procesem. Po potvrzení telefonního čísla aplikace nejprve zkontroluje místní úložiště (složku WhatsApp) a pokusí se najít místní zálohy. Pokud žádné nenalezne, připojí se k Disku Google obnoví data z něj.

Jako první se přitom stahuje a obnovuje databáze zpráv, teprve poté ostatní multimédia, takže nebudete muset čekat, než se stáhne několik stovek megabajtů fotek, abyste mohli začít komunikovat s přáteli.

Redaktor serveru Android Police Martim Lobao otestoval možnosti zálohy a obnovy dat v praxi, nicméně výsledek ho nepřesvědčil. “Samozřejmě něco musí být vždy špatně.” konstatuje Lobao, a dodává: “Po několika pokusech o zpracování zálohy WhatsApp se nepodařilo obnovit mou historii zpráv. Podařilo se sice stáhnout všechna multimédia, ale v mém případě vypadala databáze zpráv jako poškozená a tím pádem nebylo možné ji obnovit. Naštěstí jsem měl jiné databáze zálohované místně, takže jsem jako další pokus provedl obnovu z nich.”

Kde stáhnout WhatsApp s funkcí zálohování do cloudu?

Funkce zálohování na Disk Google je k dispozici ve WhatsApp verze 2.12.303 – tu lze aktuálně (ve čtvrtek ráno) stáhnout z oficiálních stránek WhatsApp. Z Obchodu Play ovšem stáhnete verzi 2.12.304, která má tuto funkci deaktivovanou. Pokud jste tedy již provedli aktualizaci, nebo si nainstalovali poslední verzi z oficiálního repozitáře, instalace starší verze se vám běžným způsobem nepovede. Jestliže budete verzi 2.12.303 instalovat, určitě si na nějakou dobu vypněte její automatické aktualizace!

Instalační balíček APK je podepsán společnosti WhatsApp a aktualizuje starší verzi aplikace. Kryptografický podpis zaručuje, že soubor je bezpečný k instalaci a nebyl žádným způsobem změněn.

Balíček je velký 22,7 MB a můžete ho použít na zařízeních s Androidem 2.1 a novějším.

Zdroje: Android Police, Google Drive Blog, Android Developers Blog, Android Central, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)